Bursalılar istedi Cumhurbaşkanı onayladı; Nefes aldıran karar…

Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz, kentsel dönüşümle ilgili yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararnamesi’nin çıkış noktasını yaşanan süreci bugünkü köşesine taşıdı…

Bursalılar istedi Cumhurbaşkanı onayladı; Nefes aldıran karar…

Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz, kentsel dönüşümle ilgili yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararnamesi’nin çıkış noktasını yaşanan süreci bugünkü köşesine taşıdı…

Yılmaz, yazısında şu ifadeleri kullandı:

İstek… Gemlik’te kentsel dönüşüm uygulanan Hisar Sitesi sakinlerinin AK Parti Bursa Milletvekili Zafer Işık’la görüşmelerinde gündeme geldi.

O görüşmede…

Site sakinleri, kentsel dönüşümde kredinin 125 bin liralık bölümüne uygulanan faiz desteğinin yetmediğini ifade ettiler.

Bunun üzerine…

Işık da konuyu, TBMM’deki bütçe görüşmeleri sırasında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a iletti:

“Kredinin 125 bin liralık dilimine uygulanan faiz desteği yetmediği için kentsel dönüşüm tıkanıyor. Vatandaşı teşvik edecek bir düzenleme gerekli.”

İsteği olumlu karşılayan Kurum da, çalışma başlattı.

Ardından…

Takibini sürdüren Bursa Milletvekili Zafer Işık, 15 gün önce yapılan AK Parti Grup Toplantısı sırasında Bakan Kurum’la anımsattı ve “Ne oldu bizim mesele, bir gelişme var mı?” diye sordu.

Cevap umut verici oldu:

“Biz çalışmamızı yaptık ve yazımızı Cumhurbaşkanımıza gönderdik, şu an Cumhurbaşkanlığı’nda bekliyor.”

Toplantı sonrası…

Milletvekili Işık bu kez Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanına gitti ve konuyu anlatıp bilgilendirdi. Dikkatle dinleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan da danışmanlarına dönüp, “Bu konuyu not alın, Külliye’ye gidince inceleyelim” dedi.

İşte…

Tüm bu gelişmelerden sonra, beklenen Cumhurbaşkanı Kararı dün Resmi Gazete’de yayınlandı ve kentsel dönüşümde kredi faizi desteğini arttıran düzenleme yürürlüğe girdi.

Gelişmeyi…

Konunun ısrarlı takipçisi AK Parti Bursa Milletvekili Zafer Işık’la konuştuk.

Mutluydu:

“Hisar Sitesi sakinlerinin bildirmeleriyle birlikte takipçisi oldum. Eskiden kredinin 125 bin lirası için uygulanan faiz desteği 200 bin liraya çıktı.”

Bu noktada…

“Vatandaşımız elbette daha fazla kredi kullanabilir” dedi ve şunu söyledi:

“Kredi faizi desteğinin günün şartlarına göre güncellenmesi Türkiye’deki kentsel dönüşümün önünü açıp hızlanmasını sağlayacak .”

Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz’ın yazısının tamamı için tıklayın… 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X