1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Bozbey’den dönem açılımı: Barış, özgürlük, demokrasi
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Bozbey’den dönem açılımı: Barış, özgürlük, demokrasi

A+A-

Dile kolay… Nilüfer gibi hem demografik, hem farklı yaşam grupları nedeniyle kent kültürü anlayışı ve beklentileri değişik ilçede 4 dönem seçim kazandı.

Tersinden bakarsak…

Nilüfer’de yaşayanlar 17 yıldır Mustafa Bozbey’i öyle sevip sahiplendiler ki, farklı siyasi görüşleri olsa bile yerel seçimde oylarını götürüp veriyorlar.

Bize göre…

Mustafa Bozbey’in sırrını merak edenlerin Nilüfer’de siyasal araştırma yerine sosyolojik tespitlere bakmaları gerekiyor. Öyle bir incelemedeyse insan ilişkileri ve sosyal belediyecilik gibi kavramlar öne çıkıyor.

Zaten…

Demografik yapısı ve kültürel çeşitliliği bu kadar fazla olan Nilüfer gibi bir kenti bir arada tutarken insan ilişkileri ve sosyal belediyecilik gibi kavramların yerel yönetim hizmetlerinden önce anılmasının sırrı da burada yatıyor.

Dün ise…

Bozbey daha farklı bir konsept yaklaşımla medyanın karşısına çıktı. Nilüfer Belediye Başkanlığı’ndaki 17. ve 4. döneminin 2. yılı değerlendirmelerini daha çok dönem açılımı olarak tanımlanabilecek farklı bir sunumla yaptı:

Barış, özgürlük, demokrasi.

Gerçi…

Özellikle barış vurgusunu 2009’dan beri tekrarladığını anımsıyoruz. Yine özgürlük ve demokrasi vurguları da ilk kez yaptığı vurgulamalar değil.

Ama…

Dün dönemin ağır koşulları çerçevesinde bu kavramların altını biraz daha kalın çizme gereği duydu.

Örneğin…

Belediye Yasası’nın belediye başkanlarına yüklediği sorumluluğa değinip şunları söyledi:

Bir belediye başkanı barış içerisinde ve gerçekleştirilen hizmetlerle huzuru, esenliği, sağlığı ve mutluluğu tesis eder.”

Sonra da…

Sorarım size, barış olmadan mutluluk olur mu?” dedi ve şu mesajı verdi:

Soruyorum size… Barış yoksa, özgürlük yoksa, demokrasi yoksa, korku geniş gövdesiyle hepimizin bedenlerinde kocaman bir yük oluyorsa hizmet neye yarar?”

 

Nilüfer’de açık alan konserleri iptal

 

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey teröre karşı farklı bir tepki biçimi açıkladı. Söze “Ölüm değil, yaşam kutsanana kadar duruyoruz” diyerek başlayan Bozbey, terör korkusuna teslim olmak istemediklerini söyleyip ekledi:

Bu ülkede her gün bir şeyler oluyor. Bu olanlar kayıplarımızı arttırıyor, acılarımızı tazeliyor. O nedenle hiçbir şey olmamış gibi yapmak değil, tepkimizi duyurmak, çığlığımızı duyurmak istiyoruz.”

Sonra da…

Nilüfer’deki tüm açık hava konserlerini iptal ettiklerini açıkladı.

 

Akıldaki soru: Bozbey’in yolu Büyükşehir’e mi çıkıyor?

 

Farklı bir dönemsel vurguyla gazetecilerin karşısına çıkan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey sorulara cevap verirken hedefe sürekli Büyükşehir Belediyesi’ni koydu.

Özellikle de, Büyükşehir’in yanlışları vurgularıyla dikkat çekti.

Örneğin…

Timsah Arena olarak kabullenilen Büyükşehir Belediyesi Stadyumu’nun yerinin yanlış olduğunu, stadyumun Terminal yanındaki Anatolium arazisi yerine yapılmasını yıllar önce önerdiğini söyledi.

Kayapa’daki çöp toplama sahası kararına tepki gösterdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin kullandığı “marka kent Bursa” ifadesine itiraz etti.

En önemlisi…

Kentsel dönüşüm kapsamında verilen ve 0.50 emsal olarak adlandırılan vatandaşa rant için de eleştiriler getirirken “Biz burada birinin atadığı genel müdür değiliz, seçilmiş ve halkın desteğini almış belediye başkanıyız” diyen Bozbey şu noktalara vurgu yaptı:

Kente 2-3 kat nüfus aldırmanın adı kentsel değişim olmaz. İlave okul, ilave yollar, ilave altyapı var mı? Hiçbiri yok. İlk etapta binalar yenilense bile bir süre sonra yaşanamayacağı için oturanlar kaçmak zorunda kalacaklar.”

Eleştirilerin tamamı Büyükşehir’e yönelince bir meslektaşımız “Büyükşehir’e aday mı olacaksınız?” diye sordu. Bozbey de şu cevabı verdi:

17 yıldır görevdeyim. Nilüfer’in her yaptığı projeyi örnek alıyorlar. Önümüzde daha 3 yıl var. Bizim de Nilüferlilere verdiğimiz sözler var.”

Gerçi…

Açık açık söylemedi, ama Bozbey’in aklında Büyükşehir olduğu algısı oluştu.

 

Kürsüdeki yazı: Başkan burada!

 

Aslında… Nilüfer Belediyesi’nin toplumla ilişkiler kapsamındaki en önemli projelerinden biri. Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey haftanın bir günü, mahallelerden birine giderken, belediyedeki ofisini de oraya taşıyor.

O nedenle mahalle ziyaretleri “Başkan burada” sloganıyla yürütülüyor.

Ancak…

Bozbey’in görevde 17. ve 4. döneminin 2. yılındaki değerlendirme toplantısında konuştuğu kürsüde de Başkan Burada sloganı yer alınca, ister istemez özel bir mesaj izlenimi oluştu.

 

AK Parti çok kararlı: Kentsel dönüşümde emsal olacak!

 

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey kent nüfusunu arttıracağı, otoparkları yetersiz hale getireceği, trafiği yoğunlaştıracağı gibi gerekçelerle kentsel dönüşümde 0.50 emsal uygulamasına karşı çıkarken, Nilüfer’de muhalefet partisi konumunda olan AK Parti tam aksi görüşte.

Örneğin…

AK Parti Nilüfer İlçe Başkanı Celil Çolak beraberinde Teşkilat Başkanı Tahir Kahveci ve Yönetim Kurulu Üyesi Zehra Altınöz ile ziyaretimize geldiğinde şunu açıkladı:

Biz kentsel dönüşüme evet diyoruz ve sonuna kadar da 0.50 emsal artışını destekliyoruz. Fakat Nilüfer Belediyesi emsal vermem diyor.”

Şu an için 14 sitenin kentsel dönüşüm için binlik planlarının hazır olduğunu ve yer sahiplerinin anlaşmalarını dahi yaptığını vurgulayan Çolak şunları söyledi:

Kentsel dönüşüm sosyolojik bir olaydır. Bu işten artık geri dönüş yok. Açıklamamızı yaptık ve söyleyeceğimizi söyledik. Yani, sözümüzü verdik.”

Ardından…

Nilüfer Belediyesi’nin emsal vermemekle vatandaşı sıkıntıya soktuğunu kaydetti ve şunu söyledi:

Emsal artışı olmadan binaların yenilenmesini sağlayamazsınız. Nilüfer Belediyesi’nin bu tutumu vatandaşa zarar veriyor.”

Şunu da ekledi:

Yoğunluk artışı olacağı doğrudur. Evet, ama bu da çaresiz değil. Oturulur, konuşulur ve çare bulunur.”

Bir de mesaj verdi:

Nilüfer’i kazanmak tek hedefimiz. Bu hedefimize ulaşabilecek çalışmaları da yapıyoruz.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.