Bursa’da tüm yasaklar kalktı! İşte ilk günden sıcak görüntüler…

Bakanlığın açıkladığı haritada sarı listeye giren Bursa’da restoranlar açıldı, yasak kapsamında olanlar sokağa çıktı. 49.78’lik Bursa’nın kritik eşikte olduğunu belirten Vali Yakup Canbolat, tedbir uyarısında bulunurken, İl Sağlık Müdürü Yavuzyılmaz da, “Kurallara uymazsak sonu hüsran olur, kısıtlamalar döner” dedi.

Bursa’da tüm yasaklar kalktı! İşte ilk günden sıcak görüntüler…

Derya Demir PINAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasının ardından Türkiye normalleşme sürecine girdi. Bakanlığın açıkladığı haritada sarı listeye giren Bursa’da restoranlar açıldı, yasak kapsamında olanlar sokağa çıktı.

Normalleşmenin birinci gününde Bursa’da yüzde 50 kapasiteyle açılan kafe, restoran, pastane kıraathane gibi işletmeler ilk müşterilerini aldı.

Eğitim ve öğretim alanında yüz yüze eğitim başladı. BURULAŞ, 65 yaş üstü ve 20 yaş altı kartlarının bugünden itibaren kullanıma açılacağını duyurdu. Bununla birlikte İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı doğrultusunda şehir girişlerinde HES kodu kullanılacağı bildirildi. Bursa’nın, 49.78’lik oranla kritik eşikte olduğuna dikkat çeken Vali Yakup Canbolat ve İl Sağlık Müdürü Yavuzyılmaz, vatandaşları tedbirli olmaları noktasında uyardı.

İŞLETMECİ VE MÜŞTERİLER MUTLU…
Normalleşmenin ilk gününde yüzde 50 kapasiteyle açılan kafe, restoran, pastane gibi işletmeler ilk müşterilerini almanın mutluluğunu yaşadı. İşletme sahipleri ile müşteriler, durumdan memnun olduklarını dile getirdi. İlk gün beklentinin üzerinde dolulukla karşılaştıklarını belirten restoran ve kafe sahipleri, “Saat sınırlaması olsa da yeniden açılmamız bizleri mutlu etti. İlk günden bu kadar yoğunluk beklemiyorduk. İnsanlar restoran ve kafelerde oturmayı özlemiş” dediler.

ÖĞRENCİLER OKULLARDA…
Alınan kararlar doğrultusunda her alanda olduğu gibi eğitim ve öğretim alanında da ‘Orta Risk’ grubunda yer alan Bursa’da da dünden itibaren yüz yüze eğitim başladı. Okulları ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, yüz yüze eğitimin ilk gününde öğrencilerin heyecanına ortak oldu.

Yüz yüze eğitime geçiş hazırlıklarının titizlikle gerçekleştirildiğini ifade eden Dülger, “Yüz yüze eğitimin başlamasıyla ilgili planlamalarımızı yapmıştık. Kabine toplantısının ardından alınan kararlar kapsamında çok hızlı hareket ederek okullarda eğitim-öğretime başladık. Okullar öğretmen ve öğrencilerle şenlendi. Öğretmenlerimizin öğrencilerini, öğrencilerimizin de öğretmenlerini çok özlediğini gördüm” dedi.

Dikkat sınırdayız!Vali’den tedbir çağrısı

Alınan kararla birlikte Bursa’daki bazı kısıtlamaları kaldırdıklarını söyleyen Vali Yakup Canbolat da vatandaşları uyardı. Sarı renkte kalabilmek ve maviye dönebilmek için vatandaşların tedbrilere daha dikkatli uyması gerektiğini söyleyen Canbolat, “Maske, mesafe ve hijyen kurallarına mutlaka uymalıyız. Şehrimizi sarı renkte tutmalıyız. Hatta hep birlikte mavi renge döndürmeliyiz” dedi.

“SONU HÜSRAN OLMASIN”
İl Sağlık Müdürü Fevzi Yavuzyılmaz da, “İkinci risk grubunda olmak bizim için sevindirici ancak bu noktada kalmak daha önemli. Maske, mesafe, temizlik, kalabalık ortamlardan uzak durmak, çekirdek aile ile vakit geçirmek gibi alacağımız tedbirlerle burada kalmalıyız. Aksi durumda kısıtlamalar geri gelir ve normalleşmenin sonu kısa sürede hüsran olur. Bunun için tedbirlere hiç gevşeme olmadan riayet edelim” şeklinde konuştu.

Dikkat sınırdayız!
İki haftalık vaka sayısı 100 binde 0-20 arasındaki iller ‘düşük’ 21-50 arasındaki iller ‘orta risk’ düzeyinde sayıldı. Bu illerde hafta sonu yasağı kaldırılırken, tüm okullar yüz yüze eğitime geçti. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı, sokak kısıtlamasından muaf tutuldu. 51-100 arası ‘yüksek’, 100’ün üstündeki iller ise ‘çok yüksek’ riskli’ sayılarak mavi ve sarı illerde kaldırılan bu yasaklara devam kararı alındı.

Bursa ise yüz binde 49,78 ile sınırdan dönerek sarı listede yer almayı başardı. Yani Bursa, ufak bir farkla turuncu listeye girmedi. Ancak İki haftalık süreçte 100 binde 1 artış bile yaşanması halinde Bursa turuncu listeye girecek ve esnetilen yasaklar geri dönecek.

Tedbirsiz davranılması halinde yaşanacak çok ufak artış ile turuncu listeye girme tehlikesi olan Bursa’da; pazar günü yasaklar geri gelecek, 65 yaş üstü ve 20 yaş altına sokak kısıtlaması uygulanacak. Ortaokul ve liselerde 8 ve 12. sınıflar hariç yüz yüze eğitim yapılmayacak. Nikahlar ve düğünlerde katılımcı sayısı yarıya düşürülecek. Kırmızıya dönmesi halinde ise bunlara ek olarak kafe, restoran, kıraathane gibi noktalar yeniden kapatılacak.

Mutasyona dikkat!

Bursa Tabip Odası Başkanı Alpaslan Türkkan da, Bursa’da mutasyonlu virüsün olduğunun altını çizdi. Bu nedenle kısıtlamaların kaldırılmasının Bursa için büyük risk olduğunu, tedbir alamada eksik kalındığını söyledi. Türkkan, “Bursa, daha önce kötü sınav verdi ve vaka sayıları ciddi boyutlara ulaştı. Vaka sayılarının arttığı dönemi, mutasyonlu virüsün Bursa’da olduğunu ve tedbirlerin yetersiz kaldığını göz önüne alırsak aniden böyle bir açılmayı doğru bulmuyoruz. Oran olarak zaten sınırdayız. Tedbirsizlikle birlikte artacak olan vaka sayıları bizi riskli gruba taşıyabilir. Bu nedenle tedbir ve denetim şart” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X