1. YAZARLAR

  2. İhsan Aydın

  3. Bursalıların Erdoğan ilgisi
İhsan Aydın

İhsan Aydın

Yazarın Tüm Yazıları >

Bursalıların Erdoğan ilgisi

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 3 saat sarkmalı Bursa mitinginin kalabalık olup olmadığına dair tartışmalar süre dursun, kentin caddelerinde kendisine gösterilen ilgi hayli fazlaydı.

Bursa’daki bu ilginin büyük bir coşkuya dönüştüğünü söylemek abartı olmaz. 

Elbette, miting sırasında stadyum alanının, tribünler dahil tümünün dolmadığı bir gerçekti.

Bu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2002’den beri Bursa mitinglerinde görmeye alışık olmadığımız bir durum.

Ramazan rehaveti ve sıcak iklimin de buna etki ettiğini düşünenlerdeniz.

Yine de, onca gecikmeyle, o kadar insanı tutabilmek bir organizasyon başarısıydı. Katılımcı sayısına bakarak AK Parti İl yöneticilerini suçlamanın da doğru olmadığını düşünüyoruz. 

Kimileri, AK Partili belediye çalışanlarının ‘mecburi’ mitinge taşındığını söylese de, bunun diğer tüm siyasi partilerin elinde bulundurduğu belediyeler için de geçerli bir durum olduğu unutulmamalı.

Bursa’daki CHP’li kimi belediye çalışanlarını daha yakın geçmişte, aynı meydanda, cümbür cemaat liderlerini karşılamak için nasıl tam kadro toplandıklarını, çalıştırıldıklarını, pankart astırıldıklarını paylaşılan fotoğraflardan da biliyoruz.

Arşivler yalan söylemez.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son rötarlı Bursa mitinginin ‘cılız’ olduğunu düşündükleri görüntüleriyle, ‘Oldu bu iş, tamam’, ‘Gitti gidiyor’ diyenlerin, 24 Haziran akşamı nasıl bir haleti ruhiye içine gireceklerini de merak etmiyor değiliz.

Bu duruma defalarca şahit olmuşluğumuz var. 

Dün hemşerilerimizin sosyal medya hesaplarından bir paylaşımda gördük ki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan miting sonrası Atatürk Stadyumu Meydanı’ndan hareket edip geçtiği tüm Bursa caddelerinde yoğun bir halk ilgisiyle karşı karşıya kalmış.

Bu da gösteriyor ki, meydana gelemeyen ama geçtiği güzergâhta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı görmek, ona yakından el sallamak, alkışlamak isteyen Bursalı hemşerilerimizin kendisine sevgi gösterdiklerini fark ettik.

Hatta, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı görebilmek için canlarını riske atarak bariyerleri aşıp otobüsün önünü atlayan hemşerilerimizi korumaların güçlükle yolun dışına aldıkları görülüyor.

Kimseyi o caddelerde cebri tutamaz ve Erdoğan’ı coşkulu biçimde karşılamaya, alkışlamaya da zorlayamazsınız.

Bunlar, içten gelmesi gereken yaklaşımlar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da diğer tüm kentlerde olduğu gibi o görüntülerde otobüsten çocuklara oyuncak attığı da görülüyor.

O oyuncaklardan birini, annesinin de desteğiyle bizim küçük kızın kaptığını da ekleyelim.

Hasılı, Bursa’daki Erdoğan mitinginin katılımcı sayısı tartışması üzerinden 24 Haziran gecesi bir ‘değişim’ çıkacağını bekleyenlerin yanılma olasılıklarının yüksek olduğunu düşünenlerdeniz.

En azından, buradaki görüntünün bizim gözümüzden değişim işaret etmediğini düşünüyoruz.

Nitekim, miting sonrasında Bursa caddelerinde Erdoğan’a duyulan ilginin değişim beklentisine sahip hemşerimilerimizi teyit etmediği görülüyor.

24 Haziran akşamı açılan sandıklar, değişim beklentisi içindeki hemşerilerimizi hayal kırıklığına uğratabilir.

Bugün için Cumhurbaşkanı Erdoğan ve partisinin halen yapılmış tüm kamuoyu araştırmalarında birinci çıktığı biliniyor.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci tur umudunu taşıyanların bile AK Parti’nin daha başlangıçta birince çıkacağını kabul ettiklerini söyleyebiliriz.

Sezilerimiz ve sahadaki gözlemlerimiz, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalmadan, daha ilk turda Erdoğan lehine sonuçlanacağını işaret ediyor.

Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bursa’da rahat biçimde, açık ara, yine yüzde 50’nin üstünde bir oy alacağını tahmin ediyoruz.

 

Oktay’a veda

 

Onunla uzunca yıllar Olay’da muhabir olarak çalıştık. Biz belediye muhabiriydik ama onun da polis haberlerindeki uzmanlığı tartışılmazdı.

Oktay Kayalar arkadaşımızı dün ebediyete uğurladık. Sinsi hastalık onu genç yaşta aramızdan kopardı.

Mekanı cennet olsun. Yakınlarına ve camiamıza baş sağlığı diliyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.