1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Bursa’dan Balkan Türkleri’ni yeniden birleştirecek adımlar!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Bursa’dan Balkan Türkleri’ni yeniden birleştirecek adımlar!

A+A-

Telefonla konuştuğumuzda, “Camia çok istedi, ben de çizmeleri giydim” dedi. Bal-Göç’ün, federasyonun ve konfederasyonun onursal başkanı olan Turhan Gençoğlu’nun uzun süredir göçmen camiasından gelen çağrılar üzerine harekete geçtiğini 14 Ocak günü bu sütunlarda duyurmuştuk.

O yazıda…

Gençoğlu’nun, Bulgaristan’daki Türk partileri HÖH ve DOST’u birleştirmek için liderleriyle ayrı ayrı görüştüğünü duyurduk.

Dönüşünde…

“Yeniden hükümetleri yöneten koalisyonlara ortak olabilmek için birleşme sözü aldım” demiş ve büyük sorunun çözümü için ilk adımın atıldığını açıklamıştı.

İşte…

Bulgaristan’da alınan sözlerin ardından ikinci adım Bursa’da atılıyor.

1.-yazi-icin-turhan-gencoglu.jpgÇünkü…

Göçmen camiasının Onursal Baekanı Turhan Gençoğlu dernek, federasyon ve konfederasyon yönetimleriyle HÖH ve DOST partilerinin Türkiye’deki temsilcilerini 11Şubat Pazar günü toplantıya çağırdı.

İzmir Yolu üzerindeki Penguen tesislerinde yapılacak toplantının amacını da şöyle açıkladı:

“Sofya görüşmelerinde iki partinin de birbiri hakkında konuşmamaları kararı almıştık. Bu karar uygulanıyor. Şimdi nasıl bir yol izleyeceğimizi hep birlikte kararlaştıracağız.”

Hedefi şu:

“Yaza kadar da iki partinin liderleriyle oturup büyük birleşmeyi açıklamayı umuyorum.”

 

Kılıçdaroğlu’nun sürprizli listesi: PM’de Bursa’dan 3 kişi var
 

2.-yazi-icin-chp-parti-meclisi-uyeleri-lale-karabiyik,-orhan-saribal,-gamze-pamuk-atesli.jpgAçıkça söylemek gerekirse… CHP Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Prof. Dr. Lale Karabıyık’ın yine Parti Meclisi’nde yer alacağından, hatta Merkez Yürütme Kurulu’na seçileceğinden hiç kuşkumuz yoktu.

Çünkü…

Lale Hoca başarılı bir performans çizdi, genel başkanıyla uyumlu çalıştı. CHP’nin politika geliştirmesine özellikle ekonomi alanında katkı koydu.

Buna karşın…

Geçen kurultayda listeyi delerek seçilen Orhan Sarıbal’ın bizzat Kılıçdaroğlu tarafından PM anahtar listesine konmasını beklemiyorduk.

Nedeni belli…

Geçen süreçte Fikri Sağlar ile birlikte hareket eden Sarıbal ile genel başkanı Kılıçdaroğlu neredeyse yol ayrımına geliyorlardı. Listede yer alması o nedenle sürpriz oldu.

Gerçi bunu “İstanbul grubunun genel başkandan ricasına” bağlayanlar var, ama Kılıçdaroğlu ilk gün yara aldığı kurultayda Parti Meclisi listesinin delinmesini önleme stratejisi izlemiş.

Yanı sıra…

Osmangazi eski İlçe Gençlik Kolu Başkanı olan Gamze Pamuk Ateşli’nin gençlik kontenjanı olarak anahtar listeden PM’ye girmesi en büyük sürprizdi.

Bu sürprizi Gençlik Kolları Genel Başkanı’nın ricasına bağlayanlar olsa da, genç avukat Ateşli’nin, özellikle çocuklara karşı işlenen suçlar davalarında gösterdiği performansın Genel Merkez’in ilgisini çektiği kulağımıza geldi.

Eski il başkanı Şadi Özdemir’in şansı kontenjanlar nedeniyle zaten azdı, ama kurultay salonunda ortaya çıkan strateji, listede olamama nedenini gösteriyor. Cengiz Kütükçü ise Bursa’dan destek görmemesine sitem etti.

 

Yazık oldu Büyükerşen’e…
 

Kızımızın öğrenciliği sırasında Anadolu Üniversitesi Kampusu’nu görünce Rektör Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’e hayran olmuştuk. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak kenti değiştirerek başarısını sürdürdü.

Pek çok kişiye göre CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı idi.

Gelin görün ki, CHP Kurultayı’nda Divan Başkanı olarak çok zor durumlara düştü. Hele mükerrer oldukları açıklanan 49 imzanın sahiplerini çağırıp “İmzayı hangi adayı verdin?” diye soramaması Hoca’nın karizmasını sarstı.

 

DP İl Başkanı Ali Biliz’e polislerden “Ayağa kalk lan” dayağı!
 

4.-yazi-icin-dp-il-baskani-ali-biliz.jpgAnlatılan şu: Cumartesi akşamı, Gemlik’in çok tanınan balık lokantasına genel asayiş kontrolü için bir grup polis giriyor ve arama yapılacağı duyuruluyor.

Polislerden biri, üst katta arkadaşlarıyla oturan DP İl Başkanı Ali Biliz’in yanına gelip, iddiaya göre “Ayağa kalk lan” diyor. “Lan dersen kalkmam, beyefendi dersen kalkarım” cevabı alınca da tartışma çıkıyor.

Sonra…

Polislerin amiri üst kata çıkıp “Alın bunu” deyince, kendini tanıtmasına karşın Biliz’e ters kelepçe takılıp, alt kata inene kadar dövülüyor.

Vücudunda morluklar ve kemiklerinde çatlaklar oluşan Biliz, olaydan sonra Gemlik Hastanesi’nden rapor alıyor, dayakçı polislerden şikayetçi oluyor. Polisler de Biliz’in silah çektiğini iddia ediyorlar.

Olanları duyunca DP İl Başkanı Ali Biliz’i aradık. 3 ay önce Antalya’da böbrek nakli olan Biliz, dayaktan zarar gören nakilli böbreğinin riski nedeniyle, ameliyat olduğu Antalya’ya gidiyordu. Sesi de kötüydü.

 

Midibüse dönüşümün gerekçesi: Trenden inen yolcu beklemesin
 

5.-yazi-icin-sadi-eren-001.jpgKentin Doğu bölgesindeki minibüslerin otobüse dönüştürülmesi gündemdeyken, Batı bölgesinde daha önce minibüsten dönüşen otobüslerin bu kez midibüse dönüştürülmesi girişimleri tartışılıyor.

Bunun üzerine...

Özel Halk Otobüsçüleri Odası Başkanı Sadi Eren arayıp midibüs gerekçesini şu sözlerle açıkladı:

"Kentin Batı'sında 12 metrelik 150 otobüsle taşımacılık yapıyoruz. Hareket etmek için otobüsün dolması beklendiğinde sorun çıkıyor. Trenle 20 dakikada gelen yolcu 10-15 dakika da otobüsün dolmasını beklemek istemiyor."

Söylediği şu:

"30 kişi alabilen midibüslerle Bursaray hatlarına dikey olarak 5 dakikada bir hareket planlıyoruz. Amacımız insanları daha kısa sürede gidecekleri yere götürmek."

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.