1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Bu modern projede tarihi han geleneği yaşayacak: Vişnehan
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Bu modern projede tarihi han geleneği yaşayacak: Vişnehan

A+A-

Şunu rahatlıkla söylemek mümkün: Yıldırım bugüne kadar yokluklarıyla bilinen bir ilçe olarak geldi. Sanayisi yok, ticaret alanları yok, alışveriş merkezleri yok, sineması yok, tiyatrosu yok.

Gerçi…

Sinema ve tiyatro eksiğini Yıldırım Belediyesi’nin Barış Manço ve Adile Naşit kültür merkezleri kapattı, ama sanayi ve ticaret alanı olarak elde yalnızca Karlıdağ ile Vişne caddeleri var.

Bu iki caddeden Vişne Caddesi son yıllarda bebe konfeksiyonu alanında önemli gelişmeler sağladı ve yurtdışından müşteri kabul eder hale geldi.

İşte…

Böylesine değeri yükselen bir bölge haline gelen Vişne Caddesi’ni daha da yukarı çıkaracak ve Yıldırım’ı parlatacak bir projeyi de Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali hazırladı.

Dün sohbet ederken, “Vişnehan’da neler var?” diye sorduk.

O da…

En çok önemsediği Bursa’nın tarihi dokusuyla uyumlu proje noktasından başladı ve heyecanla anlattı:

“Bir kere şu noktayı çok önemsedik. Malum, Bursa tarihi hanlarıyla bilinir. Biz de burada tarihi hanların geleneğini modern mimariyle birleştirip yaşatmak istedik.”

Yani…

“Yani, Vişnehan projemizde hem tarihi hanlar geleneksel izleri olacak, hem modern mimarinin izleri olacak. İkisinin birleştiği bir proje hazırladık.”

Projede nelerin yer alacağını açıklarken “Proje iki aşamadan oluşuyor” dedi ve ekledi:

“İlk bölümde gerçek bir han olacak. Hanların geleneksel ticaret bölgesi Vişnehan’da yaşayacak. “

Sonra da…

Yapıda neler olacağını açıkladı:

“4 tarafı kapalı modern hanın girişinde yeme-içme alanları, ticari alanlar, kafeteryalar olacak. Bebe konfeksiyoncuları fuarları ve defilelerini burada yapabilecekler, misafirlerini ağırlayabilecekler.”

Şuna dikkat çekti:

“Üst katta her biri 100’er metrekarelik büyük büyük işyerleri olacak.”

Devam etti:

“Hanın arkasında yapacağımız U şeklindeki ticaret merkezi zemin katında kuyumcular ya da elektronikçiler olabilir. Ofis ve şovrumlar da olacak.”

Amaç, Laleli’nin önüne geçmek!

 

Vişne Caddesi’ne gün içinde gidenler, bebe konfeksiyonu işyerlerinde her milletten alıcılarla karşılaşıyorlar. Adeta dünya ticaretinin buluştuğu yer haline geldi.

Fakat…

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali’nin hedefleri daha büyük:

“Vişnehan projesinin yaşama geçmesinden sonra, Vişne Caddesi’ndeki bebe konfeksiyoncularının daha fazla iş yapabileceklerine inanıyoruz.”

Şunu da vurguladı:

“Herkes Laleli piyasasını biliyor. Biz Laleli’nin önüne geçmeyi amaçlıyoruz.”


Yavuz Selim kahvehaneleri kalkacak, Vişnehan yapılacak

 

Yüksek İhtisas Kavşağı’ndan 11 Eylül Bulvarı’na inişte, Vişne Caddesi girişinin hemen üstünde Yavuz Selim Mahallesi kahvehaneleri var. Yola ve ev önlerine masa atılan kahvehanelerden yakınmalar yıllardır bitmiyor.

Çünkü…

Sokağa girip çıkabilmek bir yana, masaların dışarıda olması nedeniyle evlere girip çıkılamıyor.

İşte…

Bu sorunlu bölge Yıldırım’ın ve Bursa’nın cazibe merkezi olacak şekilde kabuk değiştirmeye hazırlanıyor.

Çünkü…

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali kafasındaki Vişnehan projesi için burasını uygun buldu. Böylece, bir taşla iki kuş birden vurdu.

Şimdi mülk sahipleriyle uzlaşma görüşmeleri yapılıyor. Edebali, uygulama projelerinin hazır olduğunu, uzlaşma olduğu an başlanacağını açıkladı.


Panoramik Bursa manzarası özleyenler için yeni seyir terası

 

Yakın zaman öncesine kadar Bursa manzarası izlemek için gidilen yerler vardı. Tophane’den, Yeşil’deki çay bahçelerinden insanlar Bursa manzarası izlerdi. daha geniş alan görmek isteyenler Uludağ Yolu ve Aşıklar’a giderdi.

Bütün bu seyir noktaları Bursa’nın değişimine kurban gitti. Artık oralardan kentin tamamını izleyebilmek mümkün değil.

Buna karşın…

Yepyeni bir seyir terası özelliği taşıyan mekanı oldu Bursa’nın.

Kentin ilk ve tek multi konsept oteli olarak kapılarını açan Mercure Otel’in 10. katındaki terasta 180 derece panoramik Bursa manzarası resmen büyülüyor.

Terastan ovaya doğru bakanlar sol yanlarında Çekirge yamaçlarını, sağ yanlarında Çelikpalas yamaçlarından Zeyniler ve Bakacak’a kadar çok geniş bir alanı kucaklayabilecekmiş gibi seyredebiliyorlar.

Hele…

Gece Bursa’yı seyretmenin başka bir keyfi var. UEDAŞ’ın gözü rahatsız etmeye sarı ışıklarla aydınlattığı cadde ve sokaklar kente ayrı bir görüntü romantizmi katıyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.