1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Bursa hakkını istiyor: Vergi geliri payında 16. sıradayız!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Bursa hakkını istiyor: Vergi geliri payında 16. sıradayız!

A+A-

Sistem şu: Vergi gelirlerinden oluşan bütçeden Büyükşehir belediyelerine kişi başına pay veriliyor. Bu kişi başı paylar sayesinde yerel yönetim hizmetleri yürütülüp yatırımlar yapılıyor.

Önümüzde…

30 Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı kişi başı payları gösteren tablo var.

O tabloda…

Aldığı 685 liralık katkı payıyla Kocaeli ilk sırada. Onu 580 liralık payla İzmir izliyor. İstanbul’un 534 lirayla üçüncü, Ankara’nın 488 lirayla dördüncü, Erzurum’un 444 lirayla beşinci olduğu listede Bursa’nın yeri çok gerilerde.

Çünkü…

Bursa bütçeden aldığı 309 liralık kişi başı payla 16. sırada bulunuyor.

Açıkça söylemek gerekirse…

İlk 5 ilden sonraki Tekirdağ, Mersin, Eskişehir, Konya, Muğla, Antalya, Kayseri, Malatya, Denizli ve Van’ın gerisinde kalmak Bursa’ya hiç yakışmıyor.

Nitekim…

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de bu duruma itirazdan çok adeta isyan ederken şunu söyledi:

Bursa Büyükşehir Belediyemizin hizmet alanı yüzölçümü daha önce 2 bin 400 kilometrekareydi. Bütünşehir uygulamasıyla kırsal da katılınca 11 bin kilometrekareye çıktı.”

Bir rakam daha verdi:

Yani Büyükşehir hizmet alanı yüzölçümü yaklaşık 4 kat artarken, 2 milyon 200 bin olan nüfus yüzde 30’luk artışla 2 milyon 800 bin oldu.”

Şunu vurguladı:

Bursa’da nüfusun büyük bölümü merkezde yaşıyor. Kırsal nüfusu az. Fakat kırsal alanlar geniş. Sınırımız 4 kat genişlerken nüfus artmadığı için katkı payımız düşük kaldı.”

Bu nokta…

Sorunun tam da çıkış noktası. Yüzölçüm 4 kat artmasına karşın nüfus artışının yüzde 30’da kalması vergi gelirlerinden alınan kişi başı pay sıralamasında Bursa’yı 16. sıraya indiriyor.

Çünkü…

Kırsaldaki nüfusu fazla olan kentler bu değerlendirmede avantajlı hale geliyor.

Nitekim…

Sistemdeki hataya işaret eden Başkan Altepe şunu söyledi:

Kişi başı gelirimizin artması gerekiyor. Daha rahat hizmet verebilmek için haksızlığa yol açan bu sistem düzeltilmeli. İhracatta ve ekonomide 2. sırada olan bir kentin kişi başı paylarda 16. sırada olması en büyük haksızlık.”

Şunu da ekledi:

Ankara’da Bakanlarımıza bu konuyu anlattık ve yardım istedik. Fazladan bir şey istemiyoruz, Bursa’nın hakkını istiyoruz. Alabilirsek Bursa olarak gelmemiz gereken yerlere çok daha kolay geliriz.”

 

Şadi Özdemir CHP’ye yönetişim ve kavgasızlık vaat ediyor

 

CHP’de nefesler tutuldu… Herkes Pazar günü saat 12.00’de Merinos’ta yapılacak il kongresini bekliyor. Dışarıdan hissedilmese de keskin yapı görüntüsünün ortaya çıktığı kongre için artık son kulisler yapılıyor.

İl Başkanı Zafer Yıldız ve Prof. Dr. Hasan Ertürk’le yarışacak olan Şadi Özdemir’le sohbet ederken CHP’ye neler vaat ettiğini sorduk.

Şunu söyledi:

Gittiğim yerlerde teveccüh görüyorum. Birleştirici, bütünleştirici aday olduğum algısı var. Bu memnuniyet verici, ama sorumluluğumu arttırıyor.”

Bakışı şu:

Beni tanıyanlar bilirler… Yapıcı yaklaşımı önemserim. O nedenle kimseyi ötekileştirmeden çalışma yürütüyorum. Yönetim de bu anlayışla oluşacak. Her kesimin temsil edileceği bir yapı çıkaracağız.”

Ardından…

Üç aşamalı yönetişim planı olarak CHP’ye vaatlerini sıraladı:

Bir…

Nitelikli insanlardan izleme grubu kuracağız. Örneğin Büyükşehir’in bütçesini de, yatırımları da, sosyal alanı da takip edip veri toplayacak.”

İki…

Uzmanlardan oluşan güçlü bir danışma grubu oluşturacağız. Her konuyu bu kurulun gündemine getireceğiz.”

Üç…

İzleme ve danışma gruplarını yönetim kuruluyla birlikte çalıştıracağız.”

Şunu vurguladı:

Yönetişim kavramı adı altında CHP’yi çalışma gruplarıyla birlikte yöneteceğiz, yönetim olarak ilçelerle birlikte karar alacağız.”

Sonra da şu mesajı verdi:

Rakip değil, ekibiz. Rakip dışarıda, içeride kimseyle kavga etmeyeceğiz. Kimseyi dışlamayacağız, kucaklayıcı olacağız. İlçelerin en az yarısında belediyelere CHP bayrağı takıp partinin kaderini değiştireceğiz.”

 

Hedefleri büyük: Apolitik gençliği siyasete kazandıracaklar

 

Pazar günü ana kademenin son aşaması olan il kongresini yapacak CHP’de, cumartesi günü de iki adaylı İl Gençlik Kolları kongresi var.

Adaylardan biri Tuğçe Ayduvan. Onunla yarışa giren ve halen İl Gençlik Kolları Genel Sekreteri olan Gökçe Kızılay dün ekibiyle birlikte ziyaretimize geldi.

Gördük ki…

Gökçe Kızılay içinden çıktığı İl Gençlik Kolları yönetiminin yanı sıra geçmişte Sedat Akar’la birlikte siyaset yapan ve CHP Osmangazi’de hem ana kademe hem gençlik kolu çalışmalarının etkin isimlerinden olan Sercan Akderin’in de desteğini almış.

Ortaya da güçlü bir yapı çıkmış.

Aynı zamanda üniversite öğrencisi olan Gökçe Kızılay hedeflerini anlatırken en önemli noktaya parmak bastı:

Ne yazık ki gençlik siyasete uzak. Biz bu apolitik gençliği siyasete kazandırmayı hedefliyoruz. Siyasete genç kan katacağız.”

Bununla birlikte…

Gençlere partiye aidiyet duygusu kazandıracaklarını söyleyen Kızılay’ın hedeflerinden biri, eğitim kampı ile gençlik kollarını kaynaştırıp parti içi eğitimi sağlamak.

Dikkatimizi çeken bir vaadi daha var:

Gençlik Kolları olarak CV havuzu oluşturacağız ve genç arkadaşlarımızın iş bulmalarına yardımcı olacağız. Bu konuda Gençlik Kolları’nı kaynak haline getireceğiz.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.