1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Bursa'nın 3 ana girişini bağlayacak 2 yol harekatında düğmeye basıldı!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Bursa'nın 3 ana girişini bağlayacak 2 yol harekatında düğmeye basıldı!

A+A-

Karayolları Bölge Müdürü olduğu dönemde bilgi ve deneyimlerinden yararlanmak için sık sık sohbet ederdik. Bursa'nın büyük Karayolu projelerine imza atıp dev kavşakları planlayan Turgay Mesci artık bilgi ve deneyimlerini Uludağ Üniversitesi öğrencileriyle paylaşıyor.

Trafik sıkışıklığının bunalttığı, başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere yerel yönetimlerin çözüm aradığı şu süreçte "Ne diyorsunuz?" diye sorduk.

Tek bir cümleyle cevap verdi:

"Mevcut arterlere alternatif koridorlar açılmadan bu iş çözülmez."

İşte...

Deneyimli yol uzmanı olarak Mesci'nin söylediği çözüm Büyükşehir Belediyesi'nin de gündeminde.

Nitekim...

Büyükşehir ulaşım uzmanlarınca trafik sıkışıklığına çözüm arayışı olarak yapılan detaylı incelemeler sonrası raporların masaya konduğu toplantıda Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe kent girişlerini bağlayıp trafik koridoru oluşturacak iki büyük yol harekâtı için de düğmeye bastı.

İlk olarak da...

Bazı bölgeleriyle Osmangazi Belediyesi'nin de gündeminde olan Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı'nı hedeflendiği gibi Mudanya Yolu'nda Organize Sanayi Bölgesi Kavşağı'na bağlamak üzere Hamitler-Esentepe bölgesindeki kamulaştırmaların hızlandırılması direktifi verdi.

Bu bulvar...

Doğusunda Mudanya Yolu'yla birlikte, OSB Kavşağı'ndan Ata Bulvarı'yla İzmir Yolu'na bağlanacak. Batısındaysa Alman Kanalı noktasında Batı Yakın Çevre Yolu üzerine yapılacak viyadükle Çelebi Mehmet Bulvarı'na bağlanıp, oradan da İstanbul Caddesi'nde Beşyol Kavşağı'na ulaşacak.

Sonrasında...

Yıkımların başladığı Murad Hüdavendigar Bulvarı'yla birleşerek Ankara Yolu ve Doğu Yakın Çevre Yolu alternatifi olarak Otosansit'e kadar gelecek.

Bununla birlikte...

Soğukkuyu'dan inen ve genişletilerek bulvara dönüştürülen Yunuseli Yolu'ndan gelenleri Alman Kanalı'na yapılacak viyadükle Batı Yakın Çevre Yolu'na çıkaracak bağlantı yanında, İstanbul Caddesi'ne ulaştıracak yol için de çalışmalara başlandı.

Yunuseli'ne gelmeden, Çeltik girişinden başlayacak yol Şükrü Şankaya Anadolu Lisesi önünden devam edip Yeniceabat'ın arkasından geçerek AS Merkez önünden İstanbul Caddesi'ne bağlanacak.

Bu yolla...

İstanbul yönünden gelenler kent içine hiç girmeden Mudanya Yolu ya da İzmir Yolu'na kadar ulaşabilecekler. Dolayısıyla Acemler, Mudanya Kavşağı ve Orhaneli Kavşağı trafiği de azalmış olacak.

Böylece...

İki ayrı yol harekâtı ile kentin Doğu-Batı-Kuzey girişleri doğrudan birbirlerine bağlanırken merkezde yoğunlaşan trafik dışa çekilmiş olacak.


 

Botanik Kavşağı yeniden düzenlenecek

 

İstanbul Caddesi'nden gelen araçları Acemler'e ulaştıran Batı Yakın Çevre Yolu'nda, yoğun saatlerde iki noktada trafik tıkanması yaşanıyor.

Bu noktalardan ilki, İstanbul Caddesi'nden girişteki sinyalizasyon. Diğeriyse Botanik Park önündeki kavşak olarak dikkat çekiyor.

Özellikle...

Botanik Kavşağı'ndan dönüş yapan araçların sağ şeride geçmek istemeleri sırasında trafik tıkanıklığı yanında ciddi tehlikeler de yaşanıyor.

İşte...

Bunu ortadan kaldırmak üzere Soğanlı-Botanik Park arasındaki kavşak yeniden düzenlenecek. Düzenlemeye ilişkin proje çalışmalarına başlandı.


 

AS Merkez Kavşağı ihaleye çıkıyor

 

Yunuseli'nden başlayan ve Şükrü Şankaya Anadolu Lisesi'nin önünden, Yeniceabat'ın da arkasından geçerek AS Merkez önünden İstanbul Caddesi'ne bağlanacak yolun da, bağlantı noktasındaki kavşağın da projeleri hazırlandı.

Özellikle...

AS Merkez önündeki kavşak, biraz ileride yapımına başlanan Panayır Kavşağı ile birlikte kentin kuzey ve batısının birbirine bağlanmasında trafik çözümü adına çok önemli bir işlev üstlenecek.

Büyükşehir Belediyesi'nin hazırlıklarını tamamlayıp projelerini hazırladığı yeni yol ve yeni kavşak 2017 yılının başında ihale edilecek.


 

Baro'dan sanayi entegrasyonu komisyonu: Uzay-Havacılık

 

​Aslında... Bursa Barosu Başkanlığı'na seçileli 2 ay bile olmadı, ama Gürkan Altun uzunca süredir yönetim kurullarında görev yaptığı için deneyim sahibi ve atması gereken adımları biliyor.

O nedenle de...

Baro'nun yapısını yenilerken, Bursa'nın değişimi ve gelişimi doğrultusunda yeni adımlar da atıyor.

Örneğin...

Değişen kent kimliği ve beklentileri kapsamında ortaya çıkan yeni sanayi üretim alanlarıyla da Bursa Barosu'nu uyumlu hale getirmeye hazırlanıyor.

Bunun için de...

Sanayi üretimindeki çeşitliliği ve değişimi göz önüne alarak Uzay ve Havacılık Komisyonu kurmak üzere harekete geçti.

Bu yeni komisyona gerekliliği de şöyle açıkladı:

"Bursa'nın sanayi üretimi hedefinde uzay ve havacılık sanayi yatırımları var. Bursalı bir firmanın uçak fabrikası satın alması da eklenince ortaya farklı bir alan çıktı."

Şunu da vurguladı:

"Yalnızca sanayi açısından da bakmamak gerekir. Üniversite İnegöl'de uzay ve havacılık bölümü oluşturuyor. Bir yandan da sivil havacılık kulüpleri kuruluyor."

Şunu ekledi:

"Bizim de hukuk adına faaliyetlerimizi gelişmelere göre revize etmemizde yarar var. Uzay ve Havacılık Komisyonu'nu bunun için kuruyoruz."

Yanı sıra...

Bursa Barosu'nun yine sanayi uyumlu faaliyet gösteren Fikri ve Sınai Haklar ve Rekabet Hukuku, Tahkim, Tüketici Hakları, Arabuluculuk Alternatif Çözümler komisyonlarıyla, yine güncel bir konu olan AB ve Dış İlişkiler Komisyonu var.


Avukatlar için huzurevi geliyor

 

Bursa Barosu Başkanı Gürkan Altun'un yaşama geçirmeye hazırlandığı projeler arasında avukatlar için vakıf da var.

Özellikle de...

Üye sayısı 3 bine yaklaşan Bursa Barosu'nda giderek ihtiyaç haline gelen vakıfla da kimsesi olmayan ya da bakıma muhtaç avukatlar için huzurevi kurulması amaçlanıyor.

Başkan Altun, hazırlıklarına başladıkları huzurevi-bakımevi projesini Bölge Huzurevi olarak hizmet verecek şekilde planladıklarını söyledi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.