Bursa Nuri Erbak Ortaokulu’ndan öğrenciler için yeni model

Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz, Nuri Erbak Ortaokulu İngilizce Öğretmeni Şükran Çapkın’ın hayata geçirdiği önemli projeleri köşesinde paylaştı…

Bursa Nuri Erbak Ortaokulu’ndan öğrenciler için yeni model

Yılmaz, yazısında şu ifadeleri kullandı:

Çevremize baktığımızda… Her şeyin değiştiğini görüyoruz, ama ki, bu değişim gelişim yönünde olmazsa sıkıntı büyük.

Böyle bir ortamda…

Gelişim için eğitimde değişim doğrultusunda yarını yakalama arzusuyla üreten eğitimciler var. Nuri Erbak Ortaokulu İngilizce Öğretmeni Şükran Çapkın bu üretkenliğini öğrencileriyle birlikte sürdürüyor.

2021’de 10 ülkeyle eTwinning kapsamında ortak yürütülen İçimdeki Müzik, Sanal Okul, İngilizce Fabrikası projeleriyle ulusal ve Avrupa Kalite Etiketi kazanıldı. 2022’de Atık Değil Artık projesi geldi.

Geçen yıl 5 ülkeyle ortak projede öğrenciler Hayalimdeki Sınıf’ı tasarladılar.

Şükran Öğretmen…

Bu yıl da, Nuri Erbak Ortaokulu Müdürü Taha Karagöz’ün desteğiyle özel bir eTwinning projesi yürütüyor.

Üstelik…

Hayalimdeki Sınıf’ın devamı özelliğinde, öğrenci merkezli İyi Oluş projesine Bursa’dan 9, Hırvatistan’dan 1, Romanya’dan 2, Polonya’dan 1, Ürdün’den 1 ve Gürcistan’dan 1 okul ortak.

Amacı…

Nuri Erbak Ortaokulu İngilizce Öğretmeni Şükran Çapkın açıkladı:

“Amacımız, geleneksel sınıflardan farklı olarak öğrencilerin işbirliği ve iletişim içinde çalışabilecekleri ve 21. Yüzyıl becerilerini geliştirebilecekleri yenilikçi ve esnek öğrenme alanları tasarlamak.”

Projenin temeli şu:

“Well-being yani İyi Oluş konusundan ilham aldık. Çünkü İyi Oluş, kaliteli öğretme ve öğrenme alanları sağlamanın merkezinde yer alır, dinamik ve etkili öğrenme alanları tasarlamanın vazgeçilmez unsurudur.”

Şunu vurguladı:

“İyi Oluş; öğrencinin fiziksel, duygusal, sosyal, zihinsel, çevresel boyutlarıyla iyi bir birey olmasını hedefliyor. Bunun için de Hayalimdeki Sınıf’ta 6 öğrenme ve etkinlik alanı oluşturup bunları eşleştirdik.”

Örnek verdi:

“Çocuğun duygusal iyi oluş boyutunu alıp, sunum-öğrenme alanıyla birleştirdik. Çocuk hissettiklerini emoji çizerek anlattı. Bunu da dijital ortamda yaptı.”

 

Yapay zekayla İyi Oluş günlüğü yazıyorlar

Projede… Yürütelen çalışmalardan birini Nuri Erbak Ortaokulu İngilizce Öğretmeni Şükran Çapkın şöyle anlattı:

“Yapay zekayla İyi Oluş günlüğü yazma etkinliğimizde Geliştirme-Öğrenme Alanı ile Ruhsal Boyutu birleştirdik. Her ikisi de kendini keşfetme amaçlı. Her okul günlüğün bir sayfasını sırayla yazıp birbirlerinin yazdıklarının devamını getirecekler.”

Ayrıca…

Kurulan Stresle Baş Etme Kulübü de İşbirliği Öğrenme Alanı ile Sosyal Boyut’u birleştirdi.

Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz’ın yazısının tamamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X