1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Bursa’nın en büyük güneş tarlasına onay bekleniyor!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Bursa’nın en büyük güneş tarlasına onay bekleniyor!

A+A-

Günümüzün en büyük gereksinimi olarak karşımıza enerji çıkıyor. İnsanlık günlük yaşamdan başlamak üzere her alanda enerji gereksinimini karşılamak için sürekli yeni formül üretiyor. 

Üstelik…

Petrolü, doğalgazı olmayan bizim gibi ülkeler için enerji kaynaklarının doğru kullanılması ve yüksek verim daha da önemli.

Bu alanda…

Akla öncelikle kömür gibi yeraltı kaynakları geliyor. Sonra hidroelektrik santrallar biliniyor. Ne var ki, yıllarca “Su akar Türk bakar” eleştirileri yaptıktan sonra çevreyi öğrenince, akarsular üzerine kurulan HES’ler doğal yapıyı bozan etkileri nedeniyle sorun haline geldi.

Geriye de…

Yenilenebilir enerji kapsamında rüzgar ve güneş santralları kaldı.

Nitekim…

Türkiye’de son dönem temiz enerji olarak da adlandırılan güneş ve rüzgar santralı yatırımları gözle görülür şekilde çoğaldı. Aynı kapsamda, Bursa’da da rüzgar santralı yatırımları hızla artarken, güneş enerji için kurulan tesisler dikkat çekmeye başladı.

Kayıtlara göre…

Bursa’da halen Beybi Plastik ve Hibrid Otomotiv sanayinin kendi firmaları için elektrik üreten güneş santralları yanında Büyükşehir Belediyesi’nin Özlüce Atıksu Arıtma Santralı, Gürsu Belediyesi Güneş Enerji Santralı ile İnegöl’deki Mediha-Hayri Çelik Fen Lisesi Güneş Enerjisi tesisi faaliyet gösteriyor.

Bir de…

Yenişehir Soğuksu’da planlanan güneş enerjisi santralı var.

İşte…

Tüm bunlar arasında güneş tarlası olabilecek en büyük güneş enerjisi santralını Mustafakemalpaşa Belediyesi kuruyor.

Sohbetimiz sırasında…

Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan’ı heyecanlıydı. “Suuçtu Şelalesi yolu üstündeki Sünlük Köyü sınırlarında yaklaşık 20 dönümlük bir alana güneş tarlası kuracağız” diye söze başladı ve şunu söyledi:

“Bursa’daki kurulu GES’ler arasında en büyüğü olan projemizi hazırlayıp onay için Ankara’ya Tedaş Genel Müdürlüğü’ne gönderdik. Onay gelir gelmez harekete geçeceğiz. Temiz ve yenilenebilir enerji hedefimiz.”
 

700 ev güneşle aydınlanacak

 

Bursa’nın en büyük güneş tarlası için harekete geçen Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan teknik ayrıntılarla ilgili olarak da bilgi verdi.

Buna göre…

Suuçtu Şelalesi yolu üstündeki Sünlük Köyü’nde yaklaşık 20 dönümlük alana kurulacak güneş enerjisi santralı 1 milyon Euro’ya mal olacak.

Yenilenebilir temiz enerji olarak da adlandırılan güneş tarlası her ay ilçe merkezindeki 700 evin elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayacak.
 

Bursaray parça beklemeyecek, özel hat çekiliyor

 

Bu sütunlarda dün ve önceki gün gelişmeleri aktardık… Geçen pazar günü Bursaray Kestel İstasyonu’ndaki trafo yanınca, özel üretim olan akım kesici cihaz da yandı.

Cihazı üreten İsveçli firmanın yeni bir üretim yapması gerekiyor. Ne var ki, Avrupa’daki tüm fabrikalar gibi İsveçli şirket de 17 Aralık’ta depo sayımıyla birlikte Noel tatiline girdi.

O nedenle…

Yanan akım kesicinin yerine yeni ürün siparişi verilemedi. Firma 5 Ocak’ta işbaşı yaptığında sipariş verilecek, 8 hafta da üretimi sürecek. O nedenle, dün de vurguladığımız gibi yeni cihazın üretilmesi için en az 2.5 ay gerekiyor.

Fakat…

Yolcular mağdur durumda kaldı. O nedenle de Bursaray işletmecisi Burulaş’ın beklemeye tahammülü yok. Büyükşehir Belediyesi tarafından, Bursaray Kestel trafosu için başka bir yerden besleme hattı çekilmesine başlandı.Trafoya ayrıca geçici olarak başka bir akım kesici takılacak.

Burulaş, halen Arabayatağı-Kestel arasında tek vagonla sağlanan ulaşımın hafta başına kadar normale döndürülmesi için çalışıyor.

 

Bahçeli’nin kordonlu saati yeni bir akım başlattı

 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin genellikle geleneklere bağlı bir yaşam sürdüğü biliniyor. Bahçeli, kamuoyu önüne de çok fazla çıkmayan liderlerden biri. Aynı şekilde sosyal medya hesaplarında da çok fazla paylaşım yapmıyor.

Bununla birlikte…

Geçtiğimiz hafta sosyal medya hesaplarından, bir toplantı sırasında çekilen ve yeleğinin cebinden çıkardığı kordonlu saate bakışını gösteren fotoğrafını paylaştı.

Böylece…

Bir dönemin sembolü ve statü göstergesi olan yelek cebindeki kordonlu ve kapaklı cep saatleri bu fotoğrafla birlikte yeniden gündeme geliverdi.

Derken…

Bahçeli dün de, o fotoğraftaki saatin kadranını gösteren fotoğrafı paylaştı. Klasik görünümlü saatin kapağının içinde el yazısıyla Devlet Bahçeli yazıyor. Yazının hemen üstündeyse ay-yıldız yer alıyor.
 

Halkla İlişkilerin en özel şifresi: 5. ayın 25. günü!

 

Kısa adıyla BHİD olarak bilinen Bursa halkla İlişkiler Derneği 2017’de kuruluşunun 25. yıldönümünü kutluyor. Derneğin kısaca HİÇ adıyla bilinen ve artık Türkiye’ye mal olan meslek ödülü Halkla İlişkiler Çalışmaları Ödülleri de önümüzdeki yıl 5. yılını kutluyor. 

Bu nedenle…

Dernek yönetimi kutlama yıldönümlerini ödül töreninde birleştirme yomluna gitti. Alınan kararı BHİD Yönetim Kurulu Üyesi Cansel Oruç anlatırken şunu söyledi:

“Türkiye çapında ilgi gören HİÇ ödüllerinin veriliş tarihini 25 Mayıs 2017 olarak belirledik. Bu tarih iki açıdan özellik taşıyor. Hem derneğimizin kuruluşunun 25. yılını, hem de HİÇ ödüllerinin 5. yılını anlatıyor.”

Doğrusu…

Ancak halkla ilişkilercilerin vurgulayabileceği özel anlamlı tören takvimi yanında, ödüllerle ilgili yeni düzenlemeleri de Oruç şöyle özetledi:

“Artık geleneksel hale gelen HİÇ ödüllerimiz için geçtiğimiz günlerde çalıştay yaptık ve yarışmaya günün koşullarına göre yeni kategoriler ekledik. Örneğin dijital reklam pazarlama ve üniversiteler kategoriler arasına eklenirken kişiler ve kurumlar ayrıldı.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.