1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Başkanlıkla seçim sistemi de değişiyor: Daraltılmış bölge!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Başkanlıkla seçim sistemi de değişiyor: Daraltılmış bölge!

A+A-

Aslında... Seçim sistemiyle ilgili arayışlar yeni değil. Bazen seçim barajı tartışmaları içinde gündeme geliyor, bazen de güçlü temsil adına dünyadaki örnekleri göz önüne alınarak öneri halinde dillendiriliyor.

Bu kez...

Yeni yönetim modeli ile uyum adına gündeme geliyor. Bir yandan Başkanlık sistemi ile ilgili adımların hızlandığı ve Ankara'daki görüşmelerden gerçekleşebileceği yönünde ilk kez izlenim doğduğu bir süreç yaşanırken, bir yandan da Başkanlık sistemiyle uyumlu seçim sistemi arayışları ortaya çıktı.

Nitekim...

Ciddiye aldığımız işareti de TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi olarak AK Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın verdi:

"Yaşanan süreç olumlu sonuçlanıp Başkanlık sistemine geçilirse bağımsız ve güçlü yürütme olacak. Yanında da hem denetim görevini tam yapan, hem de gerçek anlamda yasama görevini yerine getiren bir Meclis olacak."

Sonraki adımı da açıkladı:

"Ne var ki tek başına yönetim sistemini değiştirmek yetmiyor, seçim sistemini de değiştirip Başkanlıkla uyumlu hale getirmek gerekiyor."

Yolunu da gösterdi:

"Dar bölge ya da daraltılmış bölge seçim sistemini getirmemiz gerekiyor."

Gerçi...

Aydın iki seçenek ortaya koydu, ama daraltılmış bölge seçim sistemine iktidar partisinin daha sıcak baktığı izlenimi edindik.

İlki...

Yani İngiliz modeli olarak da adlandırılan dar bölge seçim sistemi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki her milletvekili için bir seçim bölgesi getiriyor. Kendi seçim çevresinde ilk sırayı alan aday milletvekili oluyor.

Eğer…

Bu sisteme geçilirse Bursa 18 seçim çevresine bölünecek. Yani, bir anlamda her ilçe bir seçim bölgesi olacak.

İkincisi...

Yani daraltılmış bölge modeli Türkiye için yabancı değil. Çünkü 1987 ve 1991 seçimlerinde uygulandı.

Bugünse...

Anladığımız kadarıyla AK Parti kurmaylarının kafasında her seçim bölgesinin 5 milletvekilinden oluşması düşüncesi var. Bu durumda, halen 18 milletvekili bulunan Bursa 4 seçim çevresine bölünecek.

Bakalım...

Seçim sistemiyle ilgili olarak önümüzdeki günler neler getirecek.

 

Ecevit'e ölüm yıldönümündeki ilgi DSP için yeni umut oldu

 

DSP Genel Başkan Yardımcısı Murat Özbilge ile sohbet ederken içini umut kapladığını gördük. Umudu da, Bülent Ecevit'in ölümünün onuncu yılında gördüğü ilgiden kaynaklanıyor.

Söylediği şu:

"Ölümünden bu yana ilk kez 5 Kasım'daki ölüm yıldönümünde Ecevit bu kadar geniş kapsamlı olarak ve düşünceleriyle anıldı. Bu da 'En büyük eserim' dediği DSP'ye ne kadar ihtiyaç duyulduğunu gösteriyor."

Gördüğü tablo şu:

" Yüzde 9'larda bıraktığımız ekonomik büyüme yüzde 3'lere geriledi. Özgürlük ve barış şarkılarıyla bıraktığımız güvenli yaşamdan, şehit acılarıyla uyandığımız günlere gelindi."

Devam etti:

"Ekonomik terör hayatı içinden çıkılamayacak hale getirdi. Tüm komşularla sorunlu ve kavgalıyız. İktidarla çanak tutan muhalefet başkanlık sistemini allayıp pullayıp yutturma peşinde düştü."

Ardından da...

DSP'nin geçmişte uyguladığı, bugün de savunduğu ilkeleri anımsatıp şunu söyledi:

"İşte böylesi bir dönemde DSP eskiden umuttu, şimdi artık zorunluluk."

 

Kentin doğusundaki çocuklar da daha güzel okulda okusun

 

Dikkat çekici ve sosyolojik açıdan çarpıcı bir durum var. Kentler hep Batı'ya doğru geliştikleri için, kentlerin Doğu'su nedense hep ihmal edilmiş görüntü veriyorlar.

Bursa'da da böyle...

Yıldırım İlçesi, hatta bu ilçenin de Doğu'su aynı sorunu yaşıyor.

Nitekim...

Yeşilevler Münevver Özcan İlkokulu Müdürü Orhan Akyüz ile Okul Aile Birliği yöneticileri Canan Bilir, Beyhan Didin ve Figen Kars Durmuş'u dinlerken bu gerçek bir kez daha karşımıza çıktı.

Karapınar'daki 600 öğrencili okulun ciddi eksikleri var.

Yakın zamana kadar çocuklarını başka mahallelerdeki ilkokullara gönderen öğrenci velileri, öncelikle "burada bir okul olduğu belli olacak şekilde" çevresinin düzenlenmesini arzu ediyorlar. "Bizim okulumuz da cıvıl cıvıl olsun" diyorlar.

Bir yandan da... 

Okul yönetimiyle el ele vererek eksikleri gidermeye çalışıyorlar, ama bu kez de maddi gereksinimler karşılarına çıkıyor. Çünkü, öğrenci velilerinin çabasıyla bazı eksikleri tamamlamaları pek de kolay değil.

Onun için de destek bekliyorlar.

Bununla birlikte...

Münevver Özcan İlkokulu Müdürü Orhan Akyüz'ün kafasında Zeka Oyunları Sınıfı bölgedeki çocukların yetişmesi için çok önemli bir proje.

Yanı sıra...

Okulun eksiği olan kütüphane için sivil toplum örgütleri ya da sosyal kulüplerin ilgisini bekliyorlar.

Ana sınıfı bahçesinin yumuşak zeminle kaplanması için de uzanacak bir ele ihtiyaçları var.

Bunları beklerken de şöyle sesleniyorlar:

"Çocuklarımız için okulumuzu çok daha güzel hale getirmek istiyoruz. Kentin Doğu'sunun unutulmamasını bekliyoruz."

 

Demokrasi için Kahramanlar Koşusu'na Bursa'dan katıldılar

 

Dünyadaki maraton ve halk koşuları takvimine giren geleneksel İstanbul Maratonu bu yıl bambaşka bir organizasyon yaşadı.

En önemli fark da, geleneksel koşunun bu yıl 15 Temmuz darbe girişimi sonrası demokrasiye sahip çıkma amaçlı yapılmasıydı.

Eski adıyla Boğaziçi Köprüsü olan 15 Temmuz Şehitleri Köprüsü'ndeki halk koşusunun adı da bu yıl Kahramanlar Koşusu oldu.

İşte...

Bu yıl daha da anlam kazanan koşuya yurdun dört bir yanından gelip katılanlar arasında çok sayıda Bursalı da vardı.

Kimi bireyseli kimi ailece, kimi de gruplar halinde Kahramanlar Koşusu'na katılan Bursalılar arasında kısa adıyla BUİKAD olarak bilinen Bursa İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği üyeleri de dikkat çektiler.

Başkan İpek Yalçın önderliğindeki BUİKAD'lılar renkli görüntüler sergilediler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.