1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Bursa’nın “tarım konseyi” Ankara’ya çıkarma yaptı
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Bursa’nın “tarım konseyi” Ankara’ya çıkarma yaptı

A+A-Anımsıyoruz da… 1980 öncesi
Adalet Partisi iktidarında Tarım Orman ve Köy İşleri Bakanlığı görevine Bursa Milletvekili Cemal Külahlı geldiğinde, tarım kenti olan Bursa’da büyük bir sevinç oluşmuştu.

Şimdiyse…

Seçim çevresi 2 dönemdir Şanlıurfa olsa bile Bursa’nın siyasetçisi kabul ettiğimiz Faruk Çelik hükümette Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı görevini üstlendi. Bir anlamda, bu görevdeki ikinci Bursa siyasetçisi oldu.

O nedenle…

Bursa’nın tarım sektörünü oluşturan tüm yapılarında büyük bir mutluluk var. Çelik’in siyaset anlayışı gereği ulaşılabilir olması, tarım kesiminin tümüne Ankara yolunu açtı.

Nitekim…

Yılbaşı öncesi Ziraat Odaları başkanları Ankara’ya gidip Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’le görüştüler, sorunlara çözümler önerdiler.

Dün de…

AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin önderliğinde adeta Bursa’nın tarım konseyi olabilecek genişlikte bir başka tarımsal heyet Çelik’le görüştü.

Heyette…

Bursa Ticaret Borsası’ndan Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, Meclis Başkanı Mehmet Aydın, Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Kırmızıay, Meclis Üyesi ve Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa’nın yanı sıra Büyükşehir öncülüğünde yeni kurulan Tarım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bektaş ile Bursa Ticaret Borsası Genel Sekreteri Fehmi Yıldız vardı.

Ayrıca…

Karacabey’den Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Naci Güncü, Meclis Başkanı Asım Ünen, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Murad Bertan, Ticaret Borsası Meclis Başkanı Halit Elbir ile birlikte Mustafakemalpaşa’dan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Murat Düvenci ve Başkan Yardımcısı Ali Altıntaş heyetteydi.

Yanı sıra…

İznik’ten Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Dede, Meclis Başkanı Serkan Mançolar’ın yer aldıkları heyette İnegöl’den Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Anıl, Meclis Başkanı Sadık Gülerel, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Muhteşem Kaynakçı yer aldı.

Yine İnegöl’den yönetim kurulu üyeleri Bülent Tanrıkulu, Ahmet Uğur, Rıdvan Kocaağa, Osman Ceylan ile Genel Sekreter Mustafa Şentürk heyetteydiler.

Yenişehir’den Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Torun, Meclis Başkanı Salih Hoşgönül, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Saim Bolacan, Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Şen görüşmeye katılanlar arasındaydılar.

Bu arada…

Dünya Ticaret Merkezi Başkanı ve TOBB eski Yönetim Kurulu Üyesi olan BTSO Meclis Üyesi İlhan Parseker de bu ziyarette Bursa’nın tarım konseyi özelliğindeki heyeti yalnız bırakmadı.

 

İlk tarım zirvesi 29 Ocak’ta Bursa’daZiraat Odaları başkanlarının ziyareti sırasında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik 7 bölgede planlanan bölgesel tarım zirvelerine Bursa ve Şanlıurfa’dan başlayacaklarını söylemişti.

Dün de…

Bursa’nın tarım sektörü kurumsal yapı temsilcilerini kabulünde, nisan ayına kadar tamamlanacak bölgesel toplantıların ilkinin 29 Ocak’ta Bursa’da yapılacağını açıkladı.

Çelik kabuldeki konuşmasında Bursa’nın tarımsal üretim için önemini vurgularken Daha önemli yeni projelerle Bursa’nın ülke ekonomisi için daha önemli bir noktaya geleceğini” söyledi.

 

AK Parti Osmangazi’de “saatteki dişliler gibi” çalışıyor

 

Mekanik saatlerde küçük çarklardan oluşan bir sistem vardır ve küçük dişliler döndükçe, büyük dişliyi hareket ettirirler. AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Ali Yılmaz da teşkilatlanma şemasında saat dişlileri gibi bir sistem geliştirmiş.

Bunun için de…

Osmangazi’nin 109’u merkezde, 27’si köyden dönüşen olmak üzere toplam 136 mahallesinde temsilcilik ve bunun altında da yönetim oluşturmuş.

Mahalle temsilcileri ve yönetimi, her mahalledeki mahalle konseyi ile sürekli toplantılar yapıp, bunları ilçeye rapor ediyor.

En önemlisi…

Mahalle temsilcileri mahallelerinde AK Partili bilinen isimlerle hem parti hakkında görüş alışverişinde bulunuyorlar, hem de belediyenin neler yapabileceği konusunda mahalleden öneri alıyorlar. Bunları da konsey toplantısında değerlendirip ilçe yönetimine raporluyorlar.

İlçeyse partiyle ilgili konuları sistematik şekilde ele alırken, belediyeye de beklentiler kapsamında dosyalar hazırlıyor.

Eski milletvekili Faruk Anbarcıoğlu ve Osmangazi Gençlik Kolu Başkanı Semih Peksert ile birlikte ziyarete gelen Yılmaz sistemi anlatırken şunu vurguladı:

Dişliler dönünce mekanizmanın tamamı çalışıyor. Biz de teşkilatlanmayı mahallelere yayıp partinin tüm kademelerini harekete geçirdik. Çünkü Osmangazi’den daha iyi sonuçlar alıp daha ileri noktalara taşımak istiyoruz.”

 

Oylat’ta Osmangazi Kampı

 

AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Ali Yılmaz bir ilke imza atıp İnegöl’ün kaplıca cenneti Oylat’ta bu hafta sonu kamp programı düzenledi. Kampa ilçe yönetim kurulunun yanı sıra kadın ve gençlik kolları yönetimleriyle meclis üyeleri katılacaklar.

Cuma akşamı başlayıp pazar akşamı sona erecek kampa 135 kişinin katılacağını kaydeden Yılmaz şu bilgiyi verdi:

Hem 2015’i değerlendireceğiz, hem de 2016’da plan ve proje olarak neler yapabileceğimizi konuşacağız. Bir çeşit strateji üreteceğiz.”

 

CHP’de Bursa’nın Parti Meclisi adayı İsmet Karaca mı?

 

CHP’nin olağan kurultayı yarın Ankara’da başlıyor. Kurultay öncesi Ankara’da il başkanları da toplantılarla görüş ve önerilerini bildiriyorlar.

Meslektaşımız Mustafa Özdal dünkü yazısında İl Başkanı Şadi Özdemir’in kurultayda Bursa adına Parti Meclisi’ne 5 isim önermeyi planladığını ve bunlardan 3’ünün genel başkanın listesinde olmasını isteyeceğini açıkladığını aktardı.

Ancak…

Gelen haberlere göre Ankara’da hava biraz karışık.

Çünkü…

İl kongresiyle birlikte PM adaylıkları beklenen milletvekilleri Orhan Sarıbal ve Nurhayat Altaca Kayışoğlu ile Osmangazi İlçe Başkanı İsmet Karaca’nın yanı sıra, Milletvekili Lale Karabıyık’ın da PM düşündüğü konuşuluyor.

O nedenle…

3 milletvekili arasından yapılacak tercih sıkıntıya yol açabilir. Bunu önlemek için İsmet Karaca formülü işleyebilir” diyenler var.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.