1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Baykal’dan CHP’ye “muhtıra gibi çağrı” ne anlama geliyor?
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Baykal’dan CHP’ye “muhtıra gibi çağrı” ne anlama geliyor?

A+A-

Görüntü şu: CHP kulisin yalnızca Parti Meclisi seçiminde olduğu sakin bir kurultayı tamamlamış, gelişmeleri izleyen bir pozisyona girmişti, ki hiç de hesaplanmayan hamle geldi.

Hamleyi…

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan önce CHP Genel Başkanı olan Deniz Baykal yaptı.

Önceki akşam CNN Türk ekranlarında Ahmet Hakan’ın yönettiği Tarafsız Bölge programına çıkan Deniz Baykal büyük bir sürpriz yaşattı.

Parti tabanıyla kamuoyuna sürprizlerinin ilki, “Türkiye’nin Suriye’deki hedeflere yaptığı atışlarının desteklenmesi” isteğiydi.

İkincisi…

Seçime 3 yıl var. CHP bu 3 yılı böyle götüremez. Kendini değiştirmesi lazım. Bu konuda da en büyük görev Kılıçdaroğlu’na düşer” şeklinde özetlenebilecek yaklaşımı.

Bu yaklaşım…

CHP’nin yolunun yanlış olduğu uyarısı” olarak kabul gördü. Gerçi, Baykal programda “Kemal Bey’e haksızlık olur” vurgusu yaptı, ama “değişim” isteği içinde Genel Başkan değişimi algılayanların sayısı da çok fazla.

Peki…

Deniz Baykal’ın büyük bir sürpriz kabul edilen çıkışı nasıl yorumlanmalı?

Soruyu…

Baykal döneminde CHP Genel Başkan Yardımcılığı yapan ve CHP Bursa Milletvekili olarak aktif siyasete ara veren Onur Öymen’e yönelttik.

Söze…

Şimdiye kadar söylememiş olması şaşırtıcıydı” diye başladı ve şunu söyledi:

Ciddi bir sıkıntı hissettiği belli. Zaten bunu pek çok kişi görüyor.”

Ardından…

Türkiye çok ciddi sorunlarla karşı karşıya ve anamuhalefet partisine büyük görevler düşüyor. Sadece seçimde alınan oy oranı değil sorun, anamuhalefet partisi siyasette ne kadar etkili? Bugünün ölçüsü bu.”

Dönemlerinden örnekler verirken, bugünlerde yeniden tartışılan 1 Mart Tezkeresi’nin sayısal azınlığa karşın nasıl engellendiğini, Kıbrıs ve Ermeni anlaşmalarının nasıl bozulduğunu, Anayasa Mahkemesi’nden döndürülen yasaları anlattı.

Sonra da şunu söyledi:

CHP’nin ağırlığı vardı, şimdi hissedilmiyor. Zaman zaman doğru şeyler söyleseniz de Türkiye siyasetinde partinin etkili rol oynadığı söylenemez.”

Tam bu noktada…

İşte bunun için köklü değişiklik lazım” deyip ekledi:

Partinin söylemi, izlediği politikalar, liderliğimin değişmesi lazım. Ben bunu seçim gecesi söyledim.”

 

Öymen’e göre, CHP ne yapmalı?

 

CHP Bursa eski Milletvekili Onur Öymen, televizyonda Deniz Baykal’ın yaptığı çıkışın bir bayrak açma olmadığını özellikle vurguladı.

Ardından…

CHP’ye sahip çıkmak hepimizin görevi. CHP güçlendirilmeden Türkiye sıkıntılarını aşamaz” dedi ve beklentilerini sıraladı:

Türkiye Suriye’de savaşın eşiğinde, bu konuda etkili olmamız lazım. Terörle mücadelede açık tavır koymamız lazım. Silah zoruyla çözüm dayatmak isteyen terör örgütüne net şekilde karşı olmamız lazım.”

Şunu da vurguladı:

CHP’nin AKP ile HDP arasında sarkaç gibi sallanmaması lazım.”

Öymen: Taban bu durumdan rahatsız!

 

Deniz Baykal’ın çıkışını yorumlayan Onur Öymen, özellikle genel başkan değişimi konusuna değinirken şunu söyledi:

Deniz Bey bugünkü durumun tatmin edici olmadığını söyleyip tavır koydu ve değişim istedi.”

Bunun nasıl karşılık bulacağı konusuna bakışı ise şöyle oldu:

Örgüt başka, örgüt yönetimi başka. Tabanın sesine kulak vermek lazım. Hepsi, herkes değişir, kalıcı olan tabandır. Bizim hissettiğimiz, taban bu durumdan rahatsız.”

 

Suudi kralının daveti ve gönderdiği jetle umre yaptılar!

 

Bursa’da 1.5 yıl önce kurulan ve yetimlerle engelliler için sessiz sedasız çalışan bir dernek var: Osmanlı Kadınlarının Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği.

İlginçtir…

Derneği tanımakta bizler geciktik, ama Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdülaziz çalışmaları hakkında bilgi sahibi olmuş.

Dahası…

Kral’ın davetlisi olarak ve gönderdiği jetle umre ziyareti için Suudi Arabistan’a gittiklerini dün Dernek Başkanı Semiha Yavuz ve yöneticileri Yüksel Ünal, Hatice Akyol, Semra Kanat’la sohbetimizde öğrendik.

Üstelik…

15 engelli ve 8 yetimi de umre ziyaretine götürmüşler. Orada Kral’ın konukevlerinde ağırlanmışlar, Peygamberimizin sandukasına kadar girmişler.

Hatta…

​15 engellinin her biri için engelli arabası ve bir görevli tahsis edilmiş, umre ziyareti boyunca Kraliyet korumaları eşlik etmiş. Hac Bakanlığı ve Sosyal İşler Bakanlığı görevlileri de kendileriyle yakından ilgilenmişler.

Osmanlı Kadınlarının Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği Başkanı Semiha Yavuz bu ziyaret öncesi ve sonrasında yardım eden Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve İstanbul Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’e teşekkür etti.

Ardından…

Engelli ve yetimlerimizi umre ziyaretinde Allah’ın evinde buluşturduk, çok mutluyuz” dedi ve şunu açıkladı:

Kraliyet Ailesi’nin derneğimize ayırdığı kontenjana göre bundan böyle her yıl 100 engelli ve yetimi umreye götüreceğiz. Resulullah’a giden yolda engel yoktur.”

 

Halkla İlişkiler kongreye hazırlanıyor

 

Açıkça söylemek gerekirse… Serdar Ömeroğlu’nun 4 yıllık başkanlık döneminde Bursa Halkla İlişkiler Derneği iyi bir ekip çalışmasıyla başarılı işlere imza attı.

Hatta…

Dernek adına düzenlenen ve kısaca HİÇ olarak anılan ödüllerle Bursa’yı aşıp Türkiye’nin ilgisini çekti.

Halkla İlişkiler Derneği’nin nisan ayı sonunda yapılacak kongresinde Serdar Ömeroğlu aday değil. Kongrede Bedirhan Bozali ve Mustafa Sönmezay’ın birlikte yaptıkları listenin karşısına Yusuf Ziya Yüce çıkmaya hazırlanıyor. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.