1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Bugünden 2019 fotoğrafı: Erdoğan çok rahat, kararsızlar hala 2. parti!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Bugünden 2019 fotoğrafı: Erdoğan çok rahat, kararsızlar hala 2. parti!

A+A-

Bu sütunların okurları artık alıştılar… İstanbul merkezli ADA Araştırma her ay halkın nabzını tutmak için sahaya çıkıyor ve gündem araştırması yapıyor.

Biz de…

ADA Araştırma Yöneticisi Ayhan Adıgüzel’in yaptığı değerlendirmeleri yine düzenli olarak aktarıyoruz.

İç siyaset gündeminin dışa bağlı geliştiği bir süreçte, hatta dış görünümlü iç politika konularının gündemi oluşturduğu süreçte ADA Araştırma bir yandan da 2019 seçiminin fotoğrafını bugünden görmeye çalışıyor.

Nitekim…

O fotoğrafa bugünden bakıldığında iki aşamalı bir tablo görülüyor.

Birinci aşamada… 1.-yazi-icin-cumhurbaskani-recep-tayyip-erdogan-002.jpg

Alışılmış seçimlerden farklı özellikte ve yeni yönetim sistemi başlangıcı olacak seçimin ilgi odağı doğal olarak cumhurbaşkanı seçimi oluyor.

Bu noktada…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aday olacağı biliniyor. İYİ Parti lideri Meral Akşener de aday olacağını açıkladı. Diğer adaylar ise belli değil.

Araştırma yapıldığında…

MHP lideri Devlet Bahçeli henüz Erdoğan’ı destekleyeceklerini ve milletvekili seçiminde de AK Parti ile ittifak yapmak istediklerini açıklamamıştı.

Böyle bir süreçte…

Adıgüzel ve ekibi bugünkü siyasi parti liderlerinin cumhurbaşkanı adayı olacaklarını varsayarak seçmene “Kime oy vereceksiniz?” diye sormuş.

Kararsızlar dağıtıldıktan sonra ortaya çıkan tablo:

Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52.3, Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 17.9, Meral Akşener yüzde 11.9, Selahattin Demirtaş yüzde 10, Devlet Bahçeli yüzde 5.6.

Bu fotoğraf iki sonuç veriyor:

Bir…

2019’daki cumhurbaşkanlığı seçimi bu adaylarla ikinci tura kalmaz.

İki…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın favorisi olduğu seçimi kazanacağı bugünden görülüyor. Üstelik, Erdoğan’ın yüzde 52.3 oyuna, Bahçeli’ye oy vereceğini söyleyen yüzde 5.6’lık kesimden de katkı geleceği belli.

Yanı sıra…

ADA Araştırma’nın 2017 Aralık ayı gündem araştırmasında “Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna verilen cevaplar siyaset adına düşündürücü bir tablo ortaya koyuyor.

O tablo…

Kararsızlar dağıtılmadan önce şöyle oluşuyor:

AK Parti yüzde 35.3, Kararsızlar yüzde 23.5, CHP yüzde 18.7, İYİ Parti yüzde 8.8, MHP yüzde 6.8, HDP yüzde 6.3, Diğerleri yüzde 0.5, Oy Kullanmam yüzde 0.1.

Görüldüğü gibi…

Kararsız seçmen Türkiye’nin ikinci büyük siyasi partisi gözeliğini koruyor. Ancak kararsızlar dağıtıldıktan sonra şu tablo ortaya çıkıyor:

AK Parti yüzde 46.2, CHP yüzde 24.5, İYİ Parti yüzde 11.5, MHP yüzde 8.9, HDP yüzde 8.3.

Kısacası…

2019’un fotoğrafı bugünden böyle gözüküyor.
 

Seçmen tercihini belirliyor: Oy geçişleri azaldı

 

ADA Araştırma’nın Aralık 2017 tarihli gündem araştırmasında partiler arası oy geçişlerini görmek için özel bir analiz de yapılmış.

Buna göre…

AK Parti’ye oy verenlerin yüzde 69.2’si yine vereceğini söylüyor. CHP’den oy alamazken, MHP seçmeninden yüzde 3.9, HDP’den yüzde 2.5 oy alıyor.

CHP kendi seçmeninin yüzde 70.8’ini korurken AK Parti’den yüzde 0.7, HDP’den yüzde 2.5 oy alıyor. MHP seçmeninden oy gelmiyor.

İYİ Parti’ye ise AK Parti’den yüzde 2, CHP’den yüzde 16.2, MHP’den yüzde 28.7 oy geliyor.

Bundan da, seçmen tercihlerini belirlediği için oy geçişlerinin az aldığı anlaşılıyor.
 

Mudanya’nın turizm projesi Anıtlar Kurulu’nda bekliyor 3.-yazi-icin-mudanya-girit-mahallesi,-halitpasa-mahallesi.jpg

 

Yıllardır… Tarihi, denizden gelen güzelliği, poyrazı, yapılarının kimliğiyle Mudanya’nın çok özel bir bölge olduğunu söylerken, “İstanbul’dan hiç de eksiği olmayan Mudanya turizme neden kazandırılmıyor?” diye soruyoruz.

Bildiğimiz kadarıyla…

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz da seçildiği günden bu yana Mudanya’yı turizme açma projeleri üzerinde duruyor.

Hatta…

Ocak 2016’daki Belediye Meclisi toplantısında, Mudanya’nın turizme kazandırılması için Girit Mahallesi olarak bilinen Halitpaşa Mahallesi’yle ilgili karar alınmıştı. Büyükşehir Belediye Meclisi de bu kararı onamıştı.

O kararda…

İstenildiği takdirde tarihi ahşap Mudanya Konakları’nın özgün kimlikleri korunarak butik otel, kafe, restoran ya da konut olarak kullanılmaları sağlanacaktı.

Proje…

Mahallenin araç trafiğinden arındırılarak yaya bölgesi haline getirilmesini, turizme yönelik ticaretin canlandırılmasını hedefliyor.

Karar doğrultusunda belediye hazırladığı 1/1000 ölçekli Kentsel SİT Alanı Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı’nı onay için Anıtlar Kurulu’na gönderdi.

Olay Televizyonu’ndaki Her Açıdan programında konuk ettiğimizde, Girit Mahallesi ile ilgili projeyi açıklayan Türkyılmaz’ın sözlerini 15 Aralık 2017 günü bu sütunlardan duyurduk.

Ne var ki…

Mudanya Belediyesi’nin projeye başlayabilmesi ve Mudanya’nın turizm değeri haline gelebilmesi Anıtlar Kurulu’nun 2 yıldır önünde duran projeyi onaylaması gerekiyor.

Umarız bu bekleyiş daha fazla sürmez.
 

Mudanya farkı: Görevden alma kırgınlık getirmedi4.-yazi-icin-mudanya-belediye-baskani-hayri-turkyilmaz,-akin-poroy,-erkan-altintas.jpg
 

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ı zaman zaman eleştiriyoruz, ama bu sütunlardaki eleştirilere bugüne kadar itirazı da, sitemi de olmadı.

Bununla birlikte…

Tükyılmaz geçtiğimiz hafta yaptığı operasyonla siyasi yoldan gelip Belediye Başkan Yardımcılığı yapan Akın Poroy ile Erkan Altıntaş’ı görevden aldı.

Normalde…

Bu tür operasyonlar kırgınlıklara yol açar, küçük yerlerde sert tepkiler oluşur.

Ne var ki…

Görevden alınan Poroy ve Altıntaş ertesi gün Türkyılmaz’la buluşarak alışılmamış bir fotoğrafa imza attılar. Bu da Mudanya’nın farkı oldu.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.