1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Bozbey karar vermek için yeni yerel yönetim yasasını bekliyor
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Bozbey karar vermek için yeni yerel yönetim yasasını bekliyor

A+A-

İlk işareti… Olay Televizyonu’nda konuk ettiğimiz programda CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş verdi, biz de 30 Ocak günü bu sütunlardan aktardık:

“Halen de 2 ilçe belediyemiz var. Bursa’nın kalan 15 ilçesini Nilüfer’deki hizmetlerle tanıştırmak istiyoruz. İddialıyız, CHP’li olmayan 15 ilçe de Nilüfer hizmetlerini tanıyacak.”

Sonra…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kurultay öncesi Bursa’dan gelenlere yaptığı değerlendirmeye 2 Şubat’ta yer verdik:

“Bursa Büyükşehir adayımızın kendisini fazla anlatmasına da gerek kalmayacak. Gittiği yerlerde ‘Gülümseyin Nilüfer’desiniz’ desin yeter. Herkes ne demek istediğini anlar zaten.”

Peki…

1.-yazi-icin-nilufer-belediye-baskani-mustafa-bozbey.jpgGeçen seçim de adaylığı gündeme gelen, Büyükşehir adaylığı için CHP’nin ilk düşündüğü isim olan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ne düşünüyor?

Onu da…

Olay Medya’yı ziyaretinde kendisi açıkladı:

“Yerel yönetimlerle ilgili yeni bir yapılandırma yasası hazırlığı olduğunu duyuyoruz. O yasa çıktıktan sonra oturup bir değerlendirme yapacağız.”

Bu noktada

Yeni yasayla ilgili bilgisi yok, fakat bazı tahminleri var. Onu da şöyle paylaştı:

“Türkiye’de 1280 civarı belediye var. Öncelikle bu sayının azaltılacağını düşünüyorum. Bunun için de illerin tamamını Büyükşehir yapabilirler.”

Tahminini biraz da derinleştirdi:

“Örneğin ilçe belediyelerinin yetkilerinin Büyükşehir’e devredilmesi yanında, ilçe belediyeleri kaldırıp yalnızca Bütünşehir Belediyesi’yle il geneline hizmet götürülmesi çıkabilir.”

Şunu da ekledi:

“Böyle bir sistemin, başkanlık sistemiyle de uyumlu olduğu düşünülebilir.”

Buna karşılık…

Yerel yönetimlere düzenleme getirecek yeni yasadan beklentilerini dile getirdi:

“Büyükşehir Belediyesi’nin nitelikli iş yapabilmesi için ilçeleri kaldırmak değil güçlendirmek gerekiyor. Büyükşehir gerçek anlamda koordinatör belediye olmalı. İlçe belediyeleri de idari ve mali olarak güçlendirilmeli.”

Şuna da dikkat çekti:

“Büyükşehir’de yönetim kademesi daha fazla olduğu için vatandaş ulaşamıyor, fakat ilçe belediyesi başkanı ya da başkan yardımcısına kolayca ulaşabiliyor.”

 

Aktaş’a Bozbey’den uydukent desteği

 

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey uzun süredir merkezdeki yoğunluğu azaltmak için uydukentleri savunuyor.

Aynı şekilde…

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da merkezde çok katlı dikey yapılaşma yerine uydukentler düşünüyor.  Hatta, Aktaş’ın düşüncesini aktardığımız yazımızı Bozbey’in Twitter’da kendi takipçileriyle paylaştığını gördük.

Söylediği şu:

“Alinur Başkan’a 5 uydukent bölgesi önerdim. Kent içindeki yoğunluğu azaltmanın yolu bu. Uydukent konusunda aynı düşünüyoruz.”

 

Bozbey: Sanat ve kültürle demokrasi kültürü artar

 

Bursa merkezde sanat ve kültür etkinlikleri en çok Nilüfer’de yapılıyor. Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey bunun gerekçesini şöyle açıklıyor:

“İnsanları sanat ve kültüre çekmek gerekiyor. Bu yolla demokrasi kültürü ve sosyal ilişkiler gelişir.”

1999’da seçildiğinden beri Nilüfer’de her hafta tiyatro etkinliği olduğunu söyleyen Bozbey, etkinliklerin kente yayılması önerirken yolu da gösterdi:

“Bursa’daki topluluklardan her hafta biri bir etkinliği üstlenebilirse sanat ve kültür kenti oluruz.”

 

Cephanelik’teki ağaçları Orman kesti, ama Nilüferli ayaklandı

 

4.-yazi-icin-cephanelik-kesilen-agaclar.jpgHızla yayılan fotoğraflarda…Nilüfer’in Beşevler bölgesinde Cephanelik olarak bilinen ve halen vatandaşların yürüyüş ve spor yapabildikleri alandaki ağaçların düzenli şekilde kesilip istiflendiği görülüyor.

Görüntü…

Orman Müdürlüğü’nün ormanlarda eksiltme amaçlı yaptığı kesimlerdeki düzeni belli ediyor, ama önceki akşamdan beri Nilüferli ayaktı.

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey bu konuyla ilgili şunu söyledi:

“Vatandaş tepkili. Fakat Orman Müdürlüğü sık ağaçların eksiltilmesi için Milli Savunma Bakanlığı onayıyla bu kesimi yapmış. Fakat biraz alan açılmış gibi gözüküyor. Biz de hesaplamaları yapıyoruz, alan açılıp açılmadığı bu çalışmayla anlaşılacak.”

 

DP yönetiminden tepki var: Biliz’i döven polisler cezasız kalmasın

 

5.-yazi-icin-dp-il-teskilat-baskani-rifat-halic,-mustafa-ertemur,-salih-sukas,-hakan-sunan.jpgBugüne kadar Bursa’da bir siyasi parti il başkanının herkesin gözü önünde polis tarafından dövüldüğünü hiç görmemiştik. DP İl Başkanı Ali Biliz’in cumartesi akşamı Gemlik’te balık lokantasında dövülmesi bu açıdan bir ilk oldu.

Vücudunda kırıklar ve ezikler olan Biliz, 3 ay önce böbrek nakli yaşamıştı. Ters kelepçe takılıp dövülmesi sırasında ameliyat yeri ve böbreği de zarar gördüğü için apar topar Antalya’ya doktorlarına kontrole gitti.

Bu arada…

DP İl Teşkilat Başkanı Rıfat Haliç, Basından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Mustafa Ertemur, İl Muhasibi Salih Sukas ve Mudanya İlçe Başkan Yardımcısı Hakan Sunan ziyaretimize geldiklerinde, “Ayağa kalk lan” diyen polisle girdiği tartışma sırasında ağır şekilde dövülen DP İl Başkanı Ali Biliz’e destek verdiler ve “Saldıran polisler cezasız kalmamalı ve adalete teslim edilmeli” dediler.

 

DP’de ilçe kongreleri başlıyor

 

DP İl Teşkilat Başkanı Rıfat Haliç’ten, ilçe kongreleri takvimini de öğrendik.

İlk kongre…

11 Şubat Pazar günü Gemlik’te yapılacak. Şubat sonu Mudanya, mart ayı başındaysa Yıldırım kongreleri olacak. Haziran ayına kadar tüm ilçe kongreleri yapıldıktan sonra il kongresi tarihi belli olacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.