1. YAZARLAR

  2. Söz Sizde

  3. Bir kentin ruhu ve yüzü
Söz Sizde

Söz Sizde

Günay Yumruktay
Yazarın Tüm Yazıları >

Bir kentin ruhu ve yüzü

A+A-

Çoğu zaman yazı yazma sürecine girdiğimde aklıma Aziz Nesin geliyor. Usta "hangi ortamda yazarsınız" sorusuna "Bu ortam, yazacağım yazı türüne göre değişir" diyor ve ekliyor: " Çok ciddi bir yazı yazacaksam odamın kapısını ve pencerelerini sıkı sıkı kapatırım."...Bende de bir yazı konusu ortaya çıktıktan sonra biraz yürüyüş iyi gelir. Çünkü gözlem ve sokaklar insana iyi fikir verir. Yalnızlık mutlaka şart: Yazar yalnızlığı denilen...Gezerken yazı yazamazsınız ama bana iyi fikir veriyor. Çektiklerime bakıp bakıp yazdığım oluyor...

Roland Barthes, "Şehirler bir yazıdır, gezenler ise bir okur. "Bursa sokaklarında zaman zaman geziyorum, dönüp dolaşıp aynı yerlerde... İnsan alıştığı yerlerden kolay kopmuyor, kopamıyor. Ne kadar uzaklaşabilirsiniz neyi bırakabilirsiniz... Can Yücel ne diyordu: Değil bu şehirden gitmek, İki sokak öteye taşınamıyorum. Alıp götürsem gelmez ki... .M. Şerif Onaran da. "Bir kentin ruhu varsa, o kenti şiirinde, yazısında yeniden kuran edebiyatçılar olduğu için vardır." diyordu. His meselesi; sanatçı öyle kolay hissedebiliyorsa öyledir demek ki...Ya bir kentin onun yüzü yok mu peki! İlk bakışla okunacak bir yüzü...Nazım Usta demiyor muydu "iki şey vardır ancak ölümle unutulur anamızın yüzüyle şehrimizin yüzü." Nereden buraya geldim...Bursa'da doğdum Bursa'da büyüdüm ve belki de bu kentte öleceğim. Bir kentin merkezi daima o kentin kalbidir diyordu bir yerde...Öyleyse ben bu şehrin en önemli, telafisi olmayan bir organında yaşadım.

Bazen Attila İlhan'ın, Can Yücel'in belki birçok insanın onlar gibi kendine yönelttiği soruya karşılık arıyorum: Bu kentten kaçıp gitmek istiyor muyum, burayı seviyor muydum? " Bazen anam araya girer "Daha iyi yer mi bulacaksın"diye. Ona göre yer, O "yer" diyor. Çünkü onun benim gibi bakmadığını biliyorum ama zaman zaman onun da sitem ettiğini biliyorum. O zaman buna karşılık aklıma hep şu replik geliveriyor: "İnsan memleketini niye sever? Başka çaresi yoktur da ondan. Ama biz biliriz ki bir yerde mutlu olmanın ilk şartı orayı sevmektir. Burayı seversen, burası Dünya'nın en güzel yeridir. Ama Dünya'nın en güzel yerini sevmezsen, orası Dünya'nın en güzel yeri değildir. Basit değil. Bursa'dan söz etmek istiyorum.

Tamer UYSAL

 

Asfalt ve otopark şikayetine cevap

 

Olay Gazetesi’nin 1 Mayıs 2015 tarihli Söz Sizde köşesinde ‘Şikayet Kutusu’ içerisinde sorumluluk alanımıza giren bir şikayete yer verilmiştir. Şikayete konu olan Demirtaş Mahallemizde şu anda asfalt, yama ve kaplama çalışmalarımız devam etmektedir.

Ayrıca şikayette belirtilen otopark sorunu ile ilgili olarak da İmar ve Şehircilik Müdürlüğümüz tarafından yapılan incelemede yapıların yürürlükte bulunan 171000 ölçekli Uygulama İmar Planı’nın 3194 sayılı imar kanunu gereği onaylı 1/5000 ölçekli Nazım İmar Plan kararına göre hazırlandığı ve yeni yapılan tüm yapıların yürürlükteki onaylı plan kararına göre yapıldığı tespit edilmiştir.

Konuya duyarlılığından dolayı okurunuza ve konuya bize ilettiğiniz için size teşekkür eder, esenlikler dilerim.

Mustafa DÜNDAR

Osmangazi Belediye Başkanı

 

Dijital saate ne oldu

 

Yıldırım Vatan Mahallesi Vatan Caddesindeki Vatan Camii yanında bulunan dijital saat uzun bir süredir yerinde yok. Daha önce dip kısmından kırık, eğri bir vaziyette duruyordu. Yetkililer mi alıp götürdü yoksa başka biri mi bilinmiyor. İsteğimiz hava sıcaklığını da gösteren dijital saatin tekrar yerine konması. Bir arıza anında aranacak telefon numarası da saatin alt kısmında belirtilirse iyi olur.

Mahalle sakinleri

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.