Bursa’da yerel yönetim birliklerine yeni yönetim

31 Mart yerel seçimlerin ardından Bursa’da yerel yönetim birliklerinin kongreleri de yapılmaya başlandı. Olay Gazetesi Yazarı İhsan Aydın, Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği ve Bursa Hayvancılığı Geliştirme Birliği’ndeki değişimleri kaleme aldı.

Bursa’da yerel yönetim birliklerine yeni yönetim

Aydın, yazısında şu ifadeleri kullandı:

Bu sütunlardan geçtiğimiz günlerde, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından yapılması beklenen yerel yönetim birliklerinin kongrelerine de değinmiştik.

Bursa merkezli iki yerel yönetim birliğinin dün Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde genel kurulları gerçekleştirildi.

Genel kurullarda AK Parti ve CHP’nin ortak hareket ettiği görüldü.

Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği Başkanlığı’na Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz seçilirken, kısa adı HAGEL olan Bursa Hayvancılığı Geliştirme Birliği’nin Başkanlığı’na da Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey getirildi.

Bu iki birlikte delege çoğunluğu AK Parti’de iken varılan uzlaşıyla CHP ile de ittifak yapıldı.

Buna göre;

Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği’nin Meclis 1. Başkanvekilliği’ne CHP Nilüfer Belediye Meclis Üyesi Yalçın Işıkyıldız, 2. Başkanvekilliği’ne Orhaneli Belediye Başkanı Ali Osman Tayır, Divan Asil katipliklerine Kübra Ezgi Güler (AK Parti), Oğuzhan Uğur (CHP) seçilirken, Encümen Başkanılğı’na Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz (AK Parti), Encümen üyeliklerine, İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta, Sinan Kahraman (AK Parti), Neriman Arat (CHP) ve Tolga Sarışen (CHP) getirildiler.

BKTTB’nin Plan ve Bütçe Komisyonu üyeliklerine de Kevser Öztürk (AK Parti), Halil Çakır (AK Parti), Fatma Zehra Höcük Sürücü (AK Parti), Jale Büyükurgancı (CHP) ve Aykut Özkan (CHP) seçildiler.

Diğer yandan;

Hayvancılığı Geliştirme Birliği’nin Başkanlığı’na ise ilçelere bu anlamda yapılacak Büyükşehir katkıları gözönünde bulundurularak Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in iki parti grubunca önerilerek seçildiğini öğrendik.

Burada da HAGEL Meclis 1. Başkanvekilliği’ne Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık, 2. Başkanvekililği’ne Nilüfer Belediye Meclis Üyesi Mustafa Arslan (CHP), Encümen üyeliklerine de yine Mustafa Işık ile birlikte Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, Büyükorhan Belediye Başkanı Kamil Turhan ile CHP Nilüfer Belediye Meclis Üyesi Mustafa Arslan ile Mustafa Sevim (CHP) seçildiler.

Yaklaşık 13 milyon liralık HAGEL bütçesinin önemli bölümü Büyükşehir Belediyesi’nce karşılanıyor.

Böylece, Bursa’nın iki önemli yerel yönetim birliğinde seçimler sonrası yasal zorunluluk olan genel kurulları yenileme de tamamlanmış oldu.

Bursa’nın 17 ilçesiyle birlikte bir bütün olarak belediyeler eliyle kültür turizm, tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin geliştirilmesi için atılacak adımlarda iktidar ve muhalefet el ele verdiler.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X