1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Bozdağ’ın saha gözlemleri ve tespiti: Gençler rahatsız
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Bozdağ’ın saha gözlemleri ve tespiti: Gençler rahatsız

A+A-

Görünen tablo şu: Referanduma 28 gün kala sahadaki hareket ve seçmen ilgisi arttı. Geçen haftaya kadar “nelerin değiştiğini bilmediğini” söyleyip kararsız olduğunu söyleyenlerin sayısı azalıyor. Çünkü kararlar şekilleniyor.

Bunda…

Yani sahanın ısınmasında kuşku yok ki milletvekillerinin Ankara’dan gelip sahaya çıkmaları en önemli etken. Vatandaş milletvekili bulduğunda, onun söyledikleriyle daha fazla ilgileniyor. Her parti için görüntü böyle.

Yanı sıra…

Anayasa değişikliği için evet ya da hayır cephesinin liderliğini üstlenen partiler de tüm kozlarını sahaya sürüyorlar. AK Parti ve CHP her gün Ankara’dan konuk ağırlıyor.

Üstelik…

Gelen konuklar da sözü dinlenen, söylediği ses getiren türden konuklar oluyor.

Nitekim…

Bu kapsamda AK Parti’nin dünkü konuğu Adalet Bakanı Bekir Bozdağ oldu.

Bursa milletvekilleri Efkan Ala ve Hakan Çavuşoğlu, İl Başkanı Cemalettin Torun ve Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın da katıldıkları toplantıda gazetecilerle buluşan Bozdağ, soruları cevaplarken önce tarafları kategorize etti:

“AK Parti, MHP, BBP evet için propaganda yapıyor ve çalışıyor. CHP, HDP, PKK, FETÖ hayır için propaganda yapıyor ve çalışıyor. SP yönetimi hayır derken tabanı evet diyor.”

Bir de yorum yaptı:

“Terör örgütleri krizleri, kaosları sever. Yabancılar istikrarsızlığı sever. ‘Sana 5 milyar dolar yardım vereyim’ diyen Türkiye istemiyorlar. Terörle baş edemeyen, çöken ekonomisi için yardım bekleyen Türkiye istiyorlar.”

Kamudaki FETÖ’cü temizliği için düşüncesi şu:

“Devletin içinde terör örgütleri emriyle hareket edenler bulunmamalı. Her devlet sadakat arar. Kamudan arındırma kararlı şekilde yapılıyor.”

18 yaş tartışmalarına ilişkin gözlemi şu:

“Kendileri üzerinden yapılan güvensizlik sorgulamasından gençler rahatsız. Çoluk çocuğa oy verileceği söylemlerinden de rahatsızlar.”

Bu konuya şöyle bakıyor:

“Bu Anayasa değişikliğiyle, 18 yaşını dolduranlara ülke yönetiminde söz söyleme hakkı veriliyor.”

Bu noktada “kendi çocuklarının” ya da “zengin çocuklarının” milletvekili yapılacakları iddiaları için “Algı operasyonu yapılıyor, aslı yok” dedi.

Hollanda Başbakanı Rutte’yi ise yaşananlar nedeniyle çocukça davranmakla eleştirdi.


 

Önemli tespit: Gettolarına hapsolan partiler

 

Siyasetin sosyolojik derinliğini ihmal etmemek gerekiyor. Çünkü, sağlıklı toplum analizi için buna gerek var. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ yeni sistemi partilere yol haritası olabilecek tespit yaptı:

“Kendi gettolarına hapsolmuş partiler var. Başka partilerin seçmeninin oyunu alacak dil ve üslup bilmiyorlar. Herkes kendi mahallesinde mutlu.”

Bakışı şu:

“Sınırları yıkıp başka partilerin seçmenini tanıyacak bir sistem geliyor. Başkalarını anlamak zorunlu olacak. Liderlik vasfı güçlü olanlar öne çıkacak.”


 

Kılıçdaroğlu 2 kez gelecek: Önce 27 Mart, sonra 11 Nisan

 

Doğaldır… Çok yoğun olan referandum kampanyaları sürecinde siyasi partilerin, özellikle liderlerin programları zaman zaman değişir. Bazen de, açıklanan miting ya da toplantılar programdan tamamen çıkar.

Bu tür gelişmeleri bu kampanyada yaşayan partilerden biri de CHP oldu.

Örneğin…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu için önce mart ayının sonu olarak Bursa programı hazırlandı. Sonra 27 Mart tarihi kondu. Ardından program referandumun son haftasına ertelendi. O son haftanın tarihi de 11 Nisan olarak açıklandı.

Ne var ki…

Kılıçdaroğlu için miting yerine salon organizasyonu planlanan, özellikle de göçmen camiasına mesaj vermesi hedeflenen programla ilgili yeni bir gelişme var.

O da şu:

Kılıçdaroğlu, son açıklandığı gibi yine 11 Nisan’da gelip başta göçmen camiası olmak üzere sivil toplum örgütleriyle buluşacak.

Yanı sıra…

İlk açıklanan 27 Mart’ta da Bursa’ya gelmeyi programına aldı.

Gerçi…

Program netleşmedi, fakat Kılıçdaroğlu’nun 27 Mart’ta kent merkezi yerine ilçelerde nokta mitingler yapması düşünülüyor.


 

Vatan’ın üst yönetimine Bursa’dan 2 kadın girdi

  

​Doğu Perinçek’in lideri olduğu Vatan Partisi’nin geçen hafta Ankara’da yapılan genel kurulunda, Merkez Karar Kurulu’na Bursa’dan 2 kişi seçildi.

Yeni dönemde…

Partinin üst yönetimi olan MKK’da Bursa’yı, aynı zamanda İl Yönetim Kurulu Üyesi olan Semra Yılmaz ile Gemlik İlçe Başkanı Özlem Türker temsil edecekler.

MKK’daki 2 Bursalının da kadın olmaları dikkat çekerken, Bursa’dan gidip kurultay salonunda gösteri yapan İlk Kadın Orkestra Şefi İnci Özdil yönetimindeki davul grubu da büyük ilgi gördü.


 

Çanakkale’deki Bursalı şehitler için Şehreküstü temsili şehitliği

 

​Çanakkale’nin geçilemeyeceğini, Anadolu’nun işgal edilemeyeceğini yedi düvele gösteren Çanakkale Savaşları’nda Bursa’dan da 3 bin 737 şehit verdik.

Bursalı şehitler için Büyükşehir Belediyesi tarafından 2 yıl önce Çanakkale’de yapılan şehitlik ve anıt en çok ziyaretçi alan yerler arasında.

Bu büyük zaferin yıldönümünde, AK Parti İl Gençlik Kolları tarafından Şehreküstü’ndeki 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda da temsili şehitlik hazırlandı.

Gün boyu Bursalılar gidip şehitlerin adı yazılı levhalarla oluşturulan temsili şehitlikte saygı duruşunda bulundular, dualar ettiler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.