1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Bu kentsel dönüşüm, Bursa’nın girişini değiştirip güzelleştirecek
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Bu kentsel dönüşüm, Bursa’nın girişini değiştirip güzelleştirecek

A+A-

Yıllardır… Bursa’daki kentleşme konuşulurken kent girişleri hep eleştirilir. Özellikle de, en yoğun ve en prestijli giriş noktası kabul edilen İstanbul Yolu üzerindeki kötü yapılaşmayla Ankara Yolu’nun özensizliği konuşulur.

Dahası…

Yakın zamana kadar Yalova Yolu olarak andığımız İstanbul Yolu’ndan kente girişteki tamirhanelerin kaldırılması yerel yönetim vaatleri arasında yer alır.

Fakat…

Bölgenin cazibe merkezi olması nedeniyle rantının yüksekliği yerleşmiş düzenin değişmesine pek izin vermez. O nedenle konuşmaktan öteye geçilemez.

Nihayet…

Bursa’nın İstanbul Yolu’ndan girişine Büyükşehir Belediyesi tarafından el atılıyor. Gençosman-Beşyol kavşakları arasında İstanbul Yolu’nun doğusunda kalan alan için kentsel dönüşüm projesi hazırlandı.

Bunu da…

Olay Televizyonu’ndaki Her Açıdan programında önceki akşam konuk ettiğimiz Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe açıkladı.

Dedi ki:

Yolun doğusunda kalan Kemerçeşme-Yeşilova-Altınova bölgesinde büyük parseller var. Biz de 10-15 bin metrekarelik par selleri ayırdık.”

Şunu vurguladı:

Orada parsel bütünlüğünün sağlanması çalışmaları yapılıyor. Hatta ilk 21 bin metrekareyi tamamladık ve 18 bin metrekare Büyükşehir’in tapusuna geçti.”

Şöyle tarif etti:

Tapusunu aldığımız yola 200 metre cepheli bir bant halindeki alanda 73 bina var. Şimdi onları boşaltıyoruz. Sonra da yıkımına başlayacağız.”

Sözünü ettiği bölge, 30 yılı aşkın süredir Bursa’nın kaldırmayı tartıştığı tamirhanelerin boşaltılması anlamına geliyor.

Başkan Altepe yapılacak olanı da açıkladı:

Bursa’nın kent girişi değişecek, modern binalarla yeni bir bölge ortaya çıkacak. Kent silueti bambaşka olacak ve bölge değerlenecek.”

Şunu da ekledi:

Yalnızca binalar değil, çevre düzenlemeleri ve tesisleriyle Bursa’nın İstanbul girişi yeni bir görünüme kavuşacak. Ortadan geçecek tramvayın sanat yapılarıyla birlikte bu güzel görüntü daha farklı hale gelecek.”

Sözünü şöyle tamamladı:

Derdimiz Bursa. Yalnızca Bursa’yı düşünüyoruz, Bursa için çalışıyoruz.”

 

Tramvay yolunda ağaçlar korunuyor

 

İpekböceği tramvayının ikinci etabı olarak Kent Meydanı-Terminal-Demirtaş hattı ihalesi yapıldı, müteahhitle sözleşme imzalandı, şimdi şantiye kuruluyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye tramvay güzergahındaki yeşil alanların kaldırılacak olmasının eleştirildiğini anımsatınca şunu söyledi:

İstanbul Yolu’nun ortasındaki ağaçları koruyoruz. Tramvay tek sıra halindeki ağaçların iki yanından geçecek, ağaçlar kalacak.”

Şunu da vurguladı:

Tramvayı yolun ortasından götürmemizin nedeni şu: Trafik kesişmeyecek. Bu güzergahta yalnızca Kent Meydanı ve Beşyol’da kesişme var, onlar da çözülüyor.”

 

Çekirge Caddesi prestijli günlere dönüyor

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe kentin güzelliğini ortaya çıkarırken geçmişteki değerlerini de yeniden kazandırmayı hedefliyor.

Bunlar arasında, bir dönemler Bursa’nın en prestijli yolu olan Çekirge Caddesi de var.

Dedi ki:

İntam’da 2 bina toprak kaymasından, 1 bina da tedbir amaçlı yıkıldı. Şimdi orada çok güzel bir kentsel dönüşüm yapılıyor. Mimari tasarımıyla, çevre bütünlüğüyle farklı bir proje.”

Önemsediği şu:

İntam kentsel dönüşümü Çekirge Caddesi’ni de eski prestijli günlerine döndürecek.”

 

Bursa “sahil kenti” olduğunu hatırladı: Hedef Akdeniz!

 

 

Bursa’yı anlatırken tarih gibi, kaplıca gibi, tarım gibi, Uludağ nedeniyle kayak gibi unvanları sayıyoruz.

Ama…

Şöyle bir gerçek de var: 115 kilometrelik sahil şeridiyle Bursa aynı zamanda bir sahil kenti özelliği taşıyor. Ne var ki, bu sahiller turizme açılamıyor, yalnızca kentin sayfiyesi ya da yazlığı olarak kalıyor.

İşte…

Bunu değiştirecek hamle Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’den geldi:

Her alanda aktif olmamız gerekiyor. Bursa’nın termal şehri olduğu unutulmuştu, biz gündeme getirdik. Kış sporları gibi Bursa’nın sahil şehri olduğu da Ankara’nın gündeminde yoktu, hatırlattık.”

Konuyu şöyle açtı:

Bursa’nın Marmara Denizi’nde 115 kilometrelik sahil şeridi var. İznik ve Uluabat göllerinin sahilleriyle birlikte 300 kilometreyi buluyor. Ama Ankara Bursa’yı sahil şehri görmüyordu. Biz de hatırlattık.”

Sonra da…

Yeni konsept olan sahil kenti için Büyükşehir’in yaptıklarını anlattı:

Bütünşehir uygulamasıyla birlikte Gemlik Körfezi artık Büyükşehir’in körfezi oldu. Biz de sahillerimizin tüm noktalarında çalışma başlattık.”

Şöyle devam etti:

Önce plajları düzenledik. Vatandaşın denizi kullanmasına yönelik tesislerin altyapıları kullanmasını sağladık. Sahillerdeki 4 arıtma sistemine atık suları bağladık.”

Üzerinde durduğu şu:

Hiçbir tesisten denize ya da derelere atık su bırakılmayacak, hepsi arıtmalara gelecek. Nasıl Nilüfer temiz akıyorsa, sahil ve göller de öyle temiz olacak.”

Rakam verdi:

Arıtmalar ve kolektörler için 400 milyon lira harcama yaptık. Artık sahillerimizde gönül rahatlığıyla denize girilebiliyor. 1-1.5 yıl sonra her yer pırıl pırıl olacak.”

Hedefi de koydu:

Bursa’nın sahilleri Akdeniz sahilleri gibi olacak, hedefimiz bu. Böyle güzel denizimiz varken insanımızın başka yerlere gidip denize girmelerine gerek kalmayacak.”

 

Sahillerde vatandaş için sosyal tesisler

 

Kentin her yanında sosyal tesisler açan Burfaş sahillerde de kendini gösteriyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe bu noktaya şöyle dikkat çekti:

Sahillerimizde vatandaşın gönül rahatlığıyla yararlanabileceği ve kaliteli hizmet alabileceği sosyal tesisler yaptık.”

Bu tesislere…

Gemlik Atatepe’yi, Narlı’yı, Karacaali’yi Mudanya’yı örnek gösteren Başkan Altepe yeni projeler hazırlanmakta olduğunu ve bunların da devreye girmesiyle sahillerden yararlanma fırsatının artacağını söyledi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.