1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Bu morale ihtiyaç vardı: Bursa ihracatta 2, ekonomide 4. oldu!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Bu morale ihtiyaç vardı: Bursa ihracatta 2, ekonomide 4. oldu!

A+A-

Şu bir gerçek ki… Kentlerde yaşayan insanların refahı, o kentin yaşanabilir olması kadar üretimden kaynaklanan ekonomisiyle de ilgili.

O bakımdan…

Türkiye’nin ilk Organize Sanayi Bölgesi’ne sahip olan, tekstil ve otomotiv üretiminde Türkiye’nin lokomotifi misyonu üstlenen, son dönem teknoloji üretimi alanında önemli adımlar atan, hatta raylı sistem üreticisi kentler ligine yükselen Bursa yaşayan kent ekonomisi ile de farklılığa sahip.

Bununla birlikte…

Kentlerin performansı ve refahı konuşulurken yalnızca üretim açısından bakmak da yeterli değil. Çünkü, kent ekonomisinin ülke ekonomisine dönüşümü ihracat sayesinde oluyor.

Nitekim…

Dünya gazetesinin araştırmasına göre; yılsonu itibarıyla ortaya çıkan ekonomik göstergeler, terör saldırıları nedeniyle kâbus gibi bir dönemden geçen Bursa için moral değer anlamına geliyor.

Çünkü…

Tablolara göre 1 milyar Dolar’ın üstünde ihracat gerçekleştiren 15 kent arasında Bursa ikinci sırada bulunuyor.

Rakam da var:

Türkiye’nin ihracat şampiyonu iller listesi olarak da değerlendirilebilecek listenin ilk sırasında 57.42 milyar Dolar ile İstanbul bulunuyor.

Listenin…

İkinci sırasında 12.96 milyar Dolar’lık ihracatıyla Bursa yer alıyor. Bursa’nın ardından üçüncü sıradaysa 10.17 milyar Dolar’la Kocaeli var.

Yanı sıra…

Kentlerdeki üretimin ihracatına aracılık eden İhracatçı Birlikleri sıralamasında da Bursa yine 2. sırada yer alıyor.

Kısa adı İMMİB olan İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri 35.22 milyar Dolar’la ihracat sıralamasının ilk basamağında yer alırken, Bursa’dan ihracat yapan ve kısa adı UİB olan Uludağ İhracatçı Birlikleri ise 24.52 milyar Dolar’la ikinci sırada. Kısa adı İTKİB olan İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri de 18.39 milyar Dolar’la listenin üçüncü sırasında.

Bu arada…

32 ilin sıra kaybettiği, 27 ilin de sıra yükseldiği il ekonomileri ligindeyse Bursa yeri değişmeyen 22 il arasında bulunuyor.

O listenin de ilk sırasında İstanbul var. Ankara ikinci, İzmir üçüncü il ekonomisi olurken Bursa dördüncü sıradaki yerini korudu.

Bu da…

Üretim açısından sıkıntılı olmasının yanında, terör ve genel olaylar nedeniyle zor geçen bir yılın ardından hem Bursa için, hem de ekonomi için moral oldu.


 

İhracatta öncelik Avrupa’ya, ama…

 

Türkiye’nin yönü tartışmaları yapılırken yüzümüzün Batı’ya dönük olduğunu söylüyoruz. İhracat yapılan ülkeler sıralaması da ekonomimizin Batı’ya dönük geliştiğini gösteriyor.

Örneğin…

Geçen yıl milyar Dolar ihracat yapılan ülkeler sıralaması şöyle:

Almanya, İngiltere, İtalya, Irak, ABD, Fransa, İspanya, İran, Hollanda, Suudi Arabistan.

Buna karşılık…

Türkiye’nin politik anlamda Şanghay Beşlisi’ni tartıştığı süreçte, ihracat artışı yaşanan ülkeler sıralamasında da Doğu öne çıkıyor:

Beyaz Rusya, Vietnam, Estonya, Bulgaristan, Yemen, Bangladeş, Gana, Hindistan, Moldova, Meksika.


 

Atölye açan Suriyeliler Bursa konfeksiyon piyasasını kırdı

 

1 Aralık 2016’da kuruldu… Daha 1.5 ay bile olmayan Bursa Konfeksiyoncular ve Fasoncular Derneği Başkanı Harun Alma ile yönetim kurulu üyeleri ziyaretimize geldiler.

Sektörel yeni dernekler daima yeni heyecanlar getirir. Ne var ki, Vişne Caddesi merkezli olarak çalışan konfeksiyoncularla fasoncularda heyecan yerine sıkıntı dikkat çekiyor.

Çünkü…

Yaptıkları işi kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduklarını söylüyorlar. Öfke ve kaygılarının nedeni de çok çarpıcı.

Dediler ki:

“Bizim sektöre Suriyeliler el attı. 5-6 kişi bir araya gelip atölye kuruyorlar. Atölyede yatıp kalkarak kendileri çalıştıkları için işçilikleri yok. Ayrıca, vergi ve sigorta primi de ödemiyorlar.”

Bu yolla…

Maliyette çok ciddi haksız rekabet oluştuğunu söylerken şu örneği verdiler:

“Bizim 5 liraya diktiğimiz parçayı düşük maliyetli Suriyeliler 2 liraya dikiyor. Vişne Caddesi’ndeki imalatçılar da işi bize değil onlara verirken, satış fiyatları değişmediği için 2 lira yerine 5 lira kazanıyorlar.”

Verdikleri bilgiye göre, Bursa’da şu an 1500 civarı fason konfeksiyon atölyesi var ve bunların 600’e yakını Suriyeliler tarafından çalıştırılıyor.

Sektörün, düşük maliyet nedeniyle Suriyelilere geçtiğini söyleyen Bursa Konfeksiyoncular ve Fasoncular Derneği yöneticiler şuna vurgu yaptılar:

“Piyasa düzeni tamamen bozuldu. Suriyeliler bizden öne geçtiler, ama devlet vergi ve sigorta gelirinden mahrum kalıyor. Böyle giderse işsiz kalacağız.”


 

Yol uzmanından kar önlemi: Her mahalleye tuz konteyneri

 

​Turgay Mesci bu kente 5 yıl Karayolları Bölge Müdürü olarak hizmet etti. Bursa’yı komşu kentlere bağlayan yollarda emeği ve imzası var. Dahası, 2006-2011 yılları arasındaki Bölge Müdürlüğü döneminde Mesci’yi her gece yollarda kar mücadelesi yapan Karayolları ekiplerinin başında görürdük.

O bakımdan…

Yollarda karla mücadele deneyimi sahibi ender kişilerden biri. Dün kahve içimi uğradığında Meteoroloji’nin kar uyarısını dikkate alıp önerilerini sorduk.

Söze…

“Kar mücadelesinin 3 bileşeni vardır” diye başladı ve en basit yolu gösterdi:

“Sorumlu kurum olarak kent içindeki yollarda yerel yönetimler her mahalleye, özellikle de kritik noktalara tuz konteynerleri koymalı. İhtiyaç halinde bunlar hemen kullanılmalı.”

Yanı sıra…

Kamu kurumlarında deneyim eksikliği görülebildiğini vurgulayıp, sürücülerin de kendi önlemlerini alarak kış lastiği takmaları gerektiğin söyledi.

Ayrıca…

Karla mücadele konusunda uyarı görevinin medyada olduğunu da anımsattı.


 

Murat Özbilge yine DSP Genel Başkan Yardımcısı

 

DSP’de geçen ay yapılan kurultay sonrası toplanan Parti Meclisi’nde yeni Başkanlık Divanı da belirlendi.

Buna göre…

Geçen dönem Basın ve Yayından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Murat Özbilge yeni dönemde Yerel Yönetimler, Odalar ve STÖ’lerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev üstlendi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.