1. HABERLER

  2. BURSA HABERLERİ

  3. Bursa Eğitim Günleri'nin ana teması 'bağımlılık'
Bursa Eğitim Günleri'nin  ana teması 'bağımlılık'

Bursa Eğitim Günleri'nin ana teması 'bağımlılık'

Bursa Kamu Hastaneleri Birliği tarafından düzenlenen ve Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği'nin destek verdiği ‘4. Bursa Eğitim Günleri', ‘Bağımlılık' ana temasıyla Atatürk Kongre Kültür Merkezi'nde (Merinos AKKM) başladı.

A+A-

Bu yıl 4'üncüsü ‘Tutsak olma, özgürlüktür sana yakışan' sloganıyla yapılan ‘Bursa Eğitim Günleri', Merinos AKKM Hüdavendigar Salonu'nda başladı. ‘Bağımlılık' ana temasıyla düzenlenen programın, açılışına, Vali Yardımcısı Samet Ercoşkun, Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdülkadir Karlık, Yıldırım Kaymakamı Mehmet Aydın, Kestel Belediye Başkanı Yener Acar, İl Müftüsü Mehmet Emin Ay, kamu kurumlarının ve hastanelerin yöneticileri ve personeli katıldı. 

Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdülkadir Karlık, Sağlıklı Kentler Birliği'nin temel amacının, yerel yönetimin gündemine sağlığı yerleştirmek, insan sağlığına yönelik çalışmalar yapmak olduğunu dile getirdi. İnsan sağlığının çevre, eğitim, sosyal ortam ve yaşam tarzları gibi pek çok faktörle ilişkili olduğunu anlatan Karlık, “Asıl odaklanmamız gereken konu, en yüksek sağlık imkanlarına insanların ulaşabilmesini sağlamaktır. Kurumların, sivil toplum kuruluşlarının ve özel sektörün ortak çalışmalar yapması gerekir. Uyuşturucu bağımlılığı dünyanın ve ülkemizin en önemli meselesidir. Birçok araştırma, uyuşturucu kullanım yaşının 12'lere düştüğünü gösteriyor” dedi.

Vali Yardımcısı Samet Ercoşkun, bağımlılığın insanlığın ilk zamanlarından günümüze kadar gelen bir mesele olduğuna dikkat çekti. Ancak meselenin bu dönemde olduğu kadar tehditkar, yıkıcı olmadığını anlatan Ercoşkun, ortada bir sıkıntı olmasına karşın aynı oranda rant olduğunu da dile getirdi. 

Sempozyum Başkanı ve Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Rüstem Aşkın, her birey için sinsi ve açık düşman olan bağımlılığın ortak sorun olduğunu belirtti. Kamu kurumlarının ve sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle Bursa Eğitim Günleri'nin 4'üncüsü yaptıklarını hatırlatan Aşkın, iş, alkol, uyuşturucu, sosyal medya, telefon, televizyon, çay, kahve gibi akla gelen her konuda insanın bir şeye bağımlı olduğunu, hayatının işgal altında bulunduğunu kaydetti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.