1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bu işyerinde cinsiyet eşitliği var
Bu işyerinde cinsiyet eşitliği var

Bu işyerinde cinsiyet eşitliği var

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) temsilcileri kadın erkek cinsiyet eşitliği konusunda yaptığı çalışmaları yerinde görmek ve cinsiyet eşitliği eğitimi vermek üzere Yeşim Tekstil'i ziyaret etti.

A+A-

Firmanın kreşini ve kadın çalışanlar için açılan Kelebeğin Dünyası Odası'nı gezen ekip, cinsiyet eşitliği konusunda Yeşim Tekstil'le işbirliği fırsatlarını da görüştü. Türkiye'de kadın hakları ve cinsiyet eşitliği konularında araştırmalar yapan Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Uzmanı Zeliha Ünaldı, şirketin kadın yöneticilerine, sendika temsilcilerine ve sosyal kulüp liderlerine yarım günlük bir eğitim verdi.

KALIPLAŞMIŞ DÜŞÜNCELER

“Toplumsal Cinsiyet eşitliğini savunan kişiler daha eşitlikçi bir ortamda yaşamak isteyen kişilerdir'' sözleriyle konuşmasına başlayan Ünaldı, şunları kaydetti: 

“Toplumsal cinsiyetten bahsederken sadece tek başına birşeyden bahsedemeyiz, mutlaka başka bir kriter ile bir kıyaslama yapmamız gerekir eğer bunu yapmazsak o zaman tek taraflı bakmış olur resmin bütününü göremeyiz. Eğer kaynaklara, haklara ve hizmetlere erişim cinsiyetler arasında eşit olursa o zaman toplumsal cinsiyet eşitliğinden bahsedebiliriz. Eğer biz bir toplumda cinsiyet eşitliğini sağlamak istiyorsak öncelikle kalıplaşmış düşüncelerden ve söylemlerden kurtulmamız gerekir. Bunun sonrasında durum analizleri yapıp, bir strateji oluşturup gerekli adımları atabiliriz.”

HAKLARA ERİŞİM EŞİT OLMALI

Biyolojik cinsiyet ve toplumsal cinsiyet farkına da değinen Zeliha Ünaldı, ‘‘Biyolojik olarak cinsiyetler dişi ve erkek olarak ayrılırken toplumsal olarak kadın ve erkek diye ayrılmaktadır. Biyolojik cinsiyet evrenseldir ama toplumsal cinsiyet toplumdan topluma, kültürden kültüre değişiklik gösterir. Biyolojik cinsiyet değişmez ama toplumsal cinsiyet dinamiktir ve zaman içerisinde değişir'' dedi. 

Cinsiyetlerin birbirinden ayrı olduğunu fakat kaynaklara, haklara ve hizmetlere erişimin eşit olması gerektiğinin altını çizen Ünaldı, iş hayatında cinsiyet eşitliğini sağlamak için bu anlayışla sosyal sorumluluk projelerinin gerçekleştirilmesinin, temel iş süreçlerinde kişilere bağlı değil sürdürülebilir sistemler ve stratejiler geliştirilmesinin doğru olacağını belirtti.

 

YEŞİM TÜRKİYE'NİN EN İYİ İKİNCİ ŞİRKETİ SEÇİLMİŞTİ

Eğitimin sonunda İnsan Kaynakları ve Sosyal Uygunluk Direktörü Fatoş Hüseyinca ve Kurumsal İletişim Müdürü Dilek Cesur, Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Uzmanı Zeliha Ünaldı ve UNFPA'dan  (Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu) Program ve Ortaklıklar Sorumlusu Elif Elçi Çarıkçı'ya plaket takdim etti. Yeşim Tekstil, geçen yıl mayıs ayında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen 'Çalışma hayatında toplumsal cinsiyet eşitliğinin geliştirilmesi' projesi kapsamında yapılan yarışmada Türkiye'de en iyi 2. firma seçilmişti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.