1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Bursa logosundaki Ulu şehir patenti Davutoğlu’nun çıktı!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Bursa logosundaki Ulu şehir patenti Davutoğlu’nun çıktı!

A+A-
Şunu vurgulamakta yarar var… Kentlerin logosu olmasına karşı değiliz. Dünyanın kimi büyük kentlerinin logolarının olduğu biliniyor. Logosu olmayan kentler de var elbette, ama hedefleri olan bir kentin logosunun olması çok da kötü düşünce değil.

Buna karşın…
Bursa Valiliği tarafından hazırlattırılıp tanıtılan Bursa logosu içimize sinmedi. Bunu da, tanıtım toplantısı sonrası bu sütunlarda dile getirdik.
Bir kere…
Salı akşamı davet alıp çarşamba sabahı tanıdığımız Bursa logosu ile ilgili hazırlık süreci dar kapsamda yürütüldüğü için kent devre dışı kaldı. Logodaki lale figürü Bursa’yı anlatmıyor, çünkü bu kentin bir özelliği değil.
Dahası…
Bursa kendi logosunu yapacak grafikere, bu logonun tanıtılacağı toplantıyı organize edecek ekibe ve o toplantıyı sunacak kişiye sahip değilse marka şehir hedefini aklından bile geçirmemeli.
Gördüğümüz kadarıyla…
Kent kamuoyunda da çoğunlukla benzer kaygılar ortaya çıktı.
Buna karşın, logoda kabul gören bir şey var: Ulu Şehir.
Çünkü…
Uludağ’ı ve Ulucami’si ile övünen Bursa için ulu şehir tanımlaması genelde hoşa gitti, kabul gördü.
O nedenle…
Şu bilgiyi de paylaşmak gerekiyor: Bursa şehir logosundaki Ulu Şehir tanımlaması çalışma sırasında geliştirilmiş bir ifade değim. O ifade bizzat Başbakan Ahmet Davutoğlu’na ait.
Yani…
Logodaki Ulu Şehir ifadesinin patenti Başbakan Davutoğlu’nun.
Adres de belli…
19 Mayıs Üniversitesi’nin yeni akademik yılı açılışı için 28 Eylül 2014 günü Samsun’a giden Başbakan Ahmet Davutoğlu konuşmasında; gittiği her şehre, tarihteki yeri ve önemine uygun isimlendirme yaptığını söyleyip örnek vermiş:
“Mardin’e medeniyetimizin Biblo Şehri, Konya’ya medeniyetimizin Merkez Şehri, İzmir’e Ufuk Şehir, Bursa’ya Ulu Şehir Diyarbakır’a Mürşit Şehir, Erzurum’a Kale Şehir, Kırşehir’e Tohum Şehir, Malatya için Destan Şehir.”
Konuşmasında şunu da eklemiş:
“Samsun’a gelirken de aklımdan Meşale Şehir geçti.”

 

Siyasetçilerden logoya tepki

 

Vali Münir Karaloğlu`nun tanıtımını yaptığı Bursa logosu sivil toplum örgütleri yanında siyasetin de gündemi oldu. Sosyal medyada logoya tepki için imza kampanyaları başlatıldı.
Bu yönde…
Özellikle de CHP ve MHP’li siyasetçilerden, yani muhalefetten tepkiler yükseliyor.
Nitekim…
MHP İl Başkanı Hasan Toktaş dün sosyal medya Facebook’tan Vali Karaloğlu’na sorular yöneltirken, Altepe’ye de düşüncesini açıklama çağrısı yaptı.

 

Kentin ışıkları güzel yanıyor, köy ışıkları da yansın!

 

 

Son dönemde ekonomiye Anadolu Aslanları olarak imza atan Anadolu sermayesinin buluştuğu çatılar arasında ilk sırada Müsiad geliyor.
Çünkü…
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği, yalnızca üye toplamakla yetinmiyor, ekonomiyi değerlendirip yön verecek atılımlar yapıyor.
Örneğin…
Müsiad bünyesinde tam 16 sektör kurulu var. Bu kurullar her yıl hem yerel olarak Bursa’da, hem de Genel Merkeztarafından genel anlamda toplantılar yapıyorlar.
Müsiad Bursa Şubesi de her yıl sektör kurullarından birinin toplantısına ev sahipliği yapıyor.
Uygulama…
2010 yılında “Made in Turkey Zamanı” sloganıyla otomotiv sektöründe başladı. Oradaki çağrıyı 3 ay sonra döneminbaşbakanı olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tekrarladı ve yerli otomobil istedi.
2011’de raylı sistemler konusu makine sektöründe ele alındı. O yıl vagon siparişlerine yüzde 55 yerli üretim koşulu getirildi.
Geçen yıl tekstilin yıldızı bebe ve çocuk giyim masaya yatırıldı. Türkiye’deki bebe ve çocuk giyimin yüzde 90’ını karşılayan Bursa’ya dikkat çekildi.
Bugün başlayacak Müsiad sektör kurulunda ise gıda ve tarım ele alınıyor. Özellikle de yalnızca Bursa’da yetişen 16 bin 400 tonluk üretimiyle ihracattan 40 milyon Dolar kazandıran siyah incir zirvenin ana konusu.
Müsiad Başkanı Hasan Çepni ve aynı zamanda Sektör Kurulları Başkanı olan Şube Başkan Yardımcısı Kemal Ermiş ile zirve sohbeti yaparken ortaya Bursa’yı daha çok ilgilendiren bir durum çıktı.
Çepni dedi ki:
“Kentin ışıkları güzel yanıyor. Köyün ışıklarının da güzel yanmasını istiyoruz. Gençlerin tarıma özendirilmesi gerekir. Türkiye’nin gerçek hazinesi verimli toprakları. Toprakları böldürmeden iyi kullanmalıyız.”

 

Çepni görevi ocakta bırakıyor

 

Müsiad’da yönetim görevleri ikişer yıllık iki dönem olarak sınırlı. Buna karşın, Ocak 2010 genel kurulunda Bursa Şube Başkanı seçilen Hasan Çepni iki dönemi tamamladı, 1 yıllık uzatmayla göreve devam ediyor.
Fakat…
O da Ocak 2015’te yapılacak genel kurulda şube başkanlığını devredecek. O nedenle bugün başlayacak tarım zirvesibir anlamda Çepni’nin vedası olacak.

 

Demokrat Parti’de Hamaloğlu yönetimini onaylattı

 

 

Demokrat Parti’de Üstün Tunalıgil’in istifası nedeniyle Bursa İl Başkanlığı 6 aya yakın süredir boştu. Arayışlar kapsamında, Genel Merkez’e isim önererek yardımcı olmaya çalışan Gemlik eski ilçe başkanı Mehmet Hamaloğlukendini bir anda DP Bursa İl Başkanı atanmış buldu.
Böylece…
2010 yılında Abdullah Biçen’le yarıştığı kongrede kazanamadığı il başkanlığını 4 yıl sonra zorunluluk nedeniyle kabul etti.
İzlediğimiz kadarıyla…
DP İl Başkanı Mehmet Hamaloğlu atandıktan sonra partiyi bir araya getirip ortak güç oluşturmak için yoğun temaslar yaptı. Bu kapsamda geçen hafta eski il ve ilçe başkanlarıyla yöneticileri yemeğe davet etti.
Uzun bir aradan sonra DP’de ortaya çıkan tablonun ardından da Hamaloğlu önce 40 kişilik İl Yönetim Kurulu listesi hazırladı, sonra listeyi 28 kişiye indirdi:
DP İl Başkanı Mehmet Hamaloğlu’nun yönetimi şu isimlerden oluştu:
Enver Ünen, Sibel Kurdoğlu, Vildan Kireçci, Emine Saka, Hülya Güney, Hüseyin Yılmaz, Hüseyin Bayburt, Ahmet Okumuş, Ali Erdoğan, Gürcan Özsöz, İbrahim Erdem, Keriman Batmaz, Yiğit Kiremitçi, Abdullah Akkoç, Ercan Ateş, Salih Kut, Yusuf Öz, İskender Uz, Vedat Oruç, Yusuf Özkök, Rıfat Haliç, Hüseyin Atay, Selahattin Dönmez, Ömer Gep, Süleyman Saru, Ahmet Dalman, Rafet Tuncel, Yavuz Fidancıoğlu.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.