1. HABERLER

  2. BURSA HABERLERİ

  3. 'Bu işi 135 günde çözeceğiz'
'Bu işi 135 günde çözeceğiz'

'Bu işi 135 günde çözeceğiz'

Mollaarap Mahallesi'nde yaşanan heyelan tehlikesi sonrasında risk altındaki binalarda oturan vatandaşlarla bir araya gelen Başkan Edebali, sorunun 135 günde çözüleceğini ve vatandaşa her hangi bir maliyet yansıtılmayacağını söyledi. 

A+A-

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Mollaarap Mahallesi'nde yaşanan heyelan tehlikesi sonrasında risk altındaki binalarda oturan vatandaşlarla Barış Manço Kültür Merkezi'nde biraraya geldi.

İmar mevzuatına göre inşaat ruhsatının kesildiği gün hukuki ve teknik tüm sorumluluğun müteahhit ve yapı denetim firmalarında olduğunun altını çizen Edebali, müteahhitin projesinde iksa adı verilen, zemini kazmadan önce arkada kayma potansiyeli olan arazinin sağlam kalması için fore kazık projesinin mevcut olduğunu, belediyenin de bu projeye istinaden ruhsat verdiğini söyledi. 

“HUKUKİ SÜREÇ DEVAM EDİYOR”..

Ancak müteahhit tarafından iksa ve fore kazık uygulaması yapılmadan hafriyat uygulandığını kaydeden Edebali, “Hafriyat bittikten sonra fore kazık yapılmaya başlanıyor. Toprağın hafriyattan dolayı tetiklendiğini ya da fore kazık uygulaması nedeniyle oluşan titreşimler neticesinde hareketlendiğini düşünüyoruz. Hafriyat alanının üst kısmında ve belirli bölgelerdeki çatlamaları tespit ettikten sonra çalışmaları durdurup inşaatı mühürledik. Bu müteahhit hem kendi, hem belediyenin hem de sizin canınızı yaktı. Belediyenin içerisinde de personellerin bir ihmalinin olup olmadığını da soruşturuyoruz. Verilen ruhsat yasal. Zeminin sağlamlaştırılması ile ilgili de bütün maliyeti biz üstleniyoruz ama kanuni hakkımız olarak yaptığımız her masrafı da müteahhitten rücu edeceğiz. Yasal olarak bütün hukuki süreçler devam ediyor” dedi. 

“ÇALIŞMALAR BAŞLIYOR”... 

Zemini eski haline getirebilmek için bir proje hazırladıklarının altını çizen Edebali, “Bu projeyi Kocaeli Üniversitesi'ne sunduk. Üniversite projemizi onayladığı takdirde bir hafta içinde zemini eski haline getirme çalışmalarına başlayacağız. Hedefimiz 135 günde zemini önceki halinden çok daha iyi duruma getirmek” şeklinde konuştu. 

“VATANDAŞ MAĞDUR OLMAYACAK”...

Bu çalışmalar sırasında bazı binaların yıkılabileceğini, hasarlı olmayan binaların ise hasar görebileceğine dikkat çeken Edebali, “Zemini eski haline getirdikten sonra Kocaeli Üniversitesi de ‘Vatandaşlar burada ikamet edebilir' raporu verdiği takdirde evi yıkılan, hasar gören vatandaşlarımız olursa onların evlerini yeniden yapacağız. Bu zemini sağlamlaştırmadığımız, sizi mahallenizde eskisi gibi yaşatmadığımız müddetçe uyku bize haram. Biz o günden bugüne kadar sizin yanınızdaydık ve yanınızda olmaya devam edeceğiz. Sizi asla yalnız bırakmayacağız. Hayat sizin için normale dönünceye kadar Yıldırım Belediyesi emrinizde. Üzerimize ne düşerse yapmaya hazırız. Tek hedefimiz sizi kazı yapılmadan önceki yaşantınıza geri döndürebilmek” dedi. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.