Bursa’nın 7 köyünde halk ayaklandı; Geldiğiniz gibi gidin!

İnegazi Köyü’ne yapılmak istenen ve beraberindeki 6 köyü etkileyecek olan taş ocağını, vatandaş köyünde istemiyor. Yapılacak tesisin tarımı yok edeceğini ifade eden köylüler, “Ekmeğimizi topraktan çıkarıyoruz. İzin vermeyeceğiz” dedi.

Bursa’nın 7 köyünde halk ayaklandı; Geldiğiniz gibi gidin!

DERYA DEMİR PINAR
Nilüfer’in İnegazi Köyü, bir şirket tarafından 2 bin 300 dönümlük arazi üzerine yapılmak istenen Kalker Ocakları, Kırma-Eleme, Yıkama ve Hazır Beton Tesisleri tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

2011 yılında 160 bilim insanı tarafından ‘agro’ yani tarım turizm alanı ilan edilmek istenirken, gelinen noktada İnegazi’ye taş ocağının reva görülmesine köylüler tepki gösterdi. Yerleşim yerine yalnızca 300 metre yakında yapılması planlanan taş ocağından çıkan tozun; İnegazi, Çalı, Atlas, Üçpınar, Kadriye, Tahtalı ve Yaylacık olmak üzere 7 köydeki tarım ve hayvancılığı olumsuz etkileyecek olmasına köylüler sitem etti. ‘Ocaktan çıkan toz meyvelerimizi, fasulye çiçeklerimizi’ öldürecek diyen köyüler, “Biz ekmeğimizi topraktan çıkarıyoruz. Ekmek teknemiz olan toprağın, taş ocağıyla kirlenmesine izin vermeyeceğiz. Onlar zengin olsun diye toprağımızı öldürmeyeceğiz. Mücadelemizi kazanacağız” dedi. İnegazi’ye Çevre Etki ve Değerlendirme Raporu süreci kapsamında bilgilendirme toplantısı için gelen şirket yetkilileriyle görüşen köy muhtarları, “Geldiğiniz gibi gidin, toplantınızı da bilginizi de istemiyoruz” diyerek protesto etti.

DOĞANIN SON KALESİ…
Köylerinin Bursa’ya 15 kilometre uzaklıkta olduğunu dile getiren İnegazi Köyü Muhtarı Nurettin Aydın, yapılacak taş ocağından 100 bin nüfusun olumsuz etkileneceğini söyledi. Köylerde çilek, süt, fasulye ve şeftali üretimi yapıldığını belirten Aydın, ocaktan çıkacak tozların tarımlarını öldüreceğini söyledi. Aydın, “Köylerimiz Nilüferlilerin piknik yapmak, nefes almak için son kalesi. Biz bu kaleyi teslim etmek istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“6 KÖYDEKİ TARIMI YOK EDECEK”
Yerleşim yerine 300 metre yakınlıkta yapılacak olan taş ocağından çıkacak toz emisyonlarının, 7 köydeki tarımı yok edeceğine değinen Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Çevre Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Ertuğrul Aksoy, bölgede tonlarca dinamit ve alfo patlatılarak evlerin büyük zarar göreceğini kaydetti. İki parselde taş ocağının işletileceğini anlatan Aksoy, “Bunların her birisinin kapasitesi bir milyon ton. Yani 2 milyon ton taş üretecekler. İnce olanları da çimento yapımında kullanacaklarını söylüyorlar. Kuracakları çimento hazırlama tesisinin ise kapasitesi saatte 140 ton. Taş ocağı ve çimento hazırlama tesisi için 100 bin metreküp su kullanacaklar. Köyün yakınında geçen ve Yaylacık Barajı’nı beselleyen havzadan yararlanmak istiyorlar. Bunun yanında buralardan çıkacak tozu yine olmayan su kaynaklarını kullanarak, engelleyeceklerini ifade ediyorlar. Bu teknik olarak mümkün değil. Kuraklıkla karşı karşıya kaldığımız bugünler su kaynaklarımız tehdit altında. Ocağın yapılmasıyla burada su ve tarım diye bir şey kalmayacak” diye konuştu.

TOPRAĞIN YAPISI DEĞİŞECEK
Şirketin ÇED başvuru raporunda yıllık bin 680 ton kimyasalın kullanılacağının yer aldığını anlatan Kimya Mühendisleri Odası eski Başkanı Rengin Demiröz, ne kadarının organik ve inorganik olduğuyla ilgili bir açıklamanın bulunmadığını söyledi. Bölgede yer alacak çökeltim havuzlarında birikecek kimyasal ve çamurların dışarıda nasıl kurutulacağının da belli olmadığını anlatan Demiröz, “Kimyasallar, kalker çıkartırken ve dinamit patlatırken oluşacak toz emisyonları çevreye ciddi zarar verecek. Özellikle toprağın asit baz değerini değiştererek, tarımı olumsuz yönde etkileyecek” ifadelerini kullandı.

“GELDİKLERİ GİBİ GİTTİLER”
Madenci şirketin ÇED raporu alabilmek için köye geldiğini anlatan DOĞADER Yönetim Kurulu Üyesi Murat Demir ise, şunları söyledi: “Muhtarlarımız tutanaklarına, ‘bilgilenmek istemiyoruz’ diyerek imzalarını attı. Onlar da geldikleri gibi gittiler. Bu mücadelenin başlangıcı. Bu firmayı buradan yollayana kadar tüm yasal haklarımızı arayacağız.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X