1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bursalı şirketlere halka açılın çağrısı
Bursalı şirketlere halka açılın çağrısı

Bursalı şirketlere halka açılın çağrısı

BIST Başkanı, rekabetçi üstünlüğün devam etmesi ve işin büyümesi için sermaye piyasaları ile tanışmanın seçenek değil, mecburiyet olduğunu savundu.

A+A-
ASLIHAN AYDIN
 
Borsa İstanbul (BIST) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Turhan, şirketlerin kurumsallaşmak için halka açılması gerektiğini söyledi.
BALKANSİAD'ın önceki akşam Hilton Hotel'de gerçekleştirilen toplantısında konuşan İbrahim Turhan, sermaye piyasasını parlak fikirleri olan, üretim arzusu ve heyecanı olan kişilere finansman imkânı sağlayacak gerçek yerler olarak tanımladı. 2014 yılı başından beri halka arzların çok hareketli gitmediğini ifade eden Turhan, son çeyrekte çok ciddi hareketlenme başladığını kaydetti.
 
UZUN YAŞAMIN SIRRI
 
Yurtdışında aile şirketlerinin uzun yıllar faaliyetini sürdürmesine rağmen Türkiye'de durumun farklı olduğunu dile getiren Turhan, ''Çözüm basit. Kurumsallaşabilmek için şirketlerimizi halka açık şirket haline getirmeliyiz. Çünkü halka açık şirket olunca ortaklık ile ilgili problem ortadan kalkıyor. Şirket sizin himayenizden bağımsız, kendine mahsus bir hüviyet kazanıyor” dedi.
 
KURBANLIK KOYUN GİBİ
 
Şirketlerin halka açıldığı takdirde bir çok ilave kazanç elde ettiğini ifade eden Turhan, “Şirketiniz halka açıldığı zaman hem müşterileriniz, hem tedarikçileriniz hem de yurtdışındaki iş ortaklarınız açısından çok daha tanınır hale geliyorsunuz. Halka açılmak kurbanlık koyun gibi derisi, boynuzu, eti, sütü işe yarar” dedi.
 
SEÇENEK DEĞİL MECBURİYET
 
Turhan, halka açılmaların gerçekleşmediği takdirde önümüzdeki dönemde büyük bir sıkıntıyla karşı karşıya gelineceğini vurguladı. Rekabetçi üstünlüğün devam etmesi ve işin büyümesi için sermaye piyasaları ile tanışmanın seçenek değil mecburiyet olduğunu savunan Turhan, borsada şirketlere yatırım yapan insanların sadece karla ilgilendiğini vurguladı ve ekledi: “Şirketin idaresiyle kimse ilgilenmez. Borsa'da halka açılıyorsanız oradan elde edeceğiniz ilave sermaye ile şirketi büyütebilirsiniz, sonrasında bir üst lige çıkmak, uzun vadeli yatırım yapmak sizin için problem olmaktan çıkar.”
 
BİZ DE HALKA AÇILIYORUZ
 
Başarılı şirketlerin hepsinin sermaye piyasasıyla iç içe girdiğini anlatan Turhan, “Biz de Borsa İstanbul olarak 2013 yılında anonim şirket haline geldik. İlk yaptığımız şey küresel bir ortak almak oldu. 2016'nın başında da halka arzımızı gerçekleştireceğiz” dedi.
 
10 MİLYAR DOLARLIK SUKUK
 
BİST'te yaşanan yeni bir gelişme hakkında da bilgi veren Turhan, “Türkiye Hazinesi'nin ortaklarından olduğu merkezi Cidde'de olan İslam Kalkınma Bankası var. İslam İşbirliği Örgütü'ne üye ülkelerin kurdukları uluslararası finansal kuruluş, bir yatırım ve kalkınma bankası. Sermaye Piyasası Kurulumuz da onayladı. İslam Kalkınma Bankası ihraç etmiş olduğu 10 milyar dolarlık sukukları (finansal sertifika), Borsa İstanbul'da kote edecek. Yani Londra'da ihracı gerçekleştirilmiş faizsiz borçlanma araçları Borsa İstanbul'da alınıp satılacak. Bu ülkemiz ve İstanbul'un uluslararası bir finansal merkezi olması açısından çok önemli bir gelişme” dedi.
 
KATKI SAĞLAYANLARA PLAKET
 
BALKANSİAD'ın Hilton Hotel'de gerçekleştirilen Sinerji Toplantısı'na işadamı Mustafa Çağlar, eşi Başak Çağlar ile birlikte katıldı. Gecenin sonunda organizasyona katkı sağlayanlara plaket verildi. TEB Marmara Bölge Direktörü Sedat Genç plaketini Mustafa Çağlar'ın elinden aldı.
 
 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.