Bursa’da belediyelerin arsa satışına itiraz var!

Olay Gazetesi Yazarı İhsan Aydın, Bursa’da ilçe belediyelerinin arsa satışlarıyla ilgili yapılan bir itirazı köşesine taşıdı…

Bursa’da belediyelerin arsa satışına itiraz var!

Aydın, yazısında şu ifadeleri kullandı:

Borç sıkıntısını aşmak için çareyi gayrimenkul satmakta bulan belediyeler buna rağmen düzlüğe çıkamıyor.

Nilüfer Belediyesi‘nin son 2 yılda ilçenin rantı yüksek imar bölgelerindeki mülk satışlarına yeni yönetim de devam ediyor.

Eski Başkan Turgay Erdem‘in Kayapa ve diğer bölgelerdeki konut ve ticaret parselleri için aldığı satış yetkisini yeni Başkan Şadi Özdemir de kullanıyor. İcralarla boğuşan Özdemir’in şimdilik başka seçeneği yok gibi.

Bu duruma MHP Nilüfer İlçe Başkanlığı zaman zaman itiraz etti ama Nilüfer Belediyesi son iki yıldır elindeki gayrimenkulleri bir bir satıyor.

MHP‘nin Osmangazi Belediye Meclis eski Grup Sözcüsü Cemil Aydın da bu duruma itiraz edenlerden.

Aydın, Nilüfer‘de yeni satışları ele aldığımız yazımız üzerine şu açıklamayı yaptı:

Nilüfer’de satışlara rağmen borç stoğunun azalmaması izaha muhtaç bir durumdur. Defalarca ikaz edip, uyardık. Satmayın, gelecekte sosyal donatı ve yeşil alanlar için arazi arıyoruz dedik. Nilüfer Belediye Başkanlığının elindeki gayrimenkulleri aklına estikçe satması her zaman uygulanacak bir yöntem değildir.”

Satışların modern belediyecilik anlayışıyla bağdaşmadığını vurgulayan Aydın şöyle devam etti:

Bugün satıp yarın yeşil alan, park ve sosyal donatı alanları açmak için kamulaştırma marifetiyle arazi aranmaktadır. Avrupa şehirlerinde belediyeler elindeki arazi ve gayrimenkullerle öne çıkıyorlar. 

Gelişen, büyüyen insan ve araç yoğunluğunun arttığı şehrimizde yeşil ve sosyal donatı alanlarına olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Mali açıdan rahatlamak isteyen yerel yönetimlerin finans ihtiyaçlarını elindeki gayrimenkulleri satarak karşılaması modern belediyecilik anlayışıyla bağdaşmamaktadır.”

Aydın son söz olarak da, “Sadece Nilüfer değil, sıkışan belediye başkanı hep arsa satıyor. Satışlar Nilüfer’de elbette daha fazla” dedi.

Kayapa planlama alanında daha evvel satış kararı alınmış mülklere Aydın’ın dediği gibi kamu kullanımı için ileride ihtiyaç duyulabilir.

Satmakla borç bitmez. Belediyeler kendilerine başka kaynaklar bulmalı.

Olay Gazetesi Yazarı İhsan Aydın’ın yazısının tamamı için tıklayın… 

HABERİ PAYLAŞ
1 adet yorum var

Bir adet yorum var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X