1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Bu görüntüler heyecan veriyor, hızlı trene sabırla gün sayılıyor
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Bu görüntüler heyecan veriyor, hızlı trene sabırla gün sayılıyor

A+A-

TCDD'nin programında yakın zamana kadar Bursa'ya gelecek hızlı trenin bitiş tarihi 2019 yılı gözüküyordu, sonra 2020 olarak revize edildi.

Doğal olarak...

Siyasiler ve ilgililer TCDD programına göre açıklama yapıyorlar, ama bu da tarih spekülasyonuna yol açıyor.

Önümüzdeyse, gelişmelerle ilgili iki süreç var.

Birincisi...

2012 Aralık'ta temeli atılan Bursa-Yenişehir etabı altyapı inşaatı. Hesapta olmayan sorunlar nedeniyle bu inşaatın hedeflendiği gibi ilerlememesi bugüne kadarki tartışmaların da nedeni.

3 Nisan'da yapılan ihale ise yeni bir süreci başlattı.

Altyapısı devam eden Bursa-Yenişehir etabının üstyapı ve elektromekanik işleriyle, projesi yeni biten Yenişehir-Osmaneli etabının altyapı, üstyapı ve elektromekanik işleri ihale edildi.

Yani...

1.-yazi-icin-hizli-tren-balat-istasyonu-gecit-viyadugu.pngBursa-Yenişehir-Osmaneli hattının tümünün ihalesi umutları canlandıran en önemli gelişme oldu. O ihaleye de en iyi teklifi 2.5 milyar lirayla Aga Enerji Nak. Mad. İn. San. ve Tic. A.Ş. ile İmaj Altyapı Üstyapı San. Ve Tic. A.Ş. ortak girişimi verdi.

Böylece...

Bursa-Yenişehir etabı köprü ve viyadüklerini gösteren fotoğraflar heyecan verirken, hızlı trene ne zaman kavuşulacağı hesapları da yeniden başladı.

Bu noktada...

Uzun zamandır sabırla bekleyen kamuoyunun sabırsızlığını anlayışla karşılamak gerekiyor. Ne var ki, bu tür büyük projelerde geçilmesi gereken aşamalar biraz daha sabır istiyor.

Örneğin...

3 Nisan'daki ihalede en iyi teklifi veren firma belli, ama henüz ihale onaylanmadı, sonuç kesinleşmedi. Çünkü, TCDD incelemeyi sürdürüyor.

Bu noktada...

Konuştuğumuz bir Ankara kaynağı ihalenin onaylanmasının 5-6 ayı bulabileceğini söylerken, "En iyi fiyatı veren firmanın ihaleyi alacağı kesin değil, inceleme sonucuna bağlı" uyarısı da yaptı.

O bakımdan...

Firmaya karar verilip ihalenin sonuçlanmasının ardından sahada şantiye kurulmasının yıl sonunu bulabileceği konuşuluyor. Gerçi henüz itiraz olmadı, fakat olursa sürelerin nerelere sarkabileceği de kestirilemiyor.

Gördüğümüz kadarıyla...

TCDD programında hâlâ bitiş tarihi 2020 gözükse de, her şeyin olumlu ilerlemesi halinde Ankara yavaş yavaş cumhuriyetin 100. kuruluş yılı olan 2023 tarihi dillendirmeye başladı.

Bu da...

Bu sütunların okurları için yabancı bir tahmin değil.

 

Döviz kuru ihale firmalarını korkuttu

 

2.-yazi-icin-hizli-tren-bursa-yenisehir-etabi-viyaduk-.jpgHızlı trendeki gecikmelerde bugüne kadar arazide beklenmedik sorunlar etkili oldu. Ne var ki... 3 Nisan'da yapılan ihale ortaya başka bir sorun çıkardı.

Örneğin...

Küresel gelişmelerin etkisiyle, ihalenin yapıldığı tarihteki döviz kuruyla bugünkü döviz kuru arasında büyük fark oluştu.

Ankara'dan konuştuğumuz bir yetkili, ihale dosyasının teknik analizi yanında reel ekonomi gerçeğine de dikkat çekti ve "Maliyet yükselmesine yol açan döviz kuru firmaların gözünü korkuttu" dedi.

 

Afrika'dan konuk var: Malili parlamenterler Bursa'yı tanıyacak

 

3.-yazi-icin-mali-dostluk-grubu-baskani-emine-yavuz-gozgec.jpgAfrika'daki dost ülkelerimiz arasında bulunan Mali'den 2'si kadın 8 kişilik parlamenter heyetinin çarşamba günü başlayacak Türkiye ziyareti programında özel bir gelişme oldu.

Daha açık söylemek gerekirse...

TBMM'deki parlamentolar arası dostluk gruplarından Mali Dostluk Grubu Başkanı olan AK Parti Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç'in girişimiyle, Malili parlamenterlerin programına Bursa da alındı.

Programda...

Çarşamba günü Bursa'ya gelecek olan Mali heyeti ilk gün Ulucami, Kapalıçarşı, Hanlar Bölgesi ile tarihi İnkaya Çınarı ziyaretleri var. Perşembe günü Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile Bursa Valisi İzzettin Küçük'ü ziyaret edecek olan Malili parlamenterler daha sonra Uludağ Üniversitesi'nde öğrenim gören Malili öğrencilerle bir araya gelecekler.

Ayrıca...

Perşembe akşamı Ticaret ve Sanayi Odası'nda Bursa iş dünyasıyla buluşup yemek yedikten sonra İstanbul'a hareket edecekler.

Geçen ay...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geniş kapsamlı Afrika gezisine katılıp Mali'ye giden Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç dei Dostluk Grubu Başkanı olarak eşlik edeceği Malili parlamenterleri kendi kenti olan Bursa'da konuk etmiş olacak.

 

Belediye Başkanı'nın eşi Mustafakemalpaşa'ya ebru sanatı öğretiyor

 

4.-yazi-icin-mustafakemalpasa-belediye-baskani-sadi-kurtulan-ve-ebru-sanatcisi-esi-necibe-kurtulan.jpgGeçtiğimiz hafta... Olay Televizyonu'ndaki Her Açıdan programının çekimi için Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan'a konuk olduk.

Her gidişimizde değişimi hissettiğimiz Mustafakemalpaşa'da bir de sürprizle karşılaştık.

Başkan Kurtulan'ın eşi Necibe Kurtulan'ın ebru sanatçısı olduğunu bilmiyorduk. Belediye hizmetlerini gezerken gittiğimiz ve el sanatları merkezi haline getirilen tarihi Taş Mektep'te Necibe Kurtulan'ı atölyesinde öğrencilerine suya damlatılan boyaları tablo haline getiren ebru eğitimi sırasında izleme şansı bulduk.

Aynı zamanda kadınlara hat, tezhib gibi eski el sanatları eğitimlerinin de verildiği Taş Mektep atölyelerine Mustafakemalpaşalı kadınların ilgisi şaşırtıcıydı.

Birbirinden güzel eserleri ilgiyle izledik.

Dahası...

Eşi Necibe Kurtulan'ın sudaki boyalara hükmettiği ebru uygulaması sırasında Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan da heyecanını gizlemedi.

Gördük ki...

Mustafakemalpaşa'da fiziki değişimin yanında toplumsal değişim de aynı hızla sürüyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.