1. YAZARLAR

  2. Söz Sizde

  3. Bir şehre bürünmek
Söz Sizde

Söz Sizde

Günay Yumruktay
Yazarın Tüm Yazıları >

Bir şehre bürünmek

A+A-

Uludağ Bursa Şiirleri'nde pek isim olarak yer almasa da buna karşılık dağ yolu orman ifadelerinde  geçiyor.  "Bir Şehre Bürünmek"le... Bursa bağımlılığını ifade eden deyim kitapta tarihini düştüğü (2006) şiirlerden birinde aktarılmış. Troya'da yazıldığına dair not düştüğü bu şiirde belirttiği gibi orada hayal şehri Bursa'yı çağrıştıran imler bulmuştur. Ki Troya savaşına tanıklık eden İda tanrıları gibi bu kentin Olimpos'u (Uludağ) da pagan tanrılar yurdu,  insanlık için mitler ve efsanelerle yoğrulmuştur.  Kitabı tamamlayan bir kaynak olarak 7  Mart 2001 tarihli bir konuşma metni de kitabın sonuna eklenmiş. Bu metinle aklımızda kalan boşlukları da doldurabilmiş oluyoruz: N. Mahzun Doğan, "Bursa adında ütopik bir kenttir onun şiirindeki. Zaman zaman yitirilmiş güzellikleriyle, nostaljisiyle  yüklüdür. Bursa dizeleri." derken, Fahrettin Koyuncu, "Hayatı insanlar kadar, mekanlar da anlamlandırıyor. Evimiz, sokağımız, köyümüz, kentimiz var ve biz bu mekanlara dayanıyoruz yaşarken... Geniş mekanlarda, kentlerde yaşıyorsak, bu mekanların bir alanına, bir sokağına daha çok bağlanıyor, burayla bütünleşiyoruz. Ahmet Uysal da 'Bursa'da Sisli Bir Sokak' adlı şiirinde bir kent parçasıyla, sisli bir sokakla bütünleşiyor." diyor.  Ahmet Uysal konuşma metnine şu dileği düşmüştü: Bu şiirler gün gelir "Bursa'ya Şiirler" adıyla kitaplaşırsa, hayal ülkeme bir şiir yazımı daha yaklaşacağımı sanıyorum. Ve bu hayali gerçeğe dönüşmüş.

Tamer Uysal

 

Evimin önünden lağım akıyor

 

Gündoğdu Mahallesi' nde oturuyorum. Evimin önünden tam dört haftadır lağım suyu akıyor. Buna neden ise İstiklal Caddesi'nin tam ortasında gider borusunun patlaması. İnsanlar yoldan gelip geçiyor, arabalar gelip geçiyor. Elbette lağım suyuna basarak, üzerinden yol alarak. 185 Arıza'yı defalarca aradım, şikayetimi doğru dürüst dinlemiyorlar bile. Zaten ciddiye alınsaydı tam 4 haftadır bu pislik içinde yaşamak zorunda kalmazdık. Lağım suyu devamlı akmakta, hem kötü koku yayıyor hem de mikrop saçıyor. Bizler buna layık mıyız? Üstelik Buski'ye 20 dakika mesafedeyiz.

Çiğdem Üner


Otobüs geçiş çizelgeleri asıldı

 

 

Olay Gazetesi 11/10/2015 tarihli Söz Sizde Köşesi’nde,Duraklarda listeler güncellenmeli” başlıklı yazı ilgili birimler tarafından incelenmiştir.

Toplu taşıma araçlarının kış saati uygulamasına geçmesiyle birlikte, Bursa Büyükşehir Belediyesi il sınırları dahilindeki tüm kapalı duraklara otobüs geçiş çizelgeleri asılmış olup, değişen hatlarla ilgili düzenlemeler de hızlıca yapılmaktadır. Ayrıca tüm otobüslerin durak geçiş saatleri bilgilerine 4449916 nolu Ulaşım Hattından da ulaşılmaktadır.

Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz.

Büyükşehir Belediyesi

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.