1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Bu güzel haber: Japon turizmi Gölyazı'yı keşfetti, listeye aldı!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Bu güzel haber: Japon turizmi Gölyazı'yı keşfetti, listeye aldı!

A+A-

Listeyi… Kısa adı JATA olan Japon Seyahat Acenteleri Birliği hazırladı. Daha çok kültür turizmi amaçlı seyahat eden Japon turistler için hazırlanan öneri liste Avrupa’nın En Güzel 30 Kasabası başlığı taşıyor.

Listede…

İtalya, Almanya ve Fransa’dan 2’şer kasaba fotoğraflarıyla tanıtılıyor. Türkiye, İrlanda, Arnavutluk, Galler, Avusturya, Hollanda, Güney Kıbrıs, Hırvatistan, İsviçre, İsveç, İspanya, Slovenya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Norveç, Macaristan, Bulgaristan, Finlandiya, Belçika, Polonya, Portekiz, Makedonya, Karadağ ve Romanya’dan da 1’er kasaba yer alıyor.

İşte…

JATA tarafından Avrupa’ya gidecek Japon turistlere görülebilecek yerler önerisi olarak hazırlanan Avrupa’nın En Güzel 30 Kasabası listesine Türkiye’den giren tek yer hiç de yabancı değil.

Çünkü…

Listedeki o yer Gölyazı olarak yer alıyor.

Hatta…

Gölyazı’nın güneş batarken çekilmiş etkileyici fotoğrafının yanında, tanıtılan diğer yerlerdeki gibi küçük bir bilgi notu da yer alıyor.

O notta şunlar yazıyor:

Tarihi Roma dönemine kadar uzanan Gölyazı, Bursa’da yer alıyor. Gölyazı, Bursa-İzmir karayolunda Uluabat Gölü (Apollont Gölü) kıyısında küçük bir yarımada olarak kurulmuş durumda.

Tarihi, Roma dönemine kadar uzanıyor. Roma döneminden kalanları, evlerin temel taşlarında görmek mümkün. Tarihi ve coğrafi orijinal özellikler taşıyor. Apollon Krallığı’nın merkezi olarak biliniyor.

En çok seyahat eden ve kültür turizmine en meraklı turist grubunu oluşturan Japonlar için Japonya Seyahat Acenteleri Birliği tarafından hazırlanan en güzel yerler listesinde Türkiye’den yalnızca Gölyazı’nın yer alması elbette çok güzel bir haber oldu.

Haber…

Hürriyet gazetesi internet sitesinde akıp geçti, ama ayağımıza kadar gelen fırsatı çok iyi değerlendirmek gerekiyor.

Çünkü…

Hem Gölyazı’yı dünyaya tanıtma fırsatı yakaladık, hem de turizm için yeni bir potansiyel ortaya çıktı.


 

CHP’ye Osmangazi Meclisi’nde soğuk duş: 1 eksildi

 

Aslında… CHP için Osmangazi Belediye Meclisi’ndeki ilk kriz geçen oturum çıktı. Meclis toplantılarında CHP Grubu Sözcüsü Cevat Asa’ya espriler yapan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, söz isteyen CHP Grubu Üyesi Fahrettin Beşli’ye de aynı şekilde yaklaştı.

Buna…

“Sayın Başkan beni başkalarıyla karıştırmayın, dalga geçilecek biri değilim” tepkisi veren Beşli oturum sonrası Dündar’la bir araya geldi, gerginlik ilk anda giderildi.

Ne var ki…

Son oturum yine söz alma krizi çıktı. Beşli’nin konuşma isteği, “sürenin bittiği ve Başkan Dündar’ın grup sözcülerine cevap vermek üzere kürsüye geldiği” gerekçesiyle kabul görmedi.

Beşli ısrar edince, CHP Grubu’ndan bu kez de “Kendi adına konuşacaksın değil mi, Grup adına konuşma” uyarısı yapıldı. İşte filmi koparan da bu oldu.

Fahrettin Beşli dün CHP Osmangazi İlçe Başkanlığı’na gönderdiği dilekçeyle CHP’den istifa ettiğini bildirdi.

Böylece…

Mudanya’da 4 üye kaybedip azınlığa düşen ve faaliyet raporunun reddine giden süreç yaşayan CHP bu kez de Osmangazi Belediye Meclisi’nde üye kaybetti.

Sandalye dağılımı da AK Parti 29, CHP 13, MHP 3, Bağımsız 1 şeklinde değişti.


 

Beşli: Grupla uyum sağlayamadım

 

CHP’den istifa eden Osmangazi Belediye Meclisi Üyesi Fahrettin Beşli’yi tanırız. Sözünü sakınmaz, inandığını söyler, duruşu ve tavrı hep bellidir.

İstifasını duyunca arayıp konuştuk.

“Grupla uyum sağlayamadım, 2 yıl boyunca olmadı” dedi. Bu noktada Osmangazi Belediye Meclisi CHP Grubu yapısını eleştirdikten sonra şunu söyledi:

“Bundan sonrası için kimsenin gölgesinde kalmadan adam gibi bağımsız meclis üyeliği yapacağım.”


 

CHP’den istifa eden muhtarlar evetçi oldu

 

Günün dikkat çeken bir istifa haberi de Orhaneli’nden geldi. Referandum kampanyasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve parti sözcülerinin konuşmalarına tepki gösteren bir grup muhtar CHP’den istifa ettiler.

Noter kanalıyla istifalarını CHP’ye gönderen Orhanelili muhtarlar pazar günü de CHP sözcülerinin özellikle terör örgütüne yönelik sözleri ve ilişkileriyle “denize dökme” konuşması nedeniyle referandum sandığında, evet oyu vereceklerini açıkladılar.


 

Mudanya İskelesi’nde çay sohbetlerine kadın desteği

 

​Yörüklerin kullandığı kıl çadır tam da Mudanya’da BUDO’nun kullandığı iskelenin yanındaki meydanda. AK Parti Mudanya Gençlik Kolu’nun “Evet çaylarrrr” sloganıyla başlattığı projede, gün boyu gelenlere çay ikram edilip akıllardaki sorulara cevaplar veriliyor, neden evet oyu kullanılması gerektiği anlatılıyor.

Projeye…

En büyük desteği AK Parti Mudanya İlçe Başkanı Murat Ünal veriyor. Hatta, destekten öteye, ilçenin projeleriyle birleştirip genişletiyor.

Nitekim…

“Kadınlar soruyor, milletvekillerimiz cevaplıyor” projesi de İskele Meydanı’ndaki çay sohbetleriyle birleştirildi.

Bu kapsamda…

Aralarında CHP’lilerin de olduğu Mudanyalı kadınlar, AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu’na referandumla ilgili merak ettikleri her şeyi sordular.

AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Gülten Kapıcıoğlu ve yönetiminin de katıldıkları toplantı büyük ilgi gördü.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.