1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Bursa’nın Batı’sında, Gürsu büyüklüğünde dev uydukent
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Bursa’nın Batı’sında, Gürsu büyüklüğünde dev uydukent

A+A-

Kent merkezindeki yoğunluğun azaltılması, en azından artışın önüne geçilmesi için kentsel planlama adına zaman zaman uydukent formülü konuşuluyor.

Cuma akşamı…

Olay Televizyonu’ndaki Her Açıdan programında konuk ettiğimiz Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye bu öneriyi anımsatınca şunu söyledi:

“Mevcut şehrin metrodan otobüse, suydan kanalizasyona, elektrikten telefona, sağlıktan eğitime kadar altyapısı var. Uydukent için bir de altyapı götürmek gerek.”

Ardından…

Gürsu’daki TOKİ konutlarının yanlış olduğunu, “proje maliyeti kadar altyapı ve yol harcaması” yaptıklarını, su götürmek için 3 terfi istasyonu yapmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Bu örneğe…

“Bursa’nın köyleri olan Beşevler, İhsaniye, Fethiye, Karaman, Özlüce, Minareliçavuş, Ürünlü birleştirildi Nilüfer” oldu dedi ve ekledi:

“Büyük altyapılar yapıldı. Osmangazi ve Yıldırım’da yaşayanlar için ayrılan katrilyonlarca kaynak Nilüfer için harcandı. İlçe belediyesi de küçük parklar yaptı.”

Yeni projeyi açıkladı:

“Bursa’nın Batısı’na gerçek bir uydukent kuruyoruz.”

Adresi de gösterdi:

“Badırga ve çevresine şehir içindeki sanayiyi deplase ediyoruz. Orada yeni sanayi bölgeleri oluşuyor. Yine ileri teknoloji bölgesi olacak. Buralarda çalışacak personel için aynı yerde bir de uydukent oluşturuyoruz.”

Şu nokta önemli:

“Badırga’daki Deri OSB, tekstilcilerin gideceği TOSAB, Kotiyak gibi sanayi bölgelerinde 50 bin kişi çalışacak. Bu insanları Osmangazi’den, Yıldırım’dan 50 kilometrelik yoldan getirip götüremezsiniz, trafik çöker.”

Şunu vurguladı:

“Onun için, Badırga bölgesinde, Karacabey sınırında 75 bin kişinin yaşayacağı bir uydukent planlaması yapıldı. O bölgede çalışıp, o bölgede yaşayacaklar ve ihtiyaçlarını da yine o bölgede karşılayacaklar.”

Böylece…

Bursa’nın gündemine ilk kez uydukent olarak planlanan bir bölge girdi.

Kentin gelişme bölgesi olan Batısı’nda, 75 bin kişinin yaşayacağı Gürsu büyüklüğündeki uydukent aslında mevcut 1/5000’lik imar planlarında var.

O bakımdan…

1/1000’lik imar planlarının hazırlanmasına başlandı. Bu plan da uygulama projelerini getiriyor.

Yani…

Uydukent için hızlı adımlar atılıyor.

 

Böke’nin sürpriz istifası genel başkan adaylığı startı mı?

 

Deniz Baykal’ın yaktığı ateşten sonra CHP’de çarşı iyice karıştı. Eleştirdiği için disipline verilmek istenen Fikri Sağlar hakkında bugün Parti Meclisi karar verecek. Ankara kulisleri, disiplin kararı çıkmayacağı görüşünde.

Derken…

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke sürpriz bir şekilde partideki görevlerinden istifa etti.

Üstelik…

Önemli eleştiriler yanında “Mevcut yönetim anlayışının parçası olmayı uygun bulmuyorum” diyerek çok kritik bir yorum yaptı.

Kulislerde…

Böke’nin bir süredir rahatsızlık duyduğu konuşuluyor. Bunlar arasında “sine-i millet” açıklamasının 2 saat geçmeden yalanlanması ve yalnız kalması da var.

Ne var ki…

7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde hazırladığı CHP’nin ekonomik vaatleriyle hükümeti çok sıkıştıran Böke’nin istifası aklımıza başka bir şey getirdi.

Böke’nin Parti Meclisi’ne seçildiği günlerde, Ankara’da CHP kulislerinin içinde olan bir siyasetçi dostumuz “Selin Hoca’yı dikkatle izle, önemli görevler üstlenecek” demişti.

Geçen yıl da Böke’nin genel başkan adaylığı bir ara konuşulup unutulmuştu.

Acaba…

Böke’nin görevlerinden eleştirerek istifa etmesi yeni bir görev, örneğin Genel Başkan Adaylığı için start anlamına mı geliyor?

Ne dersiniz?

 

Bir sürpriz de Bursa’da: Birinç istifa mı etti?

 

CHP kulislerinden kulağımıza Bursa’dan da bir sürpriz istifa söylentisi geldi.

Denilen şu:

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Fatoş Birinç iki gün önce CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse’ye gönderdiği WhatsApp mesajıyla “kendisinin ve yönetiminin istifa ettiğini” bildirmiş.

Ne var ki…

Geçen hafta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na referanduma ilişkin rapor sunup “hatıra selfisi” fotoğrafı çeken Birinç’in istifasıyla ilgili CHP İl ya da Genel Merkezi’nde yazılı kayıt yok. 

 

CHP “referandum konuşmacıları” ile sahayı masaya yatırdı

 

CHP Bursa’da referandum sürecinde, parti adına referandum konuşması yapmak üzere 21 kişi belirlendi.

Program planlamasında referandum konuşmacıları adı verilen bu 21 kişi, partinin ana stratejisi doğrultusunda ziyaretlerde seçmene ortak mesajlar verdi.

Bugüne kadarki en yoğun ve en etkili saha çalışmasını referandum kampanyasında yapan CHP dün de 21 kişilik referandum konuşmacıları ekibini toplayıp sahadaki çalışmaların değerlendirmesini yaptı.

İl Başkanlığı’nda ve 4 saate yakın süren toplantıda, referandum konuşmacıları gözlem ve önerilerini iletirken, İl Başkanı Şadi Özdemir de çalışmaları nedeniyle teşekkür etti.


Birlik gününde Bursaspor’a vefa, Atatürk Stadı’na veda!

 

Projeyi… Bursaspor’la birlikte büyüyen ve tam bir proje fabrikası gibi üreten Şenol Dolar dostumuz önerdi, Bursaspor Divan Kurulu da uygulamaya koydu.

Nitekim…

Divan Kurulu Başkanı İdris Sevinç dün Bursaspor Başkanı Ali Ay ve Bursaspor Vakfı ile birlikte medyanın karşısına çıktığında, büyük gün 1 Haziran için bilgi verdi.

Çünkü…

1 Haziran’da Atatürk Stadyumu Meydanı çimleri üzerinde düzenlenecek 6 bin kişilik iftar yemeğinde eski ve mevcut yönetimlerden, eski ve mevcut teknik kadro ve futbolculara, üyelere kadar Bursaspor camiası buluşurken zor günler için de birlik ortaya konacak.

İftara…

Bursa’da milletvekilliği, belediye başkanlığı yapan herkes, 18 OSB’nin başkanları, sivil toplum örgütleri de davet edilecek.

Ayrıca, Bursaspor formasını ıslatan tüm futbolculara vefa gösterilirken, şampiyonluk sevincinin yaşandığı Atatürk Stadyumu’na da camia olarak veda edilecek.

Dünkü toplantıya, adı Bursaspor ile özdeşleşen efsane futbolcular da katıldı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.