Bursa’nın yamaçlarına tüp bulvar ve tematik yol projesi

Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz, Yeniden Refah Partisi Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sedat Yalçın dikkat çeken projelerini köşesine taşıdı…

Bursa’nın yamaçlarına tüp bulvar ve tematik yol projesi

Yılmaz, yazısında şu ifadeleri kullandı:

Bir kez daha tekrarlayalım… Sedat Yalçın 2 kez AK Parti İl Başkanı olarak görev üstlendi. Fakat sonrasında AK Parti kenarda tuttu.

Buna karşın…

Yalçın’ın ruhunda fikir geliştirmek ve yaşadığı çevre için proje üretmek var. O da, kenarda durmayıp Bursa’yı gözlemledi, daha güzel bir kent için kafa yordu. Hatta uzman isimlere araştırmalar yaptırdı.

Şimdi…

Yeniden Refah Partisi Büyükşehir Adayı olarak kentin karşısına en hazır aday olarak çıktı.

Aslında…

Yeniden Refah Büyükşehir Adayı Sedat Yalçın yaşamsal anlamda yepyeni bir Bursa hayal ederken, tarihin izlerini koruma projeleriyle dikkat çekiyor.

Hatta…

Tarihin mistik havasını tematik yollar projeleriyle uyarlamayı hedefliyor. Bunlar arasında, dua eden iki el arasında uzanır gibi planlanan Yeşil-Emirsultan dua yolu dikkat çekiyor.

Son yıllarda…

Ciddi şekilde trafik sorunu yaşayan Bursa’nın 1990’lardan beri konuştuğu Güney Çevre Yolu projesine farklı yaklaşıyor. Fark da, Çalı’dan başlayıp Teleferik’ten çıkan iki katlı tüp bulvar olarak projelere yansıyor. Orhaneli Yolu ve Heykel’e bağlantı da çalışılmış.

Bunun yanında…

BUTTİM-Ata Bulvarı arası, Görükle-Çalı arası, Şehir Hastanesi-Mudanya Yolu bağlantısı by-pass yollarına örnek.

Çalı’dan Fethiye Mahallesi’ne raylı sistem ve yeni metro projeleri zaten bu seçimin olmazsa olmazları. Kızık köylerine dağ treni ise Bursa’nın turizm potansiyeline renk getirir.

En çok da…

1980’lerin ortasından beri konuşulan Atatürk Caddesi’nde trafiği yeraltına alıp üstünün yayalaştırılması ilgimizi çekti.

Yalçın’ın…

Biri kentin güneyindeki Uludağ’ın arka yüzünde, diğeri kuzeyindeki denize yakın bölgelerinde iki uydu kent projesi dikkat çekici.

Ayrıca…

Otizm Köyü görseli çok etkileyici. Temiz bir Nilüfer için rekreasyon ve tünel en farklı çevre projesi olmuş.  Ekoköylere de başka bir adayda rastlamadık.

 

Döngüsel Plan’la çevre sorunlarına çözüm

Yıllardır… Bursa için kafa yoran Sedat Yalçın, şimdi Yeniden Refah Büyükşehir Adayı olarak düşüncelerini projeye dönüştürdü.

Özellikle…

“Şehirlerimiz sürdürülebilirlik ilkesine göre planlanmalı” dedi. Döngüsel Plan çerçevesinde de çevre sorunları gündeminde.

Küresel ısınma ve su uyarısı yapıyor. Karbon salınımıyla ortaya çıkacak oksijen sorunu için önerileri var. Nilüfer, Kestel ve İnegöl’deki hava kirliliğini önemsiyor.

Nilüfer Çayı için de geniş mutabakat hazırladı.

Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz’ın yazısının tamamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
1 adet yorum var

Bir adet yorum var

  1. Çalı’dan başlayıp Teleferik ’ten çıkan iki katlı tüp bulvar projesi çok güzel ama kağıt üzerinde. Sen Uludağ’ın su kaynaklarının ne derecede ekileceği sanırım düşünülmemiş, görüntüsü şık ,kulağa hoş gelen sesi ile güzel bir proje.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X