1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Batı Trakya'da iki eski bakanla kardeşlik ve kucaklaşma günü
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Batı Trakya'da iki eski bakanla kardeşlik ve kucaklaşma günü

A+A-

Biri... Geçmiş dönem Başbakan Yardımcısı ve halen TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu. Diğeri, son Süleymen Demirel hükümetinin 2 numarası, Bursa' nın sembol ismi  Cavit Çağlar.

İkisinin ortak özelliği Batı Trakyalı olmaları.

İşte...

aey1-001.jpgÇavuşoğlu' nun yaptığı programla iki eski dostun Batı Trakya ziyaretlerinin ikinci gününde Gümülcine' de yine çok özel görüntülere ve duygu yüklü sahnelere tanıklık ettik.

Bu kez...

Değirmendere ile Menetler köylerinin 9 yılda bir ortak olarak düzenledikleri ve 9 büyükbaş kurban kestikleri etkinlikte o özel görüntüler ortaya çıktı.

İki köyün ortak etkinliğine ev sahipliği yapan Menetler çevre köyler, hatta Bursa'dan gelenlerle son dönemin en kalabalık ve heyecanlı gününü yaşadı.

Yine...

Cumartesi Üşekdere' de olduğu gibi yaşlısıyla genciyle, kadınıyla erkeğiyle herkes köyün meydanındaydı. Camide hiç boş yer yoktu.

aey2.jpgİki eski bakanı Batı Trakya programında hiç yalnız bırakmayan Gümilcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu’ nun yanı sıra Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm, Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, yörenin belediye başkanları ve milletvekilleri de vardı.

Edirne Selimiye Camii İmamı Alpcan Çelik'in okuduğu Kur'an-ı Kerim sonrası kürsüye önce AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu geldi.

65 yıl sonra Batı Trakya' yı ziyaret eden ilk Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan' ın selamını iletip şu mesajı verdi:

“Tarihiyle, geçmişiyle burada varlığımız var. Yunanistan devletinin vatandaşıyız, ama ana vatanımız Türkiye. Burada azınlığız, ama eşit vatandaşlık bekliyoruz. Azınlık haklarının temini ve iadesini sağlamak önceliğimiz olmalı.”

Şöyle devam etti:

“Misyonumuzu iki ayaklı sürdürmek zorundayız. Değerlerimize sahip çıkarak yürüyüşümüzü sürdürürken Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın sizlerin varlığını önceleyerek politika yaptığını unutmayın. Yapamadıklarımız var, ama samimiyetimizde ve gösterdiğimiz yakınlıkta eksilme olmayacak.”

Sonra da...

Kendisinin organizasyonuyla Gümülcine'de bulunan Devlet eski Bakanı Cavit Çağlar' ı takdim etti. Çağlar da söze, “Başbakan Yardımcım Hakan kardeşime beni siz kardeşlerimle buluşturduğu için teşekkür ediyorum” diye başladı.

Atalarının Karaman’dan Batı Trakya'ya geldiğini vurguladıktan sonra da şöyle seslendi:

“Biz yıllar önce  buralarda yetimdik, öksüzdük, anavatandan mahrumduk. Benim dönemimin şartlarıyla bugünün şartları çok değişti.  Burada da, dünyanın başka yerlerinde de yaşayan Türklerin güvencesi Türkiye’dir. Biz Yunanistan'da kanunlara uyuyoruz, azınlık haklarını da bekliyoruz.”

Sözlerini şöyle bitirdi:

“Arkanızda Türkiye var. Buralarda da yaşamaya devam edeceğiz.”

 

Yağmur duası yağmurdan etkilendi

 

2.yazi-icin-yagmur-duasi.jpgYunanistan hükümeti iki bakanın Batı Trakya çıkarmasını çok önemsedi. Cumartesi günü Üşekdere'ye giderken olduğu gibi dün de Menetler-Değirmendere köylerinin 9 yılda bir 9 büyükbaş kurban kestikleri törene yine eskort eşliğinde koruma araçlarının katıldığı büyük bir konvoyla gittik.

Gerçi...

Geleneksel tören yağmur yağdığı için Kurbantepe yerine köy camiinde yapıldı, ama yağmur geleneksel yağmur duasını da etkiledi ve bu kez camide şükür duası yapıldı. Kurban etlerinden yapılan yemekler de konuklara dağıtıldı.

 

Gümülcine Türk Gençler Birliği duvarında Batı Trakyalı devlet adamları

 

3.yazi-001.jpgKuruluş tarihi 1928 olan Gümülcine Türk Gençler Birliği'nin kapısında ne yazık ki tabela asılamıyor. Çünkü tabelada Türk kelimesi olan tabelalara Yunanistan izin vermiyor. Sökülen tabelanın duvardaki izi de bu nedenle boyanmıyor.

Her şeye karşın...

Gümülcine ve yöresinde yaşayan Türkler kent merkezindeki Gümülcine Türk Gençler Birliği'nde toplanmaya ve bahçesindeki çınarların altında sohbet etmeye devam ediyorlar.

İçerdeyse...

Cumartesi akşamı gittiğimizde pırıl pırıl Türk gençleri canlı müzik yapıyor, Türkiye' de popüler olmuş şarkıları çalıp söylüyorlardı.

Duvarlarda ise Batı Trakyalı Türk devlet adamlarının fotoğrafları asılıydı. Atatürk fotoğrafının yanı sıra, Batı Trakya'dan ilgisini esirgemeyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Cavit Çağlar, Hakan Çavuşoğlu, Mehmet Müezzinoğlu gibi siyasetçilerin yanında Fenerbahçe'nin efsane futbolcusu Lefter Küçükandonyanis'in fotoğrafı dikkat çekiyordu.

Hakan Çavuşoğlu ve Cavit Çağlar fotoğraflarını birlikte incelediler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.