Bursa’da gençlere özel ‘akıllı köy’ geliyor

Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Bursa İl Koordinatörü Bilal Tunç’un hazırladığı projeyi köşesinde paylaştı.

Bursa’da gençlere özel ‘akıllı köy’ geliyor

Yılmaz, yazısında şu ifadeleri kullandı:

Gerçi… İçinde bulunduğumuz süreç seçim öncesi olduğu için siyasi söylem yoğunluğu var. Doğal olarak da siyasi vaatler ve seçim projeleri gündemde.

İşte…

Böylesine konjonktürel gündem yoğunluğunda, kırsal gençliğine yönelik hazırlanan çok özel ve çok farklı bir proje var önümüzde.

Projeyi…

TKDK olarak bildiğimiz Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Bursa İl Koordinatörü Bilal Tunç hazırladı.

Adını…

TKDK Akıllı Köy Projesi olarak koyduğu projenin amacını şöyle açıkladı:

“Bu projeyle; kırsal kesimde ikamet eden gençlerin çıkarlarını temsil etmeye ve onların ihtiyaçlarını belirleyip fırsatlarını savunmaya odaklanmış gençlik grupları oluşturulacak.”

Aynı zamanda…

Türkiye Ulusal Ajansı aracılığıyla AB Projesi olarak geliştirilen projenin Türkiye dışında üç ortak ülkesi var. Bunlar da Litvanya, Polonya ve Belçika.

Tunç neler yapılacağını da anlattı:

“180 gencin iyi donanımlı olmaları ana hedef. Becerilerini geliştirmelerini sağlayacak eğitim faaliyetlerine katılacaklar. Böylece istihdam edilebilirlikleri artacak.”

Şunun altını çizdi:

“Etkili öğrenmeyi kolaylaştırmak için kapsamlı ve özel bir eğitim paketi tasarlanıyor. Eğitim materyalleri ve kaynaklarına erişip interaktif öğrenmeye katılmak için de erişilebilir ve kullanıcı dostu çevrimiçi öğrenme platformu oluşturmak projenin kapsamında.”

Yani…

Kırsalın gençliğine öğrenme amaçlı iletişim kolaylığı sağlayacak sağlam bir internet havzası kurulacak.

Hedef şu:

“Akıllı Köy’lerin dönüştürücü potansiyeli olacak. Gerçekçi ve etkileşimli bir görünüm sunarak gençlerin istihdamını teşvik edecek. Katılım ve bilgi de kalıcı hale gelecek.”

Sonrası da var:

“Projeyle oluşturulacak Akıllı Köy’lerin deneyim paylaşımları için Sanal Gerçeklik Akıllı Köy Turları geliştirilecek.”

Böylece…

Kırsaldaki gençlik dünyayla uyumlu olup bilgiye kolay erişim sağlayacak.

Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz’ın yazısının tamamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X