1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bursa`daki OSB`lerde 140 bin kişi çalışıyor
Bursa`daki OSB`lerde 140 bin kişi çalışıyor

Bursa`daki OSB`lerde 140 bin kişi çalışıyor

Otomotiv ve tekstil sektörünün merkezi konumundaki Bursa`da kurulu 13 Organize sanayi bölgesi ülke ekonomisine ve istihdamına büyük katkı sağlıyor. Islah OSB`lerin de şehrin gücüne güç katması bekleniyor.

A+A-
ASLIHAN AYDIN
 
Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Latif Deniz, Bursa'daki Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) ve Islah OSB statüsüne kavuşmak isteyen sanayi bölgeleri hakkında detaylı bilgiler verdi.
 
Bursa'daki 13 OSB'de 1.371 firma bulunduğunu ve 139 bin 647 kişinin istihdam edildiğini belirten Deniz, Islah OSB olmak için de Valiliğe 9 başvuru yapıldığını hatırlattı.
 
Deniz, bu bölgeleri, Akçalar, Barakfakih, Çalı, Kayapa, Başköy, İnegöl Yenice, İnegöl Cerrah, Kestel 2 olarak sıraladı. Karsan, Delphi ve Can Alüminyum firmalarının da Hasanağa OSB'ye katılmak için müracaat ettiklerini kaydeden Deniz, Islah OSB başvurusunda bulunan bölgelerde 602 firmanın faaliyet gösterdiğini ve buralarda 32 bin kişinin istihdam edildiğini vurguladı.
 
Çalı'da sıkıntı var
 
Latif Deniz, Çalı Sanayi Bölgesi'nde sıkıntıların yaşandığını dile getirerek, “Islah OSB olmak için tüm sanayicilerin onay vermesi gerekiyor. Ancak Çalı'daki sanayicilerin çoğu kiracı olduğu için yer sahiplerinin onayı bekleniyor. Onlar da taahhüt vermekten çekiniyor” dedi. Bölgede 246 firmadan 130'unun onayının alındığını dile getiren Deniz, diğerlerine yönelik ikna çalışmalarının devam ettiğini anlattı.
 
Kayapa'dan sonra Akçalar ve Yenice de sona yaklaştı
 
Kayapa'nın süreci tamamlayarak Bursa'nın ilk Islah OSB'si olduğunu hatırlatan Deniz, şu bilgileri verdi: “Akçalar ve İnegöl Yenice sanayi bölgelerinde de sona yaklaşıldı. Buralarda mera vasıflı birer parsel alan çıkmıştı. Bunların vasıf değişikliği için işlemleri tamamlandı. Şu an Başbakanlığın konu ile ilgili onayı bekleniyor. Sonrasında dosyaları tekrar bize sunulacak ve bu iki bölge en kısa sürede Islah OSB olarak tescil edilecek.”
 
Başköy'e bütüncül imar planı
 
Deniz, Barakfakih Sanayi Bölgesi'nde yer seçim komisyonunun toplandığını, görüş alınan kurumlar arasında sadece DSİ 1'inci Bölge Müdürlüğü'nün yazısının beklendiğini söyledi. Nilüfer Başköy Sanayi Bölgesi'ndeki sorunun bütüncül bir imar planı bulunmamasından kaynaklandığını aktaran Deniz, askı sürecinde itirazların olduğunu planın tekrar hazırlanarak sunulduğunu, şuyulandırma çalışması sonrasında dosyanın İl Müdürlüğüne teslimini beklediklerini anlattı.
 
Kestel 2 ve Gürsu birleşecek
 
Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Latif Deniz, İnegöl Cerrah Sanayi Bölgesi'nde yaklaşık 40 firmanın bulunduğunu ifade ederek, ıslah OSB alanı içinde bazı firmaların dosyalarında eksiklikler bulunduğu için sürecin bekleme aşamasında olduğunu belirtti. Kestel II'de ise 94 firmanın faaliyet gösterdiğini ve taahhütname vermeyen birkaç firmanın kaldığını vurguladı. Ayrıca yönetmelik gereğince Islah OSB'lerde yüzde 8 ortak kullanım alanı bulunması gerektiğini dile getiren Deniz, “Fakat şu an bu alan mevcut değil. Etrafı da tarım arazisi olduğu için Gürsu OSB ile birleşmesi planlanıyor. Bunun için birleşme komisyonu kuruldu” diye konuştu. İki tarafın da birleşmeye sıcak baktığını dile getiren Deniz, komisyon tarafından bölgenin yeni isminin Uludağ OSB olmasının planlandığını da sözlerine ekledi.
 
260 bin istihdam
 
Tekstil Boyahaneleri Organize Sanayi Bölgesi'nde (TOSAB), altyapı çalışmalarının devam ettiğini belirten Deniz, 2015 yılında bitirilmesinin öngörüldüğünü ifade etti. Deniz, Bursa'da sanayi siciline kayıtlı son rakama göre toplam 6 bin 700 işletme olduğunu ve buralarda 260 bin 720 kişinin çalıştığını söyledi.
 
Ar-Ge'de otomotiv farkı
 
Son günlerde gündemde olan Araştırma-Geliştirme (Ar-Ge) merkezleri konusuna da değinen Deniz, “2023 hedeflerine, mevcut sanayi ile ulaşmak mümkün değil. Sanayimizin ileri teknoloji üreten bir yapıya bürünmesi gerekiyor. Bunun için bakanlık direkt ya da KOSGEB kanalıyla destekler veriyor” dedi. Deniz, Ar-Ge merkezlerinin çoğalmasını teşvik etmek amacıyla firmada çalışan sayı şartının 50'den 30'a düşürüldüğünü anımsattı. Bursa'da otomotiv ve otomotiv yan sanayinde 19, tekstilde 1, makine sektöründen 2 firmanın oluşturduğu 22 Ar-Ge merkezi sertifikası almış firma bulunduğunu dile getiren Deniz, yeni başvuruları almaya devam ettiklerini de sözlerine ekledi.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.