1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. BUDO’ya İstanbul eziyetinin sırrı çözüldü: İDO’ya destek!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

BUDO’ya İstanbul eziyetinin sırrı çözüldü: İDO’ya destek!

A+A-

Bu sütunların okurları biliyorlar… İstanbul Büyükşehir Belediyesi, deniz otobüsü ile yolcu taşıyan Bursa Büyükşehir Belediyesi kuruluşu BUDO’ya olmadık uygulamalarla resmen eziyet ediyor.

Nitekim…

Önce Kabataş İskelesi’ni kullanıma kapatacaklarını söyleyip Eminönü’ndeki Katip Çelebi İskelesi’ni gösterdiler. Fakat iskeledeki belediyeye ait kitapçıyı boşaltmadıkları için, tahsis ettiklerini söyledikleri yeri teslim etmediler.

Buna karşın…

Gece yarısı operasyonuyla BUDO’yu Eminönü’nde kafeteryadan bozma 50 metrekarelik yere sıkıştırdılar. Yetmedi, çevreden görülmesin diye ışıklı tabeladaki harfleri tek tek kırdılar.

Bütün bunları her gelişmede aktarmaya çalışıyoruz. 8 Aralık 2016 günü yayınlanan yazımızın son paragrafındaysa aynen şunu yazmışız:

İnsanın aklına başka şeyler geliyor. Çünkü, İstanbul Büyükşehir’in, tek amacı denizden yolcu taşıyarak ucuz ulaşım hizmeti vermek olan BUDO’ya bu kadar kötü davranmasının hiçbir nedeni yok.

Elbette bu cümleleri yazarken İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kurup sattığı İDO’yu kollama arzusunu hissediyorduk, ama kollamanın ötesinde bir durum karşımıza çıktı.

O da şu:

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesindeki İBB şirketleri arasında İDO A.Ş. de yer alıyor.

Yanı sıra…

İBB’nin ulaşım için oluşturduğu Metro adlı internet sitesinden de İDO’ya direkt link veriliyor ve böylece İDO’dan bilet işlemi yapılması sağlanıyor.

Oysa…

Hepimiz İBB tarafından kurulan İDO’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi kararıyla özelleştirme kapsamına alındığını biliyoruz.

Nitekim…

Bu karar doğrultusunda 8 Nisan 2011 günü yapılan ihalede İDO’nun yüzde 100 hissesinin 861 milyon Dolar’a satıldığını da biliyoruz.

Üstelik…

İBB şirketi İDO’yu satarken, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yapıp tahsis ettiği Güzelyalı İskelesi’ni de özelleştirme paketine koydu.

Yine bu sütunların okurlarının anımsayacakları gibi, o tarihte de Burgaz’daki iskelenin İDO’yla birlikte yeni sahibine tahsisinin yanlışlığını defalarca yazdık. Fakat sözleşme zamanında böyle yapıldığı için engellenemedi.

Gelinen noktada…

BUDO kendine iskele olarak Mudanya’daki eski iskeleyi buldu, oradan yolcu taşıyor.

Buna karşın...

Bizim iskeleyi İDO’ya birlikte satan İBB anlaşılan o ki 5 yıl önce sattığı şirketi kollayıp desteklemekten vazgeçmemiş. Rekabetle üzülmesinden de rahatsız ki, bizimkine eziyet ediyor.

Gel de üzülme.


 

Kaosa sürükleme planı işbaşında

 

Günlerdir… Türkiye’nin küresel güçlerin kaos tehdidi altında olduğu söyleniyor, yazılıyor, uyarılıyor. Patlayan bombaların asıl amacının bu olduğu hemen her programda anlatılıyor.

Böyle bir ortamda…

Ankara’da Rus Büyükelçi’ye düzenlenen suikast akıl alacak gibi değil. Serginin düzenlendiği salona polis kimliğiyle giren, Büyükelçi konuşurken arkasında koruma gibi duran, dualar ederek ateş açan soğukkanlı kişi, Türkiye’yi kaosa sürükleme planının ne kadar korkunç olduğunu da resmen gözümüze soktu.

Üstelik…

Görünen kadarıyla işler daha da kötüye gidiyor. Onun için, birlik olmaktan başka çaremiz yok.


 

Maviköşe’deki pembe bina artık vergi dairesi değil

 

Bir dönem… Valilik, eski Adliye yeni kent Müzesi, Defterdarlık, Ahmet Vefik Paşa Devlet Tiyatrosu ve Tayyare Kültür Merkezi ile birlikte kent merkezinde sembol yapılar arasında yer alır, kartpostallara konu olurdu.

Heykel’den Setbaşı’na doğru giderken Maviköşe’de yolun sol tarafında kalan pembe renkli taş bina cumhuriyet döneminde hep Setbaşı vergi dairesi olarak hizmet verdi.

İşte…

Bu pembe binadan Setbaşı Vergi Dairesi’nin taşındığını önce çok eski bir dostumuzdan duyduk. “Maviköşe’deki pembe binanın önüne nakliye kamyonu yanaşmış, taşınıyor, içimi hüzün kapladı” dediğinde anılara birlikte daldık, birlikte hüzünlendik.

Sonra…

Çevredeki esnaf ve vergi mükellefleri aradılar. Onlar da yılların vergi dairesi alışkanlığı nedeniyle sitem ediyorlardı.

Öğrendik ki…

Bursa Vergi Dairesi Başkanlığı vergi daireleri arasında geniş çaplı bir yapılanmaya yönelmiş.

Örneğin…

Setbaşı’nda o herkesin bildiği pembe binada faaliyet gösteren Setbaşı Vergi Dairesi ile birlikte Fevzi Çakmak Caddesi’nde vergi dairelerinin bulunduğu binanın da depreme dayanıksız olduğu için boşaltılmasına karar verilmiş.

Sonrasında…

Setbaşı, Nilüfer, Ertuğrulgazi ve Uludağ vergi daireleri için İzmir Yolu’nda, Metro Market’in tam karşısındaki tepede ve Adranos Otel’in yanında 4 katlı bina kiralanmış. Fakat kullanışsız olduğu için hem mükellefler, hem çalışanlarda sıkıntıya yol açmış.

Fevzi Çakmak binasından da Yıldırım, Osmangazi ve Gökdere vergi daireleri İhsaniye’deki vergi dairelerinin olduğu binaya taşınmış.


 

Bursa-Ağrı dostluk ve turizm köprüsü için yola çıktılar

 

​Bursa’da yaşayan Ağrılılar 2002 yılında Ağrı İli ve İlçeleri Sosyal Yardımlaşma Derneği’ni kurdular. 2012’de başkanlığı üstlenen Erhan Öztürk geçen hafta üçüncü kez başkan seçildi ve yeni bir yönetimle yeniden yola çıktı.

Ziyarete geldiğinde…

Bursa’da 100 bin civarı Ağrılı yaşadığını söyledi. Hatta, Başbakan Binali Yıldırım’ın Erzincanlı bilinmesine karşın Ağrı Eleşkirt ilçesine bağlı Tahir beldesinden olduğunu, aralarında akrabalık bağı bulunduğunu ifade etti.

Bursa siyasetinde İsmail Hakkı Edebali, Necati Şahin ve Cemil Özmen gibi isimler olduğunu, il ve ilçe yönetimleriyle belediye meclisleri ve BTSO Meclisi’nde çok sayıda hemşerileri olduğunu aktardı.

Sonra da…

Ocak ayında Bursa’dan bir grupla Ağrı yolculuğu planını açıkladı:

“Çok önemli turistik yerlerimiz var. En büyük meteor çukuru da Ağrı Dağı’nda. Biz Bursa ile Ağrı arasında dostluk ve turizm köprüsü kurmak istiyoruz.”

Şunu da ekledi:

“Doğduğumuz topraklarla doyduğumuz topraklar arasında köprüyüz. Başımız Ağrı Dağı kadar dik, göğsümüz Bursa Ovası kadar geniş.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.