1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 'Bu onurlu görevi gururla yürüteceğim'
'Bu onurlu görevi gururla yürüteceğim'

'Bu onurlu görevi gururla yürüteceğim'

Fatma Durmaz Yılbirlik, Polonya Cumhuriyeti Bursa Fahri Konsolosluğu'nu büyük bir gururla ve başarıyla taşıyacağıma inandığını söyledi.

A+A-

AYŞEGÜL GÜRAL AKTÜRK

Durmazlar Makina Yönetim Kunulu Başkan Yardımcısı Fatma Durmaz Yılbirlik, Polonya Fahri Konsolosluğu görevini büyük bir gururla taşıyacağını söyledi.

Fatma Durmaz Yılbirlik, önceki gece Hilton Hotel'de düzenlenen bir törenle Polonya'nın Bursa Fahri Konsolosu nişanını aldı. Törenin açılışında konuşan Yılbirlik, teknoloji ve bilimin sınır tanımaz gelişimi sayesinde artık herkesin birbirine daha yakın olduğunu belirtti. 

Teknoloji ile merak edilen şeylere cevap bulunduğunu ve insanların birbirini daha kolay tanıyıp anladığını ifade eden Yılbirlik, ''Birbirini tanıyan insanlar sevgiye, birbirini anlayan uluslar dostluğa kapı açarlar. Bu onurlu görevi yürüttüğüm sürece benim en büyük amacım bu kapıların hep açık kalmasını ve daha birçok kapının açılmasını sağlamak olacak. Polonya Cumhuriyeti Bursa Fahri Konsolosluğu'nu büyük bir gururla ve başarıyla taşıyacağıma inanıyorum'' dedi.

KATKI SAĞLAYACAKSINIZ

Polonya Cumhuriyeti Ankara Konsolosu Stanislaw Kargul da, törende Polonya Dışişleri Bakanı'nın Fatma Durmaz Yılbirlik'in Bursa Fahri Konsolosu olarak atanmasıyla ilgili kararını okudu. Yılbirlik'i göreve getirmekten mutluluk duyduklarını dile getiren Kargul, ''Size verilen görevleri layıkıyla ve özenle yerine getirerek Polonya Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki dosthane ilişkilerin sıkılaşmasına katkı sağlayacağınıza eminim'' diye konuştu.

İLİŞKİLER ÜST DÜZEYDE

Vali Münir Karaloğlu, konuşmasında Polonya ile Türkiye arasındaki kadim dostluğun 600 yıldır sürdüğüne dikkat çekti. İki ülke arasındaki ilişkinin her zaman üst düzeyde gerçekleştiğini vurgulayan Karaloğlu, ''Bu güzel ilişkide son 1 yıldır, 600 yıl anısına düzenlenen etkinlikler yapıldı. Hafta başında da Başbakanımız Polonya'yı ziyaretiyle taçlandırdı. Polonya'ya vizenin kaldırılmasıyla daha çok Polonya vatandaşının ülkemizi ziyaret etmesinin önü açılmış oldu'' dedi.

SAYGIN BİR İŞKADINI

Karaloğlu, Fatma Durmaz Yılbirlik'in Polonya Fahri Konsolosu olarak atanmış olmasının hem Türkiye-Polonya hem de Bursa ile Polonya ilişkilerinin gelişmesine katkı koyacağına inandığının altını çizdi. Vali Karaloğlu, ''Saygın bir iş kadını olan Fatma Durmaz Yılbirlik'in bu görevi layıkıyla yapacağına bu ilin valisi olarak inancımı bir kez daha ifade ediyor ve kendisine hayırlı uğurlu olmasını diliyorum'' diye konuştu.

500 BİN TURİST GELİYOR

Polonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Mieczyslaw Cieniuch, Polonya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin yoğun bir şekilde devam ettiğine işaret ederek, ''Her yıl Polonya'dan Türkiye'ye yaklaşık yarım milyon turist gelmektedir. Türkiye'den de Polonya'ya 500'ün üzerinde öğrenci değişim programıyla öğrenim görmeye gitmektedir'' dedi.

İLİŞKİLER BURSA'DA BAŞLADI

Cieniuch, 600 yıldır devam eden ilişkilerin ilk kez 1414 yılında Bursa'da başladığını hatırlattı. Fatma Durmaz Yılbirlik'in gerek mesleki gerekse toplumsal konumundan dolayı Fahri Konsolos olarak seçildiğinin altını çizen Cieniuch, ''Sayın Yılbirlik işlerinde oldukça büyük çaba göstermektedir. Tecrübesi, karizması, azmi ve güvenirliği bu görevi yapmasında kendisine oldukça yardımcı olacaktır. Yılbirlik'e Fahri Konsolosluk görevinin verilmesi Polonya Cumhuriyeti'nin kazancı olacaktır'' diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.