1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Bursa yüksek teknoloji de üretiyor: İtalya hızlı trenini Bursa yürütüyor
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Bursa yüksek teknoloji de üretiyor: İtalya hızlı trenini Bursa yürütüyor

A+A-
Hiç kuşku yok ki... Bursa gerçek anlamda bir sanayi kenti. Bazen sanayinin olumsuz etkileri daha çok gündeme geliyor ve "sanayi artık yeter" gibisinden kamuoyu algısı öne çıkıyor.
Fakat...
Sanayiden vazgeçmek mümkün değil.
Kente sağladığı istihdam bir yana, üretim her zaman önemli. Çünkü, gelişmenin yolu üretimden geçiyor. Üstelik günümüzün rekabet anlayışında ve dünya pazarlarına açılabilme hedefinde,  yalnızca üretmek de yetmiyor.
Günümüzde...
Teknoloji üretimi, hele yüksek teknoloji üretimi çok önemli.
İşte...
Bu noktada Bursa`nın çok büyük ilerleme gösterdiğini vurgulamak gerekiyor.
Gerçi...
Bursa`dan bakıldığında üstün teknoloji üretiminde gelinen nokta tüm boyutlarıyla çok fazla dikkat çekmiyor.
Ama...
Dışarıdan bakıldığında insanın göğsünü kabartan bir görüntü var.
Nitekim...
Almanya`nın başkenti Berlin`de iki yılda bir düzenlenen ve dünyanın en büyük raylı sistemler fuarı olan InnoTrans 2014`te bu gururu yaşadık.
 
 
 
          

Bu sütunlarda...
Durmazlar Makine`nin dünya vitrinine çıkardığı iki yeni raylı araç ile ilgili gözlemlerimizi dün ve önceki gün paylaştık.
Şu anda Bursa caddelerinde dolaşan tek yönlü İpekböceği tramvayının yeni modeli olan çift yönlü İpekböceğitasarımı, konforu ve ekonomik cazibesiyle fuarın en çok ilgi gören tramvay araçlarından biri oldu.
Ayrıca...
Hem yeraltından, hem yer üstünden giden ve hafif raylı sistem kategorisinde üretilen yeni araç olan Green City, yaniYeşil Şehir de fuar ziyaretçilerinin ilgi odağı haline gelen araçlar arasındaydı.
Hafif raylı sistem projeleri ve araçlarının üretiminde dünyanın en büyüklerinden olan Siemens`in bu kategorideki kendi üretimini sonlandırıp bundan sonraki ihalelere Green City ile gir kararını çok önemsemek gerekiyor.
O bakımda...
Türkiye`yi raylı sistem araçları üreticisi haline getiren ve Bursa`yı dünya ligine sokan Durmazlar Makine bu üretimleriyle alkışı hak ediyor.
Alkışlanacak bir nokta da şu:
Durmazlar Makine yalnızca raylı sistem araçları üretmiyor, raylı sistemler için yüksek teknoloji de üretiyor.
Bunun gururunu da...
Berlin`deki fuar alanında uzay araçlarını andıran görüntüsüyle İtalya`nın hızlı treninin sergilendiği bölümü gezerken yaşadık.
Çünkü...
İtalya`nın hızlı treninin bogi adı verilen ve yüksek teknoloji gerektiren yürüyen aksamı Bursa`da Durmazlar Makinetarafından üretiliyor.
Bir anlamda...
FrecciaRossa1000 adını taşıyan İtalya`daki hızlı treni Bursa yürütüyor.

 

***

 

Raylı sistem teknolojisinde Aselsan`la yazılım işbirliği

 

 

Türkiye`deki otomotiv sanayinin başkenti Bursa`da dünya markası olarak üretim yapan fabrikalar var. Fakat teknoloji üretmeyip, getirdikleri teknolojilerle üretim yapıyorlar.

Bursa`yı ve Türkiye`yi raylı sistemlerde dünya ligine sokan Durmazlar Makine ise milli ekonomi örneği oluşturupteknoloji üretiyor. Başarıda Ar-Ge Merkezi`ne yatırım çok önemli.
Nitekim...
Raylı sistemlerin yürüyen aksamı olan bogi üretiminde Türkiye dünyadaki 6. ülke olurken Durmazlar Makine de dünyanın 7 şirketi arasına girdi.
İşte...
Bu durum, Türk savunma sanayii için önemi çok büyük olan Aselsan`ın da dikkatini çekti. Aselsan, raylı sistem üretimi ve özellikle de yazılım alanında Durmazlar Makine ile işbirliği yapacak.

 

***

 

Sosyal devletten sonra sosyal dernek: Beşir Derneği

 

 

Aslında... Dernek 2006 yılında Kardelen adıyla İstanbul`da kuruldu. Geçen yıl da adını müjde anlamına gelen Beşir Derneği olarak değiştirdi.
Tamamen hayırsever katkılarıyla yardım amaçlı çalışıyor. Bir anlamda hayırseverlerin yaptıkları yardımları organizeediyor.
Bunu da..
İllerde oluşturduğu yardım mağazaları aracılığıyla kayıtlı olan yardıma muhtaç kişilere düzenli yardım yaparak gerçekleştiriyor.
İllerde şube açmak yerine, her biri kendi yönetimine sahip, ancak merkeze bağlı çalışan temsilcilikler oluşturuyor.
Bu şekilde...
Merkezi İstanbul`da olan Beşir Derneği`nin Türkiye`de 242, yurt dışında 55 temsilciliği var. Türkiye genelinde 100 bine yakın gönüllü yardımlar için çalışıyor.
Bursa`da ise şu an için 300 civarı kayıtlı gönüllü var.
Beşir Derneği Bursa Temsilcisi olarak görev yapan Cem Kutlu ve yönetiminden Cüneyt Bülent Şeker, Mehmet Yücel Özçelik, Salih Mert ziyaretimize geldiklerinde derneğin işleyişini ve yaptıklarını konuştuk.
Kutlu`nun verdiği bilgiye göre, Haşim İşcan Caddesi`nin Gökdere Meydanı`na yakın olan noktasında yardım mağazası yardımseverlerin teslim ettikleriyle Bursa`da yaklaşık 400 aileye düzenli yardım yapıyor.
Yapılan başvuruların soruşturulması sonucu yapılan değerlendirmelerle yardım almaya hak kazananlar Bursa mağazasına gelerek ihtiyaç duyduklarını alabiliyorlar.
Başkan Kutlu, hedeflerini bin aile olduğunu vurguladıktan sonra şunu söyledi:
"Bizim siyasetle ilgimiz yok. Hiçbir siyasi görüşe yakın olmadığımız gibi, karşı da değiliz. Yalnızca yardım amaçlıyız ve yardım yaparken hiçbir ayrım yapmıyoruz."
Sohbetimizde şunu gördük:
Son dönemde öne çıkan sosyal devlet ve sosyal belediyecilik gibi kavramlara artık sosyal dernekçilik de eklendi.Beşir Derneği de bu alanın öncüsü.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.