1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Beklentimiz Türkiye'de silahların tümden devre dışı kalması'
'Beklentimiz Türkiye'de silahların tümden devre dışı kalması'

'Beklentimiz Türkiye'de silahların tümden devre dışı kalması'

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, "Elbetteki hepimizin temel muradı, beklentisi, Türkiye'de silahların tümden devredışı kaldığı, demokratik siyasetin öne çıktığı bir siyasal atmosfer arzuluyoruz" dedi.

A+A-

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, PKK'ya silah bırakma çağrısına ilişkin, "Elbetteki hepimizin temel muradı, beklentisi, Türkiye'de silahların tümden devredışı kaldığı, demokratik siyasetin öne çıktığı, bütün barışçıl yöntemlerin rahatlıkla kullanılabildiği bir siyasal atmosfer arzuluyoruz, bunun için uğraşıyoruz" dedi.

Yaşar Kemal için Teşvikiye Camisi'nde düzenlenen cenaze törenine katılan Demirtaş, burada bir televizyon kanalında, PKK'ya silah bırakma çağrısına ilişkin soruları yanıtladı. 

Çözüm sürecinde gelinen aşamaya ilişkin soru üzerine Demirtaş, şunları söyledi: 

"Elbetteki hepimizin temel muradı, beklentisi Türkiye'de silahların tümden devre dışı kaldığı, demokratik siyasetin öne çıktığı, bütün barışçıl yöntemlerin rahatlıkla kullanılabildiği bir siyasal atmosfer arzuluyoruz, bunun için uğraşıyoruz. Geçmişe, düne göre daha iyi bir noktada olduğumuzu söyleyebilirim. Toplum adına daha umutlu bir noktada olduğumuzu söyleyebilirim."

Demirtaş, barışı sadece silahların sustuğu bir hal olarak tanımlamanın eksiklik olacağını savunarak, "Barış dediğimiz şey elbette silahlar konuşmayacak ama her türden çatışma potansiyelinin ortadan kalktığı bir durum olarak tarif etmek lazım" dedi.

Selahattin Demirtaş, bir soru üzerine de  "Silahsızlanma ve çatışmasızlık haliyle ilgili olumlu, umut verici gelişmeler var. Ama işin demokratikleşme ve özgürlük ayağıyla ilgili tersi gelişmeler var. Hükümetin uygulamaları maalesef ki şu anda o yönlü umut vermiyor" ifadelerini kullandı.

Yaşar Kemal'in vefatı 

Kemal'in vefatına ilişkin büyük üzüntü duyduğunu da belirten Demirtaş, "Cami avlusunda, yüreğiyle, kimliğiyle kişiliğiyle onuruyla bir arada duran insanları anlattı bize Yaşar Kemal. Türkiye'nin siyasette yakalayamadığı, siyaseten başaramadığı şey de tam olarak budur. Yani bizler yaşadığımız coğrafyanın bütün gerçekliğini kabul eden, onlara saygı duyan, bir arada özgürce, eşitçe, kardeşçe, adil bir dünyada yaşamasını kabul eden bir yerden siyaset yapmadığımız için Yaşar Kemal kadar belki başarılı olamadı hiçbir siyaset" dedi.

Demirtaş, Yaşar Kemal'in çok başarılı bir iş yaptığını kaydederek, "Hakk'a yürüdüğü gün de Türkiye'ye büyük bir barış umudunun mesajının verildiği bir gündü. Bu da herhalde tesadüf değildi. Yaşar Kemal'e yakışan ölüm böyle bir günde olabilirdi ancak" diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.