Bursa’nın havası değişti

Koronavirüs tedbirleri kapsamında evden çıkmayan Bursalılar, hayatı yavaşlattı. Hava kirliği yüzde 35 azalırken, acillere başvuru yüzde 80 düştü; eczanelerde işler hafifledi.

Bursa’nın havası değişti
HABERİ PAYLAŞ

HATİCE DAL

Türkiye’de ölümlere neden olan Koronavirüs salgınında uyarıları dikkate alan Bursalılar, evlerinde kalmayı tercih ediyor. Sağlık tesislerinin yanı sıra cadde ve sokaklarda hissedilen bu durum, kentin hava kalitesine de yansıdı. Birçok fabrikanın üretiminde yaşanan düşüşler, trafikte bulunan özel araç sayısındaki azalış ve ısınma araçlarının daha az kullanılmasıyla birlikte havayı kirletici etkenler hafifledi. Türkiye genelinde olduğu gibi Bursa’nın da hava kirliliği raporunda meydana gelen değişikliklere göre, son 10 gün içinde kentin hava kirliliği yüzde 30-35 oranında azaldı. Kış aylarında genellikle ‘orta’ seviyelerde seyreden Bursa’nın hava raporu ‘iyi’ konumuna yükseldi. Şehirdeki 6 istasyondan sadece Soğanlı’da bulunan Bursa İstasyonu ‘orta’ durumdayken; diğerlerinin değerleri ‘iyi’ olarak açıklandı.

6 İSTASYONDAN 5’İ ‘‘İYİ” ÖLÇTÜ…

Bursa Uludağ Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sıddık Cindoruk, hava kirliliğini büyük ölçüde trafik ve sanayi tesisleri ile ısınma araçlarının etkilediğini söyledi. Hava kirliliğinin Bursa’da önemli derecede azaldığını doğrulayan Cindoruk, ‘‘İnegöl, Kestel, Kültürpark, Görükle (Uludağ Üniversitesi), Beyazıt Caddesi ve Soğanlı (Bursa İstasyonu) olmak üzere 6 adet istasyonumuz var. Soğanlı da bulunan istasyon dışındakiler iyi durumda. Soğanlı’da ise değerlerin orta olduğu görülüyor ancak bu istasyonda bile diğer ölçümlere göre düşüş yaşanmış. Çünkü her zaman bu noktada diğer noktalara göre daha fazla hava kirliliği ölçümlenmiştir” diye konuştu.

DAHA ÇOK İSTASYON ŞART…

Cindoruk, şu ifadeleri kullandı: ‘‘Beyazıt Caddesi’ndeki istasyonda her zaman yoğun trafik nedeniyle sık sık hassas seviyeler görülürdü. Burada da yine aynı şekilde araçların trafiğe daha az çıkmasıyla birlikte hissedilebilir bir fark ortaya çıkıyor. En problemli bölgeler olan Kestel ve İnegöl’ün bile bu süreçten iyi anlamda etkilendiğini görüyoruz. Ancak Bursa’da sadece 6 noktanın ölçümü yapılıyor. Birçok sanayi bölgesinin hava ölçümleri yapılamıyor. Daha sağlıklı verilerin elde edilebilmesi için ölçüm istasyonlarının çoğaltılması şart.”

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X