1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bursa`da 17 milyon TL faiz borcu silinecek
Bursa`da 17 milyon TL faiz borcu silinecek

Bursa`da 17 milyon TL faiz borcu silinecek

Esnaf sanatkarların ödeyemediği kredi borçları ile ilgili düzenleme, Bursa`da kefillerle birlikte tam 8 bin kişiye nefes aldıracak.

A+A-
AYŞEGÜL GÜRAL
 
Kredi kefaret kooperatiflerinden aldığı krediyi geri ödeyemeyen esnaf ve sanatkarlara yönelik getirilen 'faiz affı', Bursa'da kefillerle birlikte yaklaşık 8 bin kişiyi kapsıyor.
 
Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) Başkan Yardımcısı Bahri Şarlı, Bursa'daki 20 kooperatifte tahsil edilemeyen ana para borcunun 16 milyon lira, bunun faizinin ise 17 milyon lira olduğunu vurguladı.
 
Bu bir nimet
 
Borcunu ödeyemeyen esnaf ve sanatkarları sunulan fırsatı kaçırmamaya davet eden Şarlı, ''Bu esnaf ve sanatkarları ilgilendiren şimdiye kadarki en büyük yapılandırma. Belkide böylesi bir daha olmayacak. Ay sonuna kadar başvurular mutlaka yapılsın. Bu yapılandırma değil esnaf adına bir nimet'' dedi.
 
Kefiller de kurtulacak
 
Bahri Şarlı, hiçbir esnafın isteyerek borcunu ödememezlik yapmayacağını vurguladı. Yapılandırmayla geçmişe ait tüm temerrüt borcunun silindiğine dikkat çeken Şarlı, ''Bu sayede icradan kurtulacaklar. Malları satılmayacak. Kendilerine kefil olanları zor durumdan kurtaracaklar'' diye konuştu.
 
Peşin ödeyenden hiç faiz alınmayacak
 
Bahri Şarlı, toplam borçta ana paranın peşin ödenmesi halinde temerrüt faizinin alınmayacağının altını çizdi. Şarlı, ''Eğer borcunu 6 aylık taksit halinde öderse bunu imzaladığı günden geçerli olmak üzere yüzde 6 faiz uygulanacak. 12 ayda ödenirse yüzde 12, 18 ayda ödenirse de yüzde 18 faiz uygulanacak'' dedi.
 
Kepenkler kapatılmamalı
 
Esnafın ayakta kalmasının önemine vurgu yapan Şarlı, önceliklerinin esnafın kepenk kapatmaması olduğunu söyledi.
 
Esnafın yaşatılmasının ülke üretimine ve istihdamına katkı sağlayacağının altını çizen Şarlı, şöyle devam etti: ''Esnaf ve sanatkarlar devlete bana iş ver demiyor. Kendi işini kurup yanına birilerini alarak bir de istihdam sağlıyor. Esnaf her türlü desteğe ve her türlü hizmetin en iyisine layık bir kesimdir. Mahallelerimizin güvenlikçileridir.''
 
Yarısını devlet ödüyor
 
Kooperatiflerin esnafa Türkiye'deki en ucuz maliyetli kredi imkanlarını sunduğunu ifade eden Bahri Şarlı, esnafın aldığı krediyi gününde ödemesi halinde alabileceği kredi miktarının da artacağını dile getirdi. Esnafın kredi kefalet kooperatifleri aracılığıyla 150 bin liraya kadar kredi kullanabildiğini hatırlatan Şarlı, devletin faizin yarısını esnaf adına ödediğini vurguladı.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.