1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bursa`nın dışa açılan kapısı daraldı
Bursa`nın dışa açılan kapısı daraldı

Bursa`nın dışa açılan kapısı daraldı

İhracat toplamda yüzde 6,4 gerilerken, bu oran UİB`de yüzde 13`ü aştı. En büyük kayıp lokomotif sektör otomotivde görüldü.

A+A-
Bursa'da kurulu Uludağ İhracatçı Birlikleri'nin (UİB) aracılık ettiği dış satım kasım ayında sert düştü. Türkiye genelinde yüzde 6,4 olarak gerçekleşen gerileme oranı, UİB'de yüzde 13,37'ye ulaştı. Birlik üzerinden geçen ay 1 milyar 912 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirilirken, bu rakam 11 aylık dönemde ise yüzde 2,91 artışla 21,6 milyar dolar seviyelerine çıktı.
 
OTOMOTİVDE SERT FREN
 
Kasımda yapılan 1,9 milyar dolarlık dış satımın 1,6 milyar dolarlık kısmını otomotiv tek başına gerçekleştirirken, sektörün yaşadığı yüzde 13,88'lik kayıp dikkat çekti. Ocak-kasım döneminde ise UİB bünyesinde yapılan otomotiv dış satımı, yüzde 2,62 artışla 17,9 milyar dolar oldu.
 
HAZIR GİYİM VE TEKSTİL DE ERİDİ
 
UİB'in aracılık ettiği tekstil ihracatı kasımda yüzde 10,41 düşüşle 117,9 milyon dolar, 11 aylık dönemde ise yüzde 5,33 artışla 1 milyar 305 milyon dolar oldu. Kasımda hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı da geriledi. birlik kanalıyla yapılan hazır giyim dış satımı geçen ay yüzde 5,39 düşüşle 40,1 milyon dolar olarak kayıtlara geçti. Söz konusu rakam ocak-kasım döneminde ise yüzde 11,15 yükselişle 530,4 milyon dolara ulaştı.
 
MEYVE SEBZE DE EKSİ YAZDI
 
UİB kanalıyla yapılan meyve sebze mamülleri ihracatı, geçen ay yüzde 8,06 azalarak, 16,5 milyon dolar oldu. Sektör, 11 aylık dönemde yüzde 4,8 artışla 170,8 milyon dolarlık dış satım yaptı. Kasımda yaş meyve sebze dış satımı 4,8 milyon dolar olarak kayıtlara geçerken, bu rakam ocak-kasım döneminde ise 94,8 milyon dolara ulaştı.
 
İNOVATİF ÜRÜN ÖNERİSİ
 
UİB Koordinatör Başkan Orhan Sabuncu, ihracatçıların küresel arenada sürdürülebilir rekabet için, teknoloji kapasitelerini geliştirmeleri gerektiğini söyledi. ''Türk ihracatçısı global pazarlardaki etkinliğini artırması ve rekabetçiliğini sürdürebilmesi için mutlaka inovatif ürünler üretmelidir'' diyen Sabuncu, Ar-Ge, inovasyon ve teknolojiye önem veren firmaların uluslararası pazarlardan aldığı payın her geçen gün artığına dikkat çekti.
 
KATMA DEĞERİ YÜKSEK SANAYİ YAPISI ŞART
 
İhracata dayalı büyümenin Türkiye için oldukça önemli olduğunu ifade eden Sabuncu, şöyle devam etti: ''Bu modelin uygulanabilmesi için bilgi ve teknoloji içeriği daha yoğun, katma değeri daha yüksek bir sanayi yapısına acilen geçilmesi gerekmektedir. Türk sanayisinin yüksek katma değerli ve yüksek, orta-yüksek teknolojili sektörlere dönüşümünün gerçekleşmesinin ardından Türkiye ekonomisi ihracatla paralel olarak büyümeyi sürdürecektir'' ifadelerini kullandı.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.