1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Bursa teknolojisi uzaya çıktı bile: Jüpiter yolunda kumanda bizde!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Bursa teknolojisi uzaya çıktı bile: Jüpiter yolunda kumanda bizde!

A+A-

Haberi… Pazar günü Hürriyet Gazetesi’nde Vahap Munyar’ın köşesinde okuduk. Ne yalan söyleyelim, okurken de şunu düşündük:

Son dönemde…

Bursa sanayi üretiminde uzay teknolojisini hedef seçmişti. Hatta ilk Türk astronot hedefi bile bu projelerin içinde yer alıyordu.

Bu nedenle…

Bir yandan Büyükşehir Belediyesi’nin oluşturduğu Bilim ve Teknoloji Merkezi uzay bilimleriyle ilgili bölümlerini deneyler de yapılabilecek şekilde arttırıp geliştirirken, diğer yandan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası özellikle Teknosab olarak adlandırdığı yeni sanayi bölgesi hazırlıklarını uzay teknolojisi üretecek şekilde planlıyordu.

Onun için…

Bursa’nın planladığı uzay teknolojisi hedefine erkenden ulaştığını görmüş olduk. Vahap Munyar’ın pazar günü Hürriyet’te yazdıkları bu bakımdan çok daha anlamlı geldi bize.

Konu şu:

Gazetelerde ve televizyonlarda haberlere sık sık konu oluyor. Amerika’daki uzay araştırmaları merkezi NASA geçenlerde güneş sisteminin en büyük gezegeni olarak bilinen ve uzaklık olarak da beşinci sırada bulunan Jüpiter’e uzay aracı gönderildi.

İşte…

O uzay aracını yöneten kumandanın motoru Bursa’daki Bosch fabrikasında üretildi.

Bunu…

Gazeteci Munyar’a açıklayan Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young’ın verdiği bilgiler çarpıcı:

Hidrolik motor NASA’nın baz istasyonlarında uzay arıcını yöneten cihazlarda kullanılıyor. Bunlardan NASA’ya 17 adet gitti. Daha önce bu tür ürünler Almanya’daki Rexroth tesislerinden gönderiliyordu. İlk kez Türkiye’den ihraç edildi.”

Şu bilgiler de ilgi çekici:

Uzay aracının kumanda motorunu 4 kişilik Türk mühendis ekibi yaptı. Her parça elle üretilip monte edildi.”

Demek ki…

İlk söylendiğinde hafif tebessüm ve dudak bükerek karşılanmış olsa da, hayal görülmüş olsa da, Bursa’da uzay teknolojisi üretimi doğru hedefmiş. Üstelik, bu hedefe de erkenden ulaşılmış.

Şimdi…

Uzay teknolojileri hedefinin sonraki adımlarını büyük bir umutla bekliyoruz.


 

Bursa Ar-Ge Merkezi üssü oluyor

 

Sanayide ileri teknoloji üretimi için öncelikle Ar-Ge Merkezi’ni geliştirmek gerekiyor. Bu düşünce, firmalarda da oluşmaya başladı.

Hatta…

Yıllardır aile geleneği ile üretim yapan firmalara karşın son dönemde Bursa Ar-Ge Merkezi üssü haline geliyor.

Nitekim…

Dünya Gazetesi Bursa Bürosu’ndan Gülay Soydan Pehlevan’ın haberi büyük hamleyi gözler önüne seriyor.

Haberde…

İstanbul’un ardından ikinci sırada bulunan Bursa’nın haziran ayı itibarıyla Ar-Ge Merkezi belgeli firma sayısını 38’e çıkardığı anlatılıyor. Yılsonuna kadar 10 firmanın da bunlara katılacağı açıklanıyor.

Sanayide özlenen aşama işte bu.


Su ve elektrik çaresizliği vatandaşı dolandırıcı eline düşürdü

 

Kaçak yapılara kentsel dönüşüm koşuluyla elektrik ve su bağlanmasına yönelik yasa çıkalı çok oldu, fakat uygulama hedeflendiği gibi değil ne yazık ki.

Bu süreçte…

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali özel bir formül geliştirmiş olsa da, çözüm henüz sağlanamadı.

Bu da…

Çaresiz kalan vatandaşları dolandırıcıların eline düşürüyor.

Nitekim…

Yıldırım Belediye Meclisi’nin dünkü toplantısında MHP Grubu Üyesi İhsan Bilgili söz alarak ciddi bir iddia ortaya koydu.

İddiaya göre…

Elektriği ve suyu olmayan kaçak yapı sahiplerini dolaşan bir çete var. Çete elemanlarından biri kendini Karaman Valisi’nin kardeşi, diğeri Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali’nin yeğeni ve bir başkası da İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın sınıf arkadaşının kardeşi olarak tanıtıyor.

BUSKİ elemanlarıyla irtibatlı olduklarını söyleyen bu kişiler, çaresiz vatandaştan 2 bin 500 lira ile 4 bin lira arasında değişen bedeller topluyorlar. Hatta belge bile veriyorlar.

Sonra da yolları kazıp ana şebekeden vatandaşa su bağlıyorlar. Yaptıkları yasal olmadığı için bu kez BUSKİ geliyor ve kaçak su bağlamaktan vatandaşa ceza kesiyor.

Böyle bir dolandırıcılığı önlemek elbette adli kolluk görevi. Zaten suçlanan kişiler yakalanıp Adliye’ye teslim edilmişler.

Ne var ki…

Burada asıl kritik olan konu, vatandaşın çaresizlik nedeniyle dolandırıcıların eline düşmesi. Zaten Bilgili de dün Meclis’te yaptığı, ardından sohbetimiz sırasında bize aktardığı konuşmasında bu çaresizliğin önlenmesini istiyor.

Haksız değil.


 

Altepe’nin kararı: Açılışlarda artık yeşil beyaz kurdele var!

 

​Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin Bursaspor’u ne kadar çok sevdiğini bu kentte yaşayan herkes biliyor.

Yakasına Bursaspor dışında rozet takmayan, kravatlarının büyük bölümü yeşil beyaz olan, Bursaspor’un maddi kaynak bulması için işadamı ve sanayicilerle görüşen, dahası Bursaspor için mükemmel bir stadyum inşa eden Altepe, takımı deplasman maçlarında da yalnız bırakmıyor.

Hatta…

Kendi programlarını bile Bursaspor’a göre yapıyor.

İşte…

Bursaspor’u böylesine seven Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin bir başka kararına, Makedonya’nın Üsküp kentindeki açılışlar sırasında tanık olduk.

Artık…

Açılışlarda alışıldığı gibi kırmızı kurdele kesilmiyor. Onun yerine yeşil beyaz renklerde kurdele açılıyor ve bu kurdele protokol tarafından kesiliyor.

Gördük ki…

Başkan gittiği her yere Bursaspor’u da bir şekilde götürüyor.


 

Fatih Terim Bursa’ya bekleniyor

 

Avrupa Şampiyonası’nda gruptan çıkamayarak elenen A Milli Futbol Takımı için bir yandan Dünya Kupası Elemeleri hazırlığı başlarken, diğer yandan Türk futbolunu yeniden yapılandırmak üzere yeni bir planlamaya gidiliyor.

Bu amaçla…

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim’in yardımcısı Müfit Erkasap bayram öncesi Bursa’ya geldi ve çeşitli tesislerde incelemeler yaptı. En çok Büyükşehir Belediyespor tarafından yapılıp çimlendirilen Eski Hipodrom’daki futbol sahalarından etkilenen Erkasap’ın raporu doğrultusunda önümüzdeki günlerde Fatih Terim’in de gelmesi bekleniyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.