Bursa’nın efsane başkanından BESOB’a öneriler!

Olay Gazetesi Yazarı İhsan Aydın, Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin (BESOB), Kestel Çataltepe’de yapımı yılan hikayesine dönen esnaf sitesiyle ilgili gelen öneriyi bugünkü köşesine taşıdı…

Bursa’nın efsane başkanından BESOB’a öneriler!

Olay Gazetesi Yazarı İhsan Aydın, Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin (BESOB), Kestel Çataltepe’de yapımı yılan hikayesine dönen esnaf sitesiyle ilgili gelen öneriyi bugünkü köşesine taşıdı…

Aydın, yazısında şu ifadeleri kullandı:

Bursa esnafı için büyük umuttu ama 12 yıl geçmesine rağmen proje fiyasko ile sonuçlandı. Sürüncemeye karan projenin tümüyle ne zaman biteceği konusunda da Bursalı esnafta umut kalmadığını düşünüyoruz.

Efendim, malumunuz Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği BESOB, Kestel Çataltepe’de üyeleri için dev bir sanayi sitesi projelendirmiş, bunun inşaatını da TOKİ’ye vermişti.

Ancak, zamanla TOKİ’ye ödemeler yapılmayınca kurum da projeden çekildi. Şimdi BESOB projeyi kurdurduğu bir kooperatif aracılığıyla tamamlamak istiyor. Fakat  BESKOOP adlı kooperatife geçiş konusunda da esnafın kafası karışık.

Dün OTOSANSİT’in efsane başkanlarından Musa Hüroğlu ile konuşurken, laf Çataltepe’deki yeni sanayi sitesine geldi.

36 yıl OTOSANSİT’te yöneticilik ve başkanlık yapan, halen de buradaki cami derneğinin başkanı olan Hüroğlu’dan BESOB’a önemli tavsiyeler geldi.

BESOB’a daha bu işe koyulurken, içinde kendisinin de bulunduğu bir danışma kurulu oluşturmasını ve bunlara ücret ödenmemesini önerdiğini hatırlatan Hüroğlu, şöyle devam etti.

“BESOB Başkanı Arif Tak’a bu işler siyasilerin dediği gibi olmuyor dedim.  Burada orman arazisi var, daha o zaman 2B yasası çıkmamıştı. Bunları çözmek kolay değildi. TOKİ’nin bu işi az parayla yapmayacağını, en az yüzde 25-30  fazla para alacağını söyledim.”

Şimdi sitenin bir bölümüne konut yapılmak istendiğine de dikkat çeken Hüroğlu şöyle devam etti;
“Buranın bir bölümüne konut yapma girişimi bambaşka bir hadise. Yasa orayı sanayi sitesi ilan etmiş. Bu amaçla kamulaştırılmış. Konut yapılmak istenen yer eğer sanayi yapılmıyorsa burayı önceki sahiplerine iade etmek gerekiyor. Sonra tekrar kamulaştırma yapıp konut yapılabilir.”

Tecrübeli kooperatifçi BESOB Başkanı Arif Tak ile arasında geçen konuşmada şunların da geçtiğini vurguluyor;

“Arif Bey bana, ‘Bu siteyi 30 yılda değil, 1,5 yılda bitireceğiz dedi. Ben de kendisine böyle bir termin verme istersen dedim. Nitekim haklı çıktım. Şimdi Burada üç çeşit üye var. Bir BESOB’in kaydettiği, iki TOKİ’ye para ödeyenler, üç kooperatife üye olanlar. İş epey karmaşık.”

OTOSANSİT 1973’te kurulmuştu ama kendisinin başkan olduğu 1981’e kadar bir metrekare bile yer alınamadığını hatırlatan Hüroğlu, sitenin arsa kamulaştırmasının dönemin Arsa Ofisi tarafından yapıldığını, mahkemeler nedeniyle istimlakın uzadığını, ayrıca o vakit kurumun parası olmadığı için kooperatiften Ankara’ya 50 milyon lira avans gönderdiklerini de hatırlattı.

Ömrünün büyük bölümü OTOSANSİT’in yapımıyla geçen Hüroğlu’nun görüşleri böyle.

Belki BESOB Başkanı Tak da şimdi kendisine hak verecektir.

Olay Gazetesi Yazarı İhsan Aydın’ın yazısının tamamı için tıklayın… 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X