1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Bursa farkında değil, dağdan büyük Anadolu gücü doğdu!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Bursa farkında değil, dağdan büyük Anadolu gücü doğdu!

A+A-

Açıkça söylemek gerekirse... Bursalılar pek fark edemediler, ama Orhaneli merkezli olarak dağdan çok büyük bir yeni güç doğdu. Daha doğrusu, Anadolu'nun en güçlü sivil toplum örgütünün kuruluşu bu hafta sonunda gerçekleşti.

O gücün adı Türkiye Yörük Türkmen Birliği olarak açıklandı. Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu yeni kurulan Anadolu'nun en büyük sivil toplum örgütünün genel başkanı ilan edilirken, Orhaneli de bu yeni gücün merkezi oldu.

Dile kolay...

Tam 60 ilden temsilciler Orhaneli'ne geldiler. Bu illerdeki Yörük-Türkmen derneklerinin oluşturduğu 21 federasyon ve 3 konfederasyonun temsilcileri buluştu.

Gelenlerin coğrafi olarak bir ucu Ege'de Aydın ve Muğla'ya, bir ucu Doğu'da Van'a uzanıyordu. Hatay'dan Mersin'e, Gaziantep'ten Antalya'ya Konya'dan Kırıkkale'ye her yerden yörük ve Türkmenler büyük buluşmayı gerçekleştirdi.

Genel Sekreter Fahrettin Beşli'nin organizasyonunda konfederasyonlar, federasyonlar, dernekler hem bölgesel sorunlarını konuşup tartıştılar, hem de dernekler arası ilişkiler enine boyuna ele alındı.

Cuma günü başlayan çalışmaların ardından cumartesi akşamı kuruluşu resmen ilan edilen Türkiye Yörük Türkmen Birliği'nin kuruluş buluşmasının son günü olan dün de Yeniden Diriliş Çalıştayı yapıldı.

Çalıştaya...

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan ile birlikte çeşitli üniversitelerden çok sayıda profesör-doçent düzeyinde öğretim üyesi katıldı.

Ayrıca...

Orhaneli Kaymakamı Hacı Bayram Acar ile Yıldırım Kaymakamı Mehmet Aydın'ın yanı sıra Bilecik Söğüt Belediye Başkanı Halil Aydoğdu, Balıkesir Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan, Kırıkkale Karakeçili Belediye Başkanı Hüseyin Özçelik 3 gün boyunca tüm çalışmaları yakından izlediler.

Geçen yıl Yörük ve Türkmen anlayışının en üst makamı Beylerbeyi unvanını alan ve cumartesi akşamı da Türkiye Yörük Türkmen Birliği Genel Başkanı seçilen Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu bu yeni gücün doğuşuna yakışan bir evsahipliği yaptı.

Çalıştayın sonunda yayınlanan sonuç bildirgesinde ise; Anadolu'nun her yanındaki yörük ve Türkmenler ile Doğu-Güneydoğu illerindeki Türkmenlerin teröre ve bölücülüğe karşı kucaklaşmalarıyla, mezalim altındaki Doğu Türkistan, Ortadoğu, Balkan ve Kafkasya'daki Türkler başta olmak üzere dünya Türklerine sahip çıkılması hedefi kondu.

 

Yörük Türkmen Etnografya Müzesi geliyor

 

60 ilden derneklerin oluşturduğu 21 federasyon ve 3 konfederasyon tarafından kurulan Türkiye Yörük Türkmen Birliği'nin Orhaneli'ndeki 3 günlük kuruluş buluşması dün Yeniden Diriliş Çalıştayı ile sonuçlandı.

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek'in açılışını yaptığı çalıştaya biz de küçük bir konuşmayla katkı koyduk. Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan'ın yönettiği paneldeyse akademisyenler araştırmalarıyla bilgilendirmeler yaptılar, katılımcılar da sorunları anlattılar.

Çalıştayda benimsenen bir proje de Yörük Türkmen Etnoğrafya Müzesi oldu.

 

AK Parti'de gençlik kolları bekleyişi Nilüfer kongresiyle bitti

 

Ana kademe olan ilçe ve il kongrelerini tamamlayan AK Parti, teşkilatlanma yapısı gereği işleyişte çok önemsediği kadın ve gençlik kolları kongrelerinin de sonuna geliyor.

Kadın kollarının kongrelerinden, prensip kararları doğrultusunda yaşanan değişimler dışında kulislerin ilgisi çekecek bir haber gelmiyor.

Fakat...

Hafta başında gençlik kolları kulislerinde heyecana yol açan bir kulis bilgisi ortaya çıktı.

O kulis bilgisinde de...

Bazı ilçe gençlik kollarının Nilüfer Gençlik Kolu Başkanı Gökhan Dinçer'i yeni dönemde İl Gençlik Kolu Başkanı görmek istedikleri ve bunu da parti kademelerine ilettikleri yer alıyordu.

İzlediğimiz kadarıyla, parti kademelerinde bu arzu bir süre ele alındı ve görüşmeler yapıldı.

Ancak...

Görüşmelerin sonunda İl Gençlik Kolları Başkanı olarak Mustafa Tarık Kederli'nin devam etmesi yönünde karar alındı. Bunun üzerine Gökhan Dinçer'e de yeniden Nilüfer İlçe Gençlik Kolu Başkanlığı'na aday olması önerisi iletildi.

Gerçi...

Dinçer bu karara itiraz etmedi, ama kulislerde yine de gençlik teşkilatından gelen istek olarak gelişme yaşanabileceği beklentisi doğdu.

O beklenti de, dün yapılan AK Parti Nilüfer İlçe Gençlik Kolu kongresinde Gökhan Dinçer'in yeniden seçilmesiyle ortadan kalktı.

Böylece...

Mustafa Tarık Kederli'nin yeni dönemde İl Gençlik Kolları Başkanı olarak devamının önü açıldı.

 

Türk-İş, İsmet Terzi'yi AK Parti'ye aday verebilecek mi?

 

Önümüzdeki fotoğrafa bakarken çok eskilere gittik. Yıl1977... Bursa Marmara gazetesinde henüz çiçeği burnunda spor muhabiri olduğumuz dönemde Avrupa Şampiyonluğu yaşamış 2 boksörle röportaj yapıyoruz.

Boksörlerden biri Mustafa Genç, diğeriyse güreş yaptığımız yıllarda birlikte Tekel kulübü lisanslı sporcusu olduğumuz İsmet Terzi.

Sonraki yıllarda İsmet boksu bıraktıktan sonra sendikacı oldu, yıllarca orman işçilerinin sorunlarına çözüm aradı. 2002'deki genel seçimde AK Parti'nin milletvekili aday listesine girdi ve siyasete adım attı, 2004 ise İl Genel Meclisi Üyesi olarak görev yaptı.

Son yıllardaysa Türk-İş'e bağlı sendikalarda danışmanlık yapıyor, çalışanların sorunları için koşturmaya devam ediyor.

Bu süreçte...

Sendikalardan İsmet Terzi'ye sürekli aday olması çağrısı geliyor. Bildiğimiz kadarıyla İsmet henüz karar vermedi. Fakat kulislerde Türk-İş'in işçi kenti Bursa'dan AK Parti'ye milletvekili adayı vermeyi çok istediği konuşuluyor.

Bu konuşmalar siyasi temenni olarak mı kalacak, yoksa gerçek mi olacak elbette bilinmez. Ama önce İsmet Terzi'nin ikna edilmesi gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.