1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Bayramlaşmaların gösterdiği: Seçim havası sadece CHP’de!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Bayramlaşmaların gösterdiği: Seçim havası sadece CHP’de!

A+A-

Takvime göre… Seçime yalnızca 36 gün kaldı. Fakat çevreye bakıldığında seçim havası seçmende de, siyasetçide de gözlenmiyor.

Gerçi…

Benzer ifadeleri 7 Haziran seçimi öncesinde de yazıyorduk. Nitekim o günkü ilgisizlik sandığa yansıdı ve vatandaşın karar veremediği için buraya geldik.

7 Haziran’da ortaya çıkan seçmen tavırsızlığı 1 Kasım’da seçimin yenilenmesini getirmişti, ama bu yılın ilgisizliğini değiştirmedi.

Üstelik…

Terör ortamında ve şehit cenazeleri arasında seçime gidiyoruz. Kimi kentlerde seçim güvenliği tartışmalı hale geldi.

Aynı yıl içinde, 6 ay arayla seçimin yenilenmesi ilk kez oluyor, ama bu seçimde bir başka ilk daha ortaya çıktı: Taşımalı seçmen.

İşte…

Bütün bunlar seçmenin ilgisizliği olarak karşımıza çıkıyor. Öyle olduğu için de “7 Haziran’daki tablo 1 Kasım’da da yaşanırsa Türkiye yine seçime gider mi? Mart ya da nisanda yeni bir seçim olabilir mi?” tartışmaları yapılıyor.

Yapılmayan seçimden ne çıkabileceği bugün tartışmak çok doğru değil. Gelişmeleri daha doğru okuyabilmek için, araştırmaları daha dikkatli izlemek ve vatandaş eğilimindeki değişimleri daha iyi anlamak gerekiyor.

Onun için, biraz daha beklemekte yarar var.

Bugüne bakacak olursak…

Dün siyasi partilerin bayramlaşma törenleri vardı. Seçimin iddialı partilerinden CHP ve MHP yıllardır olduğu gibi Kültürpark’ta bayramlaşma geleneğini sürdürdüler.

AK Parti ise mekan olarak Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi’ni seçti.

İki büyük partinin, AK Parti ve CHP’nin bayramlaşma törenlerinden yansıyan görüntülere bakarak şunu söyleyebiliriz:

Seçim havası ve coşkusu yalnızca CHP’de var.

Çünkü…

CHP’nin bugüne kadarki en kalabalık ve yine bugüne kadarki en coşkulu bayramlaşma törenine tanıklık ettik.

Katılan partililer iki şeye inanmış görünüyorlardı:

Birincisi, AK Parti’nin ciddi bir kırılma yaşadığı ve iktidardan gidici olduğu tezi. İkincisi, Bursa’da bu kez şeytanın bacağını kırıp 6 milletvekili çıkarılabileceği inancının yerleştiğini gördük.

Konuştuğumuz herkes “6 milletvekili çıkarırız” diye inanarak söylüyordu.

AK Parti ise, düzen ve organizasyon başarısına karşın, klasik görüntü dışına çıkamadı.

Şunu biliyoruz:

AK Parti ve tabanının geldiği Milli Görüş misyonu bu tür ortamlarda sessiz kalır. Fakat bu kez AK Parti’de daha çok görev gereği katılım havası sezdik.

İktidarda uzun süre kalan partiler kanıksama gibi bir sorun mu yaşıyorlar, bilemeyiz, ama AK Parti’nin acilen heyecana ihtiyaç duyduğu görülüyor.

 

AK Parti Efkan Ala’yı sevgiyle kabullendi

 

Efkan Ala 1 Kasım seçimi için AK Parti milletvekili aday listesinin ilk 10 sırasındaki 5 kontenjan adaydan biri. Listede, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun arkasından ikinci sırada yer alıyor.

Dün AK Parti’nin bayramlaşmasında büyük bir ilgi gördü. Gerek tören alanına gelişinde, gerek adı anons edildiğinde. gerek konuşma için kürsüye çıktığında çok alkış aldı.

Dün Ala’nınh estirdiği heyecan teşkilatın sahiplenmesini gösterir mi bilemeyiz, fakat şunu söylemek mümkün: İçişleri eski Bakanı Efkan Ala güçlü bir başlangıç yaptı.

AK Parti bayramlaşmasında ikinci büyük ilgi olarak da Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin aldığı alkış dikkat çekti.

 

CHP bayramlaşmasında Müezzinoğlu’na ayıp edildi!

 

CHP İl Başkanı Zafer Yıldız coşku dolu bir konuşma yapmış, “Bugünlerde hiç olmadığı kadar herkes siyaset konuşuyor, ülkenin kurtuluşu için kendince formül üretiyor” demişti.

Ondan sonra da Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey kürsüye davet edilmişti. Bozbey yerinden kalkıp konuşmasını yapmak üzere ilerlerken de, CHP bayramlaşmasının yapıldığı Kültürpark’taki Özgen Çay Bahçesi’ne Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu girdi.

O andan itibaren, bayramlaşmaya katılanlar nedense tepki mesajı vermek istediler.

İlk olarak…

Bozbey’in konuşmasındaki her cümleyi alkışladılar. Hele, “Birileri 400 milletvekili istedi” dediğinde alkışlar da adeta patlama yaptı.

Onu…

Çay bahçesinin kapalı bölümünün girişine, Müezzinoğlu’nun konuk edildiği yerin yan tarafına konuşlanan bir grup gencin tezahüratları izledi.

Önce…

Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganı atıldı. Sonra AKP’nin halka hesap vereceği sloganı geldi.

Tezahürat yapan gençler bahçedeki topluluğa değil, Müezzinoğlu’nun oturduğu yere doğru yönelerek seslerini yükselttiler.

Gerçi…

Bahçede CHP’lilerin büyük bölümü gençleri alkışlayarak destek verdi, ama bazı CHP’liler de bu tablodan rahatsız oldu. Gördüğümüz kadarıyla, rahatsız olanlardan biri CHP İl Başkanı Zafer Yıldız’dı.

Çünkü…

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu oraya yalnızca CHP’nin bayramlaşmasına katılmak amacıyla misafir olarak gelmişti. Ne bir konuşma yaptı, ne de kimseyi tahrik edecek davranışta bulundu. İyi niyetine karşın garip bir tepki tezahüratı ile karşılaştı.

Oysa, eve gelen konuğa iyi davranmak toplumsal özelliklerimiz arasında, önemli bir geleneğimiz. CHP’deyse iktidara tepki göstermeye çalışılırken, bayramlaşmaya katılan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na ayıp edildi.

Üstelik…

Kürsüden barış seslerinin yükseldiği, tezahüratlarda barış isteğinin ortaya konduğu bir ortamda barış isteğine hiç uymayan bir davranış sergilendi.

Hoş olmadı.

Bu arada…

CHP bayramlaşmasından ders çıkarılmış olmalı ki, Orman Çay Bahçesi’nde yapılan MHP bayramlaşmasına katılan İçişleri eski Bakını Efkan Ala bahçeye girip şöyle bir göründükten sonra adının anons edilmesine dahi fırsat vermeden çıkıp gitti.

 

Müezzinoğlu’nun millilik tepkisi

 

7 Haziran seçiminde AK Parti Bursa Milletvekili seçilen Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu talihsiz bir dönem geçiriyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “550 yerli ve milli milletvekili” isteğini dile getirmesi üzerine Sözcü gazetesi üç gün önce “Bunlar mı yerli ve milli?” manşetiyle bir liste yayınladı. O listede Müezzinoğlu da vardı.

İşte…

Sağlık Bakanı dün AK Parti bayramlaşmasında bu manşete cevap verdi: “İstiklal Marşımızın Yazarı Mehmet Akif Ersoy kadar milliyim.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.