1. YAZARLAR

  2. Altan Kutucu

  3. Basketbol koçluğu
Altan Kutucu

Altan Kutucu

Yazarın Tüm Yazıları >

Basketbol koçluğu

A+A-

Bugünün oyuncuları, benim oynadığım zamanlardakinden çok farklı... Tüm jenerasyonlarda bu konu konuşulur, ancak günümüzde, toplumumuzdaki en büyük değişimlerden biri bütün olarak teknolojideki değişimdir.

Özellikle internetakıllı telefonlarda ve sosyal medyadaki gelişmeler inanılmaz noktalara geldi. Basketbol her zaman insan ilişkilerini ön plana çıkaran bir kişisel etkileşim aktivitesi ve kaliteli ilişkiler kurmanın çok önemli olduğu bir spor dalı.

Özellikle altyapılarda antrenörler, oyuncular için çok önemli bir nokta. Burada doğru öğretilen her şey oyuncuların geleceğine çok önemli katkı veren ve yol gösteren şeyler haline geliyor.

İşte günümüzde Basketbol  koçluğu ile ilgili bazı tavsiyeler.

Oyuncularınızla gerçek ilişkiler kurmanın yollarını bulun. Onların ilgisini nelerin çektiğinimotive ettiğini ve onlara koçluk yapmanın en iyi yolunun ne olduğuna kafa yorun

Sosyal medyayı ve teknolojiyi kabullenin. Onların dilini konuşmayı öğrenin. Oyuncuların birbirleriyle en çok iletişim kurduğu iki şey özellikle de twitter ve instagram. Bu platformları kullanmayı öğrenin.     Uyguladığınız her adımda tutarlı olun. Bunu yaparsanız oyuncularınız size saygı duyar

Oyuncularınızı şunlar için cesaretlendirinKabul etonar ve bir daha yapmaİlk seferinde bu bir hatadırikinci sefer yaptığında bu bir karardır. Temel değerlerinizi, prensiplerinizi ve oyuncuların rollerini onlara açık olarak anlatın. Bunlar sizin karakterinizi ve kültürünüzü oluşturur.

Onlara neden yaptığınızıne yaptığınızıneye inandığınıneden inandığını ve neden onlardan beklediğinizi açıklayın.

Oyuncularınızın sizin onları saha içinde ve dışında gerçek anlamda koruyup kolladığınızı hissetmelerini sağlayın bu durumda  hep sizin arkanızda olacaklardır.

Oyuncularınızla “arkadaş” olmaya çalışmayın. Eğer onlarla çok fazla samimi olursanız, onların size hesap verebilirliği kalmaz. Siz onların rol modeli ve öğretmeni olmalısınız. Her oyuncu farklı öğrenir. Her türlü oyuncuya karşı etkili olarak öğrettiğinizden emin olun.

Oyuncular kendi bireyselliklerini göstermek isterler. Takım kurallarınızda biraz hoşgörülü olun. Etrafınızda üretkenliğin üzerinde, insanın değer olarak kabul edildiği bir iklim oluşturun.

Oyuncularınız sizin onlara “önce insan sonra oyuncu” olarak değer verdiğinizi bilsinler. İyi koç olup olmadığınızı bilmek istiyorsanız en kötü oyuncunuza sorun.

Siz süreci ya yönetirsiniz ya da kendiliğinden olmasına izin verirsiniz. Siz ya kabullenirsiniz ya da düzeltirsiniz. Eğer iyi oyuncu yaratmak istiyorsanız “ama”yı, “şimdi” ile değiştirin. Oyuncularınızın ne olabileceklerine odaklanın, şimdi ne olduklarına değil.

Onların yaptıklarından sorumlu olduklarını bilmelerini sağlayın. Yaptıkları için her zaman hesap versinler ama bunu da bir şeyleri öğrenmeleri için kullanın.

Günümüzde oyuncuların çoğu bir unvan kazanma duygusu ile yaratılmış olan, yarışma ve ödül sisteminin içinde büyüyor. Bugünün oyuncuları hemen oynamak istiyor

Sırasını bekleme diye bir kavram bilmiyorlar. Genç oyuncular çok ciddi dakikalar almak istiyorlar. Bu arzuyu doğru yönlendirmeyi öğrenin ama aynı zamanda onların işleyiş ve uzun vadeye odaklanmalarını da sağlayın.

Eskiye göre en büyük değişimlerden biri de veliler. Veliler artık çok fazla işin içinde ve müdahiller, bu durum bir destek ya da tam bir sorun odağı olabilir bu yüzden bu tarafa da biraz kafa yorun.

Basketbol ile ilgili çok yayın okuyun ve çok maç izleyinen iyi koçların seminerlerini ve felsefelerini inceleyin.

Haftaya görüşmek üzere.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.