1. HABERLER

  2. BURSA HABERLERİ

  3. Bu rakamlar bizim Bursa'mızı anlatmıyor
Bu rakamlar bizim Bursa'mızı anlatmıyor

Bu rakamlar bizim Bursa'mızı anlatmıyor

Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü'nün istatistikleri çarpıcı ve bir o kadar da utandırıcı gerçekleri ortaya koyuyor. Bu rakamlar insana "Bu tablonun gösterdiği Bursa bizim Bursa'mız olamaz" dedirtiyor.

A+A-

DERYA DEMİR

Açıklanan rakamlara göre son bir yılda Bursa'da bin 100 çocuğa istismar uygulandığı gerekçesiyle dosya açıldı. Bursa, Türkiye'nin çocuğa karşı cinsel istismarın en çok işlendiği 3'ncü şehir oldu. 

Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü 2018 yılının adli istatistik raporunu yayımladı. Yayımlanan raporda; Bursa'da en çok işlenen suçlarda ilk sırada mal varlığına karşı işlenen suçlar yani hırsızlık, yağma, dolandırıcılık gibi olaylar yer alırken, bunu kasten yaralama ve tehdit suçları takip etti.

Savcılığa yapılan ihbar sıralamasında ise Bursa, Türkiye genelinde ilk sırayı aldı. En çok ihbarın yapıldığı il olan Bursa'da 2018 yılında 13 bin 92 ihbar yapıldı. Türkiye'deki oranların yüzde 71.7'sini oluşturan Bursa'da, bu ihbarların 6 bin 593'üne soruşturma açılmazken, bin 374'üne ise soruşturma açıldı. 

CİNSEL İSTİSMARDA 3'NCÜ...

Cinsel saldırı ve cinsel istismar ile ilgili olan suçlarda ise Bursa'da adeta utanç tablosu ortaya çıktı. Son bir yılda 7 bin 602 cinsel saldırının dosyalandığı Türkiye'de bu suçların 307'si Bursa'da yaşandı. Bu suçlardan 166'sı mahkumiyet alırken, 57'si ise beraat etti.

Bu oranla Bursa, Türkiye'de en çok cinsel saldırı suçu görülen 4'ncü il oldu. Çocuklarla ilgili işlenen cinsel istismar tablosu da yüz kızartıcı cinsten. Buna göre; son bir yılda bin 110 çocuğa karşı cinsel istismar suçu işlendi. Bu suçların 627'si karara bağlanırken, 443'üne mahkumiyet, 150'sine beraat verildi.

Rakamlara göre Bursa, Türkiye'nin çocuğa karşı cinsel istismarın en çok işlendiği 3'ncü şehir oldu. Genel olarak cinsel taciz ve suç sayılarına bakıldığında ise Bursa'da 698 suç işlendi. Bu suçlarla 5'nci sırada yer alan Bursa'da suçların 309'una mahkumiyet, 82'sine beraat verildi.

Yayımlanan raporda suça sürüklenen çocukların saysına da yer verildi. 2018 yılında 8 bin 832 çocuğun suça sürüklendiği Bursa'da, 3 bin 599 çocuğa mahkumiyet, bin 162 çocuğa hapis cezası verildi. Bu rakamlarla Bursa 4'ncü sırada yer aldı.

“CAYDIRICI CEZA YOK”...

Rakamları değerlendiren Baro Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Avukat Merve Kayrak, çocuğa karşı işlenen cinsel suçların artışındaki sebebin cezaların caydırıcı olmamasına bağladı. Kayrak, “Bin 100 suçun 627'sinin karara bağlanabilmiş olması yargılama sürecinin istenilen hızda olmadığını gösteriyor.

Bu sayılarda şehrimizin üst sıralarda olmasının sebeplerini de düşündüğümüzde birincisi bu sayılar adli makamlara intikal eden mahkemelere yansıyan sayılardır. Maalesef bir çok il-ilçede cinsel istismar vakaları adli makamlara intikal ettirilmediği yönünde bilgilerimiz varken Bursa'da tüm vakalarının adli makamlarca çözüme kavuşturulduğunu ümit ediyoruz.

İkincisi de şehrimizin adaptasyon süreci tamamlanmadan aldığı göçlerdir. Örneğin; Suriye'den gelen geçici koruma tedbiri altındaki yabancılar arasında 18 yaş altı evlilikler sıkça görülüyor. Bu evlilikler kendi ülkeleri yasalarına göre hukuka uygun olsa bile Türk Ceza Kanunu'na göre reşit olmayanla cinsel ilişki ya da çocuğun cinsel istismarı suçunu oluşturmaktadır” dedi. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.