1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Beğenilmeyen kararı verene “paralel” demek kurtarmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Beğenilmeyen kararı verene “paralel” demek kurtarmaz

A+A-

İstanbul’da yayınlanan bir gazete dün birinci sayfasından duyurduğu başlığa içeride yarım sayfaya yakın yer açmış. Diyor ki:

Paralel hakimler santrali durdurdu.”

Merakla altını okuduk:

Bursa Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’ne kurulması planlanan buhar ve elektrik üretim santralı inşaatı, olumlu ÇED raporuna rağmen Bursa 2. İdare Mahkemesi’nce durduruldu. Paralel yapının santralin çevreye zarar verdiği algısı sonrası alınan kararda, paralel hakimler ve çevrecilerin etkili olduğu belirtiliyor.”

Şöyle bir cümle de var:

Santralin durdurulması için mahkemeye başvuran avukat Eralp Atabek’in santral konusunda paralel yapı medyası aracılığıyla algı oluşturduğu belirtiliyor.”

Eyvah ki, hem de ne eyvah.

Bürokrasiden başlayan, okullar ve sivil toplum örgütlerine genişleyen paralelle savaş sürerken, hiç ilgisi olmayanları paralele bağlamak nasıl bir düşüncenin ürünüdür, şaşırdık.

Neymiş…

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nde buhar denilen termik santral kurulması için ÇED olumlu rapor vermiş, ama paralel medyası tarafından yürütülen algı operasyonu sonucunda paralel hakimler durdurmuş.

Akıl alacak gibi değil.

İyi de…

İstanbul’da yayınlanan ve paralelle ilişkilendirilen gazetelerde santrale karşı haber ya da yorum hiç okumadık ki.

Gerçi…

Konu yargıyı ilgilendirdiği için, yargının kendi iç mekanizması gerekeni yapar elbette, ama pratikte hepimizin gözü önünde yaşananlar var.

Örneğin…

Bir gazete haberiyle paralel yaftası yapıştırılan hakimlerin bulunduğu Bursa 2. İdare Mahkemesi bugüne kadar onlarca yürütmeyi durdurma kararı verdi. Pek çoğunu hem bu sütunlarda, hem haber sütunlarında okudunuz.

Hepsi de Bursa’nın ve toplumun yararı için verilen kararlardı. Bugüne kadar hiç kimse başka bir niyet ya da organizasyon aramadı ve gerek duymadı.

Konu Bursa ve çıkarı olunca, halk sağlığı ve çevre olunca herkes saygı duyup kabullendi. Kimsenin aklına başka bir şey gelmedi.

O bakımdan…

Bugün beğenilmeyen kararı veren hakime paralel demek kimseyi kurtarmaz ve sorumluluğu ortadan kaldırmaz.

Davayı açanı beğenmeyebiliriz, kararı kendi ölçülerimizde eleştirebiliriz, ama hakime haksızlık etmeye kimsenin hakkı yok. Hukuk kriteriyle kent ve toplum için karar vereni siyasetin önüne atmak bize göre en büyük haksızlık oldu.

Aslında…

İlginç olan ne biliyor musunuz? Hakimden medyaya kadar santrale karşı olan herkesi paralel ilan eden haberde, termik santrale öncülük eden kişinin yıllarca paralel yapı için yaptığı bağışlar da uzun uzun ve övgüyle anlatılıyor.

Doğrusu, insan ne diyeceğini bilemiyor.

 

AK Parti Bursa, salı günü Ankara’ya çıkarma yapıyor!

 

Heyet kalabalık… AK Parti Bursa İl Başkanı Cemalettin Torun başkanlığındaki AK Parti Bursa heyetinde il yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra ilçe başkanları ile İl Kadın ve İl Gençlik kolları başkanları da var.

Programa göre…

Pazartesi günü Bursa’dan hareket edip akşam saatlerinde Ankara’da olacaklar. Geceyi Ankara’nın yıldızı yükselen semti Çukurambar’daki Meyra Otel’de geçirecekler.

Sabah da…

Bu otelde Ankara’daki Bursa zirvesi gerçekleştirecekler.

Çünkü…

Başta Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve İçişleri Bakanı Efkan Ala olmak üzere AK Parti Bursa milletvekilleriyle bir araya gelecekler. Kahvaltıda gerçekleşecek buluşmada, Bursa’nın sorunları ele alınacak.

Ayrıca…

Önümüzdeki dönemde Bursa için neler yapılabileceği konuşulacak.

Bu amaçla…

Bursa’dan götürülecek bilgilendirme dosyaları 7’si ilk kez seçilen Bursa milletvekillerine dağıtılacak.

Ankara’daki Bursa zirvesi sonrası AK Parti heyeti Meclis’e geçecek ve AK Parti Grup Toplantısı’na katılıp Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun konuşmasını dinleyecek.

Salı günü öğleden sonra da Bursa’ya dönüş var.

 

DP’de 3 aylık görevden alma yazısı

 

DP İl Başkanı Mehmet Hamaloğlu, partinin kuruluş yıldönümü kutlamaları için gittiği Ankara’dan aradı. Konu da, Osmangazi İlçe Başkanı İsmet Koyuncu görevden alınmadan yerine Çağrı Kaplan’ın atanmasıydı.

Şunu söyledi:

İsmet Koyuncu’nun Genel İdare Kurulu kararıyla görevden alındığına dair yazı 14 Ekim’de geldi. Fakat seçim öncesi tebliğ etmedim. Bunu kendisi de biliyor”

Şunu vurguladı:

Yerine Hilmi Sancar’ın ataması yapılmıştı. Fakat seçim nedeniyle süre uzayınca Sancar vazgeçti. O nedenle geciken değişiklik, şimdi Çağrı Kaplan’ın görevlendirilmesiyle yapılıyor.”

 

Sokak hayvanları siyasetin gündeminde

 

Ürettiği farklı projeler ve Yıldırım siyasetine getirdiği muhalefet dinamizmi ile dikkat çeken MHP Yıldırım İlçe Başkanı Erkan Subaşı yönetimiyle yine farklı bir proje geliştirdi.

MHP Yıldırım İlçe Kadın Kolu’nun da destek verdiği projeyle, soğuk kış günlerinde sokak hayvanlarına barınma ve yiyecek imkanı sunuluyor.

Bu amaçla…

Yaptırdıkları küçük koruma kulübelerini Yıldırım ilçesinin değişik noktalarına bırakan Subaşı ve arkadaşları, tüm vatandaşları projeye destek verip sahip çıkmaya davet ettiler.

 

Sosyal medyada sponsorlu muhalefet!

 

Sosyal medya kullanıcıları bazı paylaşımlarının daha geniş kitlelere ulaşması için belli bir ücret ödeyip sponsorluk uygulamasından yararlanabiliyorlar.

Tanıtım amaçlı sponsorlu paylaşımlar arasında önceki akşam CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal’ın paylaşımı ilgimizi çekti.

Sarıbal paylaşımında Mustafakemalpaşa’nın bazı mahallelerinde 3 gün su kesilecek olmasına tepki gösteriyor ve ilçedeki su kaynaklarına ne olduğunu soruyor.

Böylece gündeme sosyal medyada sponsorlu muhalefet kavramı girmiş oldu.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.