Bursa’da adaylar için yapılacaklar dosyası!

Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz, Atatürkçü Düşünce Derneği Bursa Şubesi Başkanı Gürhan Akdoğan Bursa’daki başkan adaylarına yönelik hazırladığı raporu kaleme aldı…

Bursa’da adaylar için yapılacaklar dosyası!

Yılmaz, yazısında şu ifadeleri kullandı:

Seçime 32 gün kaldı… Siyasi partiler adaylarını belirlediler, belediye meclisi aday listelerini hazırladılar. Geçmişteki seçimlerin saha heyecanı ve saha coşkusu yok, ama çalışmalar sürüyor.

İşte…

Seçime doğru son düzlük olarak kabul edilebilecek süreçte, en ayrıntılı ve en kapsamlı raporu Atatürkçü Düşünce Derneği Bursa Şubesi Başkanı Gürhan Akdoğan açıkladı.

İşte…

Oda Başkanlığı ve siyaset dönemlerindeki Bursa duyarlılığını bildiğimiz Akdoğan, aynı titizliği “adaylar için hazır dosya niteliğinde bir çalışma ortaya koydu.

Bunu da kitapçık haline getirdi.

Önce…

“Siyasetin kalitesi, yaşam kalitemizle doğru orantılıdır. Zira siyasal erozyon çağdaş demokrasinin önündeki en büyük engeldir” deyip şu çağrıyı yapıyor:

“Siyasal görevler, bireysel çıkarlar için kullanılmamalı. Ticaretle siyasetin bağı kesilmeli. Siyaset, basın ve ticaret arasındaki ilişkilerde saydamlık sağlanmalı. Siyaset kurumu ve kamu yönetimi, sermaye, cemaat ve çıkar ilişkilerinden arındırılmalı.”

Şunu vurguluyor:

“Siyasette ve kamu yönetiminde, her türlü yozlaşma ve kirliliğe, etik dışı ilişkilere, tüccar siyaset anlayışına son verilmeli.”

Yerel yönetimlerin nasıl olması gerektiğine ilişkin düşüncelerin ardından, adaylara kılavuz olacak Bursa’nın sorunları sıralaması yapıyor:

“Kente ilişkin uzun vadeli planlama, hava kirliliği, gürültü kirliliği, Gemlik Körfezi kirliliği, İznik ve Uluabat gölleri kirliliği, Nilüfer Çayı kirliliği, toprak kirliliği, bilinçsiz tarımsal ilaçlama, OSB-sanayi siteleri-kent içi sanayi, atıklar, kent içi ulaşım, Uludağ, Bursa Ovası, kaçak yapılaşma, kent demokrasisi, kent ve kentli kültürünün gelişmesi, yargı kararlarının uygulanması.”

Bunları saydıktan sonra şuna dikkat çekiyor:

“Sonuçta; soluk alınamaz bir Bursa.”

Biz de…

Kitapçığa dönüşen adaylara özel dosya niteliğindeki Bursa raporundan zaman zaman bölümler aktarmaya devam edeceğiz.

 

Yerel yönetimlere sivil toplum denetimi

Açıkçası… ADD Bursa Şubesi Başkanı Gürhan Akdoğan’ın yerel seçim öncesi, adaylara özel dosya niteliğinde açıkladığı manifesto çalışmasının son bölümündeki uyarı önemli:

“Kentin yağmalanması, hukuksuzluklar, kuralsızlıklar, rant ilişkileri, katılımcılıktan uzak planlamalar, parsel bazında imar değişikliklerini kabul etmeyeceğiz. Alışmayacağız, reddedeceğiz.”

Yerel yönetime sivil denetimi biz de önemsiyoruz.

Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz’ın yazısının tamamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X